Gıdada etiketler değişiyor: Bu kelimeler kullanılamayacak!

Tüketicilerin korunması için gıda etiketlerinde yeni düzenlemeye gidildi. Düzenleme kapsamında tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, "… tadında", "… lezzeti", "… keyfi" gibi ifadeler yasaklandı.

Gıdada etiketler değişiyor: Bu kelimeler kullanılamayacak!
Gıdada etiketler değişiyor: Bu kelimeler kullanılamayacak!
GİRİŞ 06.04.2024 14:34 GÜNCELLEME 06.04.2024 14:34
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, üretiminde gıda bileşeni yerine tamamen aroma verici kullanılan bir gıdanın etiketinde, aromayla ilgili gerçek gıda görseli kullanılamayacak.

Gıdanın adı artık tüketicinin rafta ilk bakışta göreceği yere aynı punto, aynı stil ve karakterde yazılacak. Gıda etiketlerinde yanıltıcı görseller kullanılmasına müsaade edilmeyecek.

Tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, "… tadında", "… lezzeti", "… keyfi" gibi ifadelere izin verilmeyecek. Bitkisel margarinde tereyağı keyfi veya tereyağı lezzeti ifadelerine müsaade edilmeyecek.

Gıda işletmecilerinin yapılan değişikliğe 31 Aralık 2026'ya kadar uyum sağlaması gerekecek. Uygun olmayan gıdalar, söz konusu tarihten sonra piyasada bulunamayacak.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Beleş Hayat 1 ay önce Şikayet Et
    Kamu sektörüne torpille "Kamu İşçisi" olarak kapağı atıp, yan gelip yatmak ve üniversite mezunu sorumluluk sahibi hemşireden yıllık bazda fazla gelir almak varken; kim özel sektörde kendini ezdirir. ... Beleş iş, Beleş kadro, free Bankamatik İşçisi.
    Cevapla