Bakan Şimşek'ten ev sahiplerine beyanname uyarısı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmaların titizlikle sürdürdüğünü belirterek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

GİRİŞ 02.04.2024 13:05 GÜNCELLEME 02.04.2024 13:05
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Bu yıl, Tükiye genelinde kira geliri beyannameleri vermeyen ev sahiplerinin tespit edilmesine yönelik içinde kiracıların beyanlarının da bulunduğu çok yönlü çalışmalar yürütüldü.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB), idari kayıtları ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü aktardı.

Bakan Şimşek, mesajında 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerin herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlattı.

"BEYANNAME VERMEYEN MÜKELLEFLERİ TESPİT ETMEYE YÖNELİK ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR"

Şimşek'in "Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz." diyerek yayınladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

Gelir İdaresi Başkanlığımız, idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

"DENETİM PLANINA ALINAN 1,2 MİLYON GAYRİMENKULDEN 420 BİNİNDE YERİNDE TESPİTTE BULUNDUK"

Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.

"KİRA GELİRİNDE İSTİSNA TUTARI 21 BİN TL"

2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz.

SON BEYANNAME TARİHİ

Son beyanname verme tarihi 1 Nisan'dan 5 Nisan'a kadar uzatıldı.

Beyannamesini vermeyen ya da eksik verenlere yönelik yaptırımların yapılması bekleniyor.

Kira geliri vergisi art ve temmuz olmaz üzere iki taksitle ödenebiliyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 21
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Ben bu devletin aklından anlamıyorum işçinin maaşından emeklinin evinden küçük esnafın emeğinden elini çekmezse asla yükselemez bu acizliktir hele emekli adam 1,2 daire yapmış hâlâ oğul kız torun başında birde devlet banada ver diyor işe bak sonra emekli ölene kadar emekliyor bir türlü ayağa kalkamıyor yazık yazık.
  Cevapla
 • ergün 2 hafta önce Şikayet Et
  gel kuyumcuların işini gör balya balya para ile oynuyorlar ev sahibi 20 bin vergiyi de ilaceten kiracıya yükler
  Cevapla
 • B gz 2 hafta önce Şikayet Et
  İmamoğlunu inceleyin bakalım ne kadar vergi ödüyor
  Cevapla
 • Gültepeli bjk 2 hafta önce Şikayet Et
  Sayın şimşek bizce hiç doğruları ifade etmediniz biz emeklilere ney yapmaya çalışıyor sunuz sayın şimşek
  Cevapla
 • Erz 2 hafta önce Şikayet Et
  Denetleme her alanda yapılması gerekiyor. Denetleyicide denetlemek gerekiyor. Bu yapılmadığından gücü eline geçiren çılgın harcamalar yapıyor. Bundan dolayı seçim kaybedildi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle