AYM'den gecekondu kararı

Anayasa Mahkemesi, kamu arazisi üzerindeki izinsiz yapılar ile ilgili kanun hükmünün iptaline karar verdi. Artık belediye veya zabıta ekipleri, izinsiz yapılar için doğrudan yıkım işlemi yapamayacak. İptal hükmü 9 ay sonra yürürlüğe girecek

AYM'den gecekondu kararı
AYM'den gecekondu kararı
GİRİŞ 03.04.2024 20:13 GÜNCELLEME 03.04.2024 20:28
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Anayasa Mahkemesi, kamu arazisi üzerinde inşa edilen izinsiz yapıların herhangi bir karar alınmasına gerek olmadan belediye veya devlet zabıtası tarafından derhal yıkılabilmesine olanak sağlayan kanun hükmünü iptal etti.

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, baktığı bir davada, 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun, "Yeniden Gecekondu Yapılmasının Önlenmesi" başlıklı 18. maddesindeki, "izinsiz yapılar hiçbir karar alınmasına lüzum kalmaksızın belediye veya devlet zabıtası tarafından derhal yıktırılır" hükmünün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yüksek Mahkeme, düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. İptal hükmünün 9 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verildi.

Anayasa Mahkemesinin gerekçesinde, kuralla kamu arazisi üzerinde izinsiz bir yapının inşa edildiğinin tespiti durumunda, herhangi bir yıkım kararına gerek duyulmadan belediye veya devlet zabıtası tarafından yapının derhal yıkılabilmesine olanak sağlandığı belirtildi.

Kural nedeniyle, izinsiz yapıyı inşa edenlere ve yapıyı kullananlara, söz konusu yıkım işleminin tebliğ edilmek suretiyle bildirilemeyeceğine işaret edilen gerekçede, bu işleme karşı ilgililerin kullanabileceği bir dava açma hakkının korunmasını sağlayacak güvencelere yer verilmediği kaydedildi. Bu durumun, "yıkım kararının hukuka uygun olup olmadığının iptal davası yoluyla incelenmesine imkan sağlayan başvuru yolunu işlevsiz hale getirdiği" vurgulandı.

Bu nedenlerle kuralın Anayasa'nın 35. maddesinde güvenceye alınan mülkiyet hakkıyla bağlantılı olarak Anayasa'nın 40. maddesinde düzenlenen etkili başvuru hakkına aykırılık oluşturduğu tespiti yapıldı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 16
 • Abbas Kara 1 hafta önce Şikayet Et
  Malesef anayasa mahkemesi kim ne derse desin pkk nın ve chp nin sesi oldu. Bugüne kadar pkk yı ve chp yi üzecek hiç bir maddeyi reddettiğini görmedim. O yüzden acil olarak kapatılmalı
  Cevapla
 • Ömer Genç 1 hafta önce Şikayet Et
  Doğru karar çünkü bu gerekçe ile doğru yapılarda yıkılabilir di..
  Cevapla
 • Ersan 1 hafta önce Şikayet Et
  AYM ne yapmaya çalışıyor pkk lılar ormanları gasp etsin diye yapmadıysa ben birşey bilmiyorum.
  Cevapla
 • Ertuğrul 1 hafta önce Şikayet Et
  Yarın İstanbul'a gidiyorum. İstanbul bundan sonra nimet nimet. AYM de arkamızda nasıl olsa. PKK yerleri kapmadan çökmek lazım. AYM den çok değişik kokular geliyor. Biz gitsek öyle bir gece kondu yapsak o anda bize çökerler.
  Cevapla
 • DATÇALI 1 hafta önce Şikayet Et
  CHP belediyeleri kazandı PKK gelsin gecekondu yapsın diye AYM kanunu iptal ediyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle