Türkiye'nin hamlesi sonrası İsrail'de panik başladı

Türkiye'nin İsrail'e karşı 54 üründe ihracat kısıtlaması kararı İsrailli iş adamlarını panikletti.

GİRİŞ 13.04.2024 09:53 GÜNCELLEME 13.04.2024 10:17
Bu Habere 129 Yorum Yapılmış

İsrail'in, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde katliam yapıyor. Saldırılar sonucunda ölü sayısı 33 bini aşarken birçok sivil de yaralandı.

6 ayı aşkın süredir devam eden saldırıların ardından Türkiye'den önemli bir adım geldi.

TÜRKİYE'DEN İSRAİL'E İHRACAT KISITLAMASI

Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile birlikte İsrail'e yönelik ticari faaliyetlerde kısıtlamalara gidildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

"İsrail'in, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi'nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı 33 binin, yaralı sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridi yerle bir olmuş, büyük bir yıkıma uğramıştır"

YAPTIRIM LİSTESİNDE 54 ÜRÜN VAR

Böylece Türkiye, 54 üründe ihracat kısıtlaması getirerek, İsrail'e ekonomik yaptırım uygulayan ilk ülke oldu.

Ticaret Bakanlığı, İsrail'e özellikle önemli olan ve büyük ölçüde Türkiye'den tedarik edilen ürünleri hedefleyen kısıtlamaları içeren bir liste yayınladı.

İsrail'in, Türk firmalarından sağladığı çimento, inşaat demiri ve bakır kablolar gibi ürünlerin %25-30'unu ithal ettiği biliniyor.

İSRAİL, TÜRKİYE'Yİ ABD'YE ŞİKAYET ETTİ

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye'nin ihracat kısıtlamasına tepki göstererek yaptırım tehdidinde bulundu.

Katz, açıklamasında, "ABD'yi Türkiye'deki yatırımları durdurmaya ve Türkiye'den ürün ithalatını önlemeye, ABD Kongresi'ndeki arkadaşlarımızı da boykot yasalarının ihlallerini incelemeye ve buna göre Türkiye'ye yaptırım uygulamaya çağırıyorum" dedi.

İSRAİLLİ İŞ ADAMLARINDAN UYARI: EMLAK VE KİRA FİYATLARI ARTACAK

İsrailli iş adamları, Türkiye'nin İsrail'e yönelik ihracatında getirilen kısıtlamaların, emlak ve kira fiyatlarında artışa neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Middle East Eye'da yer alan haberde, iş adamlarının Türkiye'nin aldığı kararın ticareti tamamen durdurma yönünde bir adım olabileceği endişesi taşıdığı belirtildi.

"TÜRKİYE'NİN YAPTIRIMLARINDAN GERÇEKTEN KORKULUYOR"

İsrail İş Örgütleri Başkanlığı Başkanı Dubi Amitai, "Diğer ülkeler ve uluslararası şirketler adına boykot ve Türkiye'nin yaptırımlarından gerçekten korkuluyor" dedi.

Kredi sigortası şirketi CofaceBdi'nin CEO'su Yoel Amir de inşaat sektörü üzerindeki etki konusunda, "Türkiye'nin ticaret anlaşmalarının ihlali anlamına gelen düzinelerce ürünün İsrail'e ihracatını sınırlama hamlesi, başta inşaat sektörü olmak üzere İsrail ekonomisi üzerinde etkili olabilir." uyarısında bulundu.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 129
 • Xcccccv 1 ay önce Şikayet Et
  Tamam ıtraıl Gazze ye saldımaz
  Cevapla
 • Dede 1 ay önce Şikayet Et
  Suyu kes,yiyeceği kes,selamı kes,vuracak silahlarını hazır tut .
  Cevapla
 • Mehmet cemal 1 ay önce Şikayet Et
  A.b.d.nin adı deişsin İsrail olsun
  Cevapla
 • Turkuaz 1 ay önce Şikayet Et
  Bırak boş lafları Fırat'ın suyu kocaman nehir gibi suyu İsrail'e gidiyor önce suyu vermeyin..!!
  Cevapla
 • Ben fero 1 ay önce Şikayet Et
  Kim inanır bu yalana destekçisi değiller mi zaten israilin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle