Teknoloji devi 600'den fazla çalışanını işten kovuldu!

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, otomobil ve akıllı saat ekran projelerini sonlandırma kararı sonrası 600 çalışanı ile yollarını ayırdı

Teknoloji devi 600'den fazla çalışanını işten kovuldu!
Teknoloji devi 600'den fazla çalışanını işten kovuldu!
GİRİŞ 05.04.2024 09:05 GÜNCELLEME 05.04.2024 09:05

Apple, otomobil ve akıllı saat ekran projelerini sonlandırma kararlarının bir parçası olarak Kaliforniya'da 600'den fazla çalışanı işten çıkardı.

Kaliforniya merkezli şirket, İşçi Ayarlama ve Yeniden Eğitim Bildirimi veya WARN programına uymak için eyalete sekiz ayrı rapor sundu. Şirketler, işten çıkarmadan etkilenen çalışanları içeren her bir Kaliforniya adresi için eyalet kurumuna bir rapor sunmalıdır. İşten çıkarılanların en az 87'si Apple'ın yeni nesil ekran geliştirdiği gizli bir tesiste, diğerleri ise otomobil projesiyle ilgili binalarda çalışıyordu.

GEREKÇE TEDARİK VE MALİYET ZORLUKLARI

Apple, Şubat ayının sonunda, şirketin teknolojilerini ilerletmek ya da büyük yeni alanlara girmek için büyük moonshot çabaları olarak görülen her iki girişimi de sonlandırmaya başladı. Otomobil projesi, yöneticiler arasında yönü konusunda yaşanan kararsızlık ve maliyet endişeleri nedeniyle iptal edildi. Ekran programı ise mühendislik, tedarikçi ve maliyet zorlukları nedeniyle durduruldu.

Haberlere göre, Apple'ın Santa Clara, Kaliforniya'daki otomobille ilgili ana ofisinde 371 çalışan işten çıkarılırken, birden fazla uydu ofisindeki düzinelerce çalışan da bu durumdan etkilendi.

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.