Altın zengini kardeş ülke 'Türkiye' dedi! Kapılarını sonuna kadar açtılar

Değerli madenler konusunda başarılı projelere imza atan Türkiye, altın zenginin kardeş ülke Özbekistan'ın kuyumculuk sektöründe aktif bir rol üstlenerek büyük bir görev yürütmeye başladı.

GİRİŞ 02.04.2024 16:12 GÜNCELLEME 02.04.2024 16:18
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Altyapı, teknoloji ve değerli madenler konusunda başarılı çalışmalar yürüten Türkiye, altın zengini ülke Özbekistan'ın kuyumculuk sektöründe aktif bir rol üsteniyor. Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak isteyen altın zengini Özbekistan, birlikte ortak çalışma yürütmek istiyor. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), Özbekistan'da kuyumculuk sektörünün gelişmesi amacıyla Türkiye'nin bu alandaki deneyimlerini aktarmak için Özbek yetkililerle ortak çalışma yürütüyor.

ALTIN ZENGİNİ ÜLKEDEN TÜRKİYE KARARI

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İKO, dünyanın ilk 10 altın üreticisi arasında bulunan Özbekistan'ın kuyumculuğunun gelişmesi ve ülkede yasal altyapısının kurulması için ortak çalışma yürütüyor.

Karşılıklı işbirliği kapsamında geçen ay Özbekistan'dan gelen heyeti ağırlayan İKO yönetimi, ardından Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in daveti üzerine bu ülkeye giderek çeşitli temaslarda bulundu ve Taşkent, Namangan ve Semerkand kentlerindeki kuyumcu işletmelerini yerinde inceledi.

İŞBİRLİĞİNİN TEMELİ İSTANBUL'DA ATILDI

Ülkelerinde kuyumculuk sektörünün gelişmesi için Türkiye'nin bu alandaki deneyimlerinden yararlanmak isteyen Özbekistan heyeti, Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul Kuyumcular Odası'nı ziyaret ederek, İKO Başkanı Mustafa Atayık ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşme gerçekleştirmişti.

Özbekistan heyeti, İKO Başkanı Atayık ve yönetim kurulu üyeleriyle sektörlerarası işbirliği ve Özbekistan kuyumculuk sektörünün yasal ve teknolojik altyapısının kurulması için karşılıklı işbirliği imkanlarını masaya yatırdı. Yapılan bu görüşme, kısa sürede meyvesini verdi ve İKO yönetimi, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in daveti üzerine Özbekistan'a gitti.

ORTAK BİR YOL HARİTASININ ÇİZİLMESİ PLANLANIYOR

İKO Başkanı Atayık ve yönetim kurulu üyelerinin Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile yaptığı görüşmede, "Yeni Özbekistan" projesi kapsamında, İKO'nun sahip olduğu birikim ve imkanlar sayesinde Özbekistan'ın kuyumculuk sektörünün gelişmesine katkı sunmak amacıyla birlikte çalışma kararı alındı.

İstanbul Kuyumcular Odası heyeti, Özbekistan ziyaretinde ayrıca, bir mücevher şirketinin üretim tesisinin açılışına da katıldı. İşbirliği kapsamında gelecek ay içinde karşılıklı heyetlerarası yapılacak görüşmeler ve ortak çalışmalar sonucunda tüm ülke kurum ve kuruluşlarıyla ortak yol haritasının çizilmesi planlanıyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 29
 • Mkoc 2 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaş Devlet sizin kadar kendi ülkesinde ki Altını ve degerli madenleri çıkarmasını bilmiyormuş... Ayıpya Haddinizi bilin
  Cevapla
 • Mert 2 hafta önce Şikayet Et
  Kendi ulkemizdeki altin madenlerini yabancilara ver git baska ulkelerde altin isi yap bizde salagiz ya
  Cevapla
 • Vatandas 2 hafta önce Şikayet Et
  Ah güzel insan ah senin kıymetini bu millet hariç tüm dünya biliyor ve gıptayla bakıyorlar üç kuruş için ülkesini ve liderini satan başka bir millet varmi acaba ülkesini bu kadar küçük goren bı millet daha varmı aceba
  Cevapla
 • Vatandas 2 hafta önce Şikayet Et
  Sizler CHP yi iktidara getirin krallar gibi yaşatır sizi nasıl olsa hastahaneler yollor hava alanları tüneller daha bicok şey yapıldı işiniz bitti getirin CHP'yi hergun bayram edersiniz ak parti döneminde ülkenin başına gelenler başka hangi iktidar döneminde geldi gelmedi eğer gelse ülke elden giderdi yazıklar olsun bu millete beraber altın cikariyo diye demediginizi birakmiyosunuz
  Cevapla
 • Ahmet 2 hafta önce Şikayet Et
  Kendi ülkemizi başkasına verelim biz dışarıda çıkaralım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle