Erken emeklilik yasası Meclis'e ne zaman gelecek?

TBMM'de bayramdan sonra hareketlilik başlayacak. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren erken emeklilik imkanı da gündemde. Peki kimler erken emekli olabilecek? Emeklilik yasası ne zaman Meclis'e gelecek?

Erken emeklilik yasası Meclis'e ne zaman gelecek?
Erken emeklilik yasası Meclis'e ne zaman gelecek?
GİRİŞ 07.04.2024 15:01 GÜNCELLEME 07.04.2024 15:06
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bayramdan sonra yoğun bir mesaiyle çalışmalarına başlayacak.

Emekliler için yapılacak destekler, indirimler ve gelir artırıcı önlemlerin yanında memurların beklediği 3600 ek gösterge yasası, tamamlayıcı emeklilik, iş kanununda yapılacak değişiklikler, çalışma saatleri ile ilgili yenilikler, uzaktan, esnek çalışma modelleri de bir bir devreye alınacak yasal düzenlemeler olacak.

Erken emeklilik imkanı tanıyacak reformlar da gündeme gelecek. Önümüzdeki dönem TBMM gündemine gelecek erken emeklilik formüllerinden bazıları şöyle:

* Emeklilik şartlarında SSK ile Bağ-Kur arasındaki fark kapatılıyor. Bağ-Kur prim şartı 9 binden 7200 güne düşürülüyor. Bu sayede esnaf 5 yıl daha az prim ödeyerek emekli olabilecek. Düzenlemeden yararlanacak küçük esnafın 10 ve altı kişi çalıştıran olarak tanımlanması bekleniyor.

* Takvim'de yer alan habere göre 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafta prim gün şartı 9000'den 7200'e inmesi bekleniyor. Bu durumda EYT'li esnaf 7200 günü tamamlar tamamlamaz emekli olabilecek.

* 8 Eylül 1999 sonrası sigortalı olanların ise sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaşı (9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arası başlangıçta kadınlarda 58, erkeklerde 60, sonrasında 65'e varan yaşı) tamamlaması gerekecek.

* Yeni düzenlemelerde ev kadınları da dahil edildi. Ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturmak, emekliliklerini desteklemek için yeni düzenleme yapılacak. Bu kapsamda isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'i devlet tarafından karşılanacak.

* Mevcut asgari ücret üzerinden en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruş olurken, düzenlemenin hayata geçirilmesiyle bu tutarın 2 bin 133 lira 60 kuruşunu devlet karşılayacak. Ev kadınları aylık 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecek.

Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 35
 • zafer2071 2 ay önce Şikayet Et
  85 milyon emekli olsun oldu olacak
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Erken emeklilik diye bir şey yok bağkurluya yapılan haksız fazla prim ödeme gün sayısını ssk ile eşitleme kanunudur yaş şartı kalkmıyor sadece bundan eyt li bağkurlular yaşa takılmayacak diğreleri 7200 günü doldurup 60 yaşını bekleyecek.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  emeklilik yaşı kademeli olarak 60 a çıkarılsın. gün şartı kalksın. kim ne kadar süre prim ödemiş ise o oranda maaş alsın. 45 inde emeklilik olmasın. bu ülke 20 sene prim ödeyecek 30 sene maaş verecek kadar zengin değil.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  ne erken emekliliği yav.emeklilerin halı ortada.Herkez emekli olursa,emekli maaşı nasıl ödenecek?10 bin gün ödeyen yasa bakmadan emekli edilsin.yada en az 7 bin gün ve 55 yaş da emekli olunsun.
  Cevapla
 • umut 2 ay önce Şikayet Et
  popilizim yapmayın herkes için 60 yaşını doldurmuş kişiler emekli olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle