Baykar'dan çirkin iftiralara yanıt: Yakıt işimiz hiç ama hiç olmadı!

Baykar'dan firma ve Selçuk Bayraktar hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Jet yakıtı sattılar iftirasındaki gibi petrol, benzin, motorin gibi bir yakıt işimiz hiç ama hiç olmadı" denildi.

GİRİŞ 12.04.2024 19:42 GÜNCELLEME 12.04.2024 20:50
Bu Habere 151 Yorum Yapılmış

Baykar'dan, 'Uzunca bir süredir hakkımızda art niyetli olarak dolaşıma sokulan kurumsallaşmış yalan, iftira ve çarpıtmalara karşı cevabımızdır' başlıklı yapılan yazılı açıklamada şirketin çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Baykar’ın Dünya’nın en büyük SİHA ihracatçısı olduğunun ifade edildiği açıklamada, “Baykar’ın hâlihazırda imzalanan sözleşmelerinin yüzde 97.5’u ihracat kaynaklıdır. Başlangıçtan bgüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılındaki İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 83’ünü ihracattan elde etti. Bu alanda dünya üzerinde gelirleri bu kadar yüksek oranda ihracattan olan benzeri bir savunma sanayii kuruluşu yoktur. Teknoloji şirketlerinde dahi benzeri zor bulunur. Küresel teknoloji şirketlerinde bile böylesi bir ihracat başarısının örneği azdır" denildi.

"YAKIT İŞİMİZ HİÇ AMA HİÇ OLMADI"

Yapılan açıklamada, “Yurt dışındaki ihracat faaliyetlerinde ABD, İsrail ve Çin firmalarıyla yarışarak rekabette geride bırakıldı. Şimdiye kadar 34 ülkeye yüksek teknoloji ihracatı yaptı. Baykar’ın tek bir faaliyet alanı var o da insansız hava aracı teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesi ve üretimidir. Jet yakıtı sattılar iftirasındaki gibi petrol, benzin, motorin gibi bir yakıt işimiz hiç ama hiç olmadı" ifadeleri kullanıldı.

"PROJE FİNANSMANINI YÜZDE 100 ÖZ KAYNAKLAR"

Bugüne kadar devletten tek kuruş nakit hibe desteği almadıklarının altınının çizildiği açıklamada, “Tüm projelerimizin finansmanını yüzde yüz öz kaynaklarımızla karşılamaktayız. İhracattan kazandığımızı projelerimize yatırarak büyümekteyiz. Türkiye’nin savunma ve güvenlik harcamaları içerisinde Baykar’a yapılan ödemelerin payı SSB’nin de daha önce açıkladığı gibi yüzde 1’in altındadır. Türkiye’ye ait savunma harcamalarının yüzde 70’i devlet firmalarına verilmektedir. 21 yıl önce ancak 100’den az firmanın bulunduğu savunma sanayiinde, bugün 3 bine yakın firma, 80 bine yakın personel ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye sanayisinin gelişimi ve desteklenmesi amacıyla devlet tarafından yatırım teşvik uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan istatistiklerde, 2012 yılından bu yana 86 bin 897 yatırım teşvik belgesi düzenlendiği açıklanmıştır. Bu destekler arasında KDV istisnası, gümrük vergisi istisnası, kurumlar vergisi indirimi gibi nakdi olmayan destek unsurları gibi bir de yatırım kredileri için faiz veya kar payı desteği, nitelikli personel desteği, enerji desteği, hibe desteği gibi unsurlar yer almaktadır. Yatırım kredileri için faiz veya kar payı desteği, nitelikli personel desteği, enerji desteği, hibe desteği gibi nakdi unsurlardan hiçbiri Baykar tarafından talep edilmemiş ve Baykar’a sunulmamıştır. Ayrıca destek kararında sunulan yatırım yeri tahsisi ve SGK prim destekleri de bugüne kadar Baykar tarafından kullanılmamıştır. Baykar’ın yaptığı tüm yatırımlar kendi öz kaynaklarından karşılanmaktadır. Malum algı ajanları tarafından devletten sanki Baykar’a aktarılıyormuş gibi gösterilen 600 milyon liralık teşvik, aslında Baykar’ın yapacağı yatırıma karşılık bazı kalemlerde yabancı firmalar dâhil olmak üzere tüm yatırımcı firmalara tanınan vergi indirim hakkıdır. Baykar, sadece geçen yıl 6.4 milyar lira vergi ödemiştir. Şimdiye kadar söz konusu 600 milyon liranın kat be kat üstünde yatırım yapmıştır. Halen binlerce personel istihdam etmekte ve genç mühendis adaylarının yetişmeleri için programlar yürüten dünyanın sayılı yüksek teknoloji firmalarından biridir" denildi.

"TÜRKİYE, ÇOK DAHA KALİTELİ İHA’LARI 10’DA 1 MAALİYETLE TEDARİK ETTİ"

Türkiye’nin daha önce İsrail’den İnsansız Hava Aracı aldığını, Baykar’ın İHA üreterek İsrail firmasıyla rekabete girdiğinin ifade edildiği açıklamada, “Baykar, rekabet sayesinde doğdu. Rekabetçi yapısıyla sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından biri haline geldi. Türkiye, Baykar’dan önce İsrail'den İHA alıyordu. Baykar İHA üreterek İsrail firmasıyla rekabet etti ve Türkiye'ye çok daha kaliteli İHA'ları 10'da 1 maliyetle tedarik etti. Türkiye Cumhuriyeti envanterine giren ilk insansız hava aracı Bayraktar Mini İHA’dır. Bayraktar Mini İHA, 2004 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından ilk kez uygulanan rekabete açık, milli ve özgün geliştirme modeliyle yapılan yarışmanın ardından envantere girmiştir. Projeyi yarışmadaki tüm rakiplerini geride bırakarak birinci olan milli girişim Baykar gerçekleştirmiştir" ifadeleri kullanıldı.

"2023 YILINDA 800 MİLYON TL GELİR VERGİSİ ÖDEDİ"

Şirketin, 2023 yılında Türkiye’ye vergi ve bağış yoluyla toplamda 12.2 milyar lira doğrudan katkı sağladığının belirtildiği açıklamada, söz konusu yılda 6.4 milyar lira ile Türkiye'nin en yüksek vergi ödeyen firmalarından biri olduğu, Ayrıca firma ortakları Selçuk Bayraktar ve Haluk Bayraktar’ın 2021 ve 2022 yıllarında vergi rekortmeni olduğu hatırlatıldı. Ayrıca şirket, 2023 yılında ise (2022 yılı için) 800 milyon TL gelir vergisi ödedi.

KAYNAK: DHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 151
 • Ahmet koç 2 ay önce Şikayet Et
  Baykara saldırı Türk Milletinin bağımsızlığına, Türk Savunma sanayisine saldırıdır. Bunu kim yaparsa benim gözümde Haindir
  Cevapla
 • İsa 2 ay önce Şikayet Et
  Allah kuru iftiralardan korusun. O müfterilere ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Sn Baykar yetkililerini Allah ayaklarına taş değmesin.
  Cevapla
 • Ekrem 2 ay önce Şikayet Et
  Ya bu Fatih Erbakan'a ne oluyor da aynı teraneye eşlik ediyor.
  Cevapla
 • Sercan 2 ay önce Şikayet Et
  MAKARIOS' un heykelini yapanın personelinin İsrailden İHA alomını engelleyen, İsrailin para kazanmasını önleyen bir firmaya saldırtması çok dağaldır. Bu müfterinin geçmişine bakın İBB başkanının ilçe belediye başkanlığını yaptığında da yanında çalıştığından adım gibi eminim. İsterseniz araştırın!
  Cevapla
 • MuvahhidMümin 2 ay önce Şikayet Et
  Bu tatlı su solcuları kanaatimce enerji bakanı nın soyadı BAYRAKTAR ile Baykar ailesinin soy adı BAYRAKTAR ı karıştırıp JET YAKITI iftirası ile algıya başladılar. Halbuki ki sadece SOYİSİM benzerliği. Kanaatim odur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle