TCMB Başkanı Karahan'dan enflasyon mesajı: Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz

Türkiye Bankalar Birliği yönetimi ile bir araya gelen Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, "Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz" dedi.

GİRİŞ 02.04.2024 14:20 GÜNCELLEME 02.04.2024 15:09
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşullarını sürdüreceklerini belirterek, "Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır." ifadesini kullandı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) açıklamasına göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin yapılan yazılı basın açıklamasında, TBB’de gerçekleşen mutat toplantının gündemini, bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son dönem gelişmelerin oluşturduğu kaydedildi.

''2024 YILININ İKİNCİ YARISINDA DEZENFLASYON TESİS EDİLECEK''

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen TCMB Başkanı Karahan, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun tesis edileceğini bildirdi.

Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen TCMB Başkanı Karahan, "Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır." değerlendirmelerinde bulundu.

''TCMB İLE İLETİŞİM ÇOK İYİ DÜZEYDE''

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise TCMB ile iletişimlerinin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirterek, bugünkü faydalı ve yapıcı görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

TBB Başkanı Çakar, Karahan’dan para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediklerini ve kendisine ve ekibine sektörel gelişmelere dair güncel bilgi sunduklarını ifade etti.

Ayrıca toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini dile getiren Çakar, Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini belirtti.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 62
 • D.demir 2 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye'yi bu hâle düşüren. İthal ara sevdalıları ve ABD sevdalısı ayfoncular dır. Gürcistana telefon almaya giden sorum suzlar. Faizlerin en az 0/75 olması lazım. Dolar cılar. Altıncı lar. Yastık altı kirli çıkınlar. Sizin kazancınız haram deyilmi?. Faiz kazancı olan. Hiç olmasa stopaj ödüyor. Siz ne ödüyor sunuz?. Sizinki külliyen haram............
  Cevapla
 • Das 2 hafta önce Şikayet Et
  Bu enflasyon hep vardi hepde olacak bir türlü bitmedi bitmezde
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Aha buraya yazıyorum zengini zengin etmek için faizi 100/60 çıkardınız fakirin elindeki kıredı kartının taksidi ile ugraşıyorsun Mehmet Şimşek. ak parti batırdın yine geri döndün
  Cevapla
 • GÜVENIYORUZ 2 hafta önce Şikayet Et
  Deprem veR. savasi çok hirpaladi, Seçimin tekrarlanmasi iyi olmadi ama Bu gunden sonra ticaret ,sanayi,turizm, ihracat ataga geçecek, Enflasyon Dizginlenecek, Iylilesmenin zararina oldugunu düşunen odaklar, Her Turlu firildagi çevirerek Golge Düsurmeye, halki bezdirmeye erken seçime gitmeye zorlayacaklar, Bolgedeki savas çanlarida etkileyecege benziyor Hükumete güveniyoruz
  Cevapla
 • Vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  isci calişsin memura verin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle