4 yıllık seçimsiz dönemde Türkiye bunları konuşacak! 'Durmak yok, dediğini yapacak'

Türkiye, 4 yıllık seçimsiz bir döneme girerken yeni dönemde Hükümetin en önemli gündem başlıklarından bir tanesini altyapı yatırımları ve dev projelerin tamamlanması oluşturacak.

GİRİŞ 02.04.2024 11:41 GÜNCELLEME 02.04.2024 11:58
Bu Habere 268 Yorum Yapılmış

Üst üste gerçekleşen seçimlerle Türkiye enerjisinin önemli bir kısmını siyasete ayırmak zorunda kalırken, şimdi ise Mahalli İdareler Seçimi'nin de tamamlanmasıyla birlikte artık yatırım ve projelerin daha çok konuşulacağı bir döneme girilmiş oldu.

YATIRIMLAR SÜPER HIZLI OLACAK

Vatandaşa vadettiği yatırımları bir bir yerine getiren Hükümet, İstanbul-Ankara arası Süper Hızlı Tren (SHT) Projesi'nin ihalesine bu yıl çıkacak. Seyahat hızı 350 kilometre, süresi ise 80 dakika olacak Ankara-İstanbul SHT'nin 2028 yılına yetiştirilmesi planlanıyor. Öte yandan 201 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında hızlı tren hattı çalışmaları devam ederken, proje tamamlandığında, Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arası 2 saat 15 dakika olacak.

ANKARA-İZMİR ARASI 3,5 SAATE DÜŞECEK

Ankara-İzmir mevcut demiryolu 824 kilometreden 624 kilometreye inerek seyahat süresi yaklaşık 3.5 saate düşecek. 313 kilometre uzunluğundaki Mersin-Adana-Osmaniye ve Gaziantep hızlı tren hattı ile Adana-Gaziantep arasında seyahat süresi 2 saat 15 dakikaya inecek.

229 kilometrelik Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı ile yolcu seyahat süresi 1.5 saate; yük taşıma süresi ise 2.5 saate düşecek. Ankara-Sivas hızlı demiryolu ile entegre olan Yerköy – Kayseri Hızlı Tren Hattı ile İstanbul-Kayseri arası ulaşım 5 Saat 15 dakika olacak. Ankara-Kayseri arasında ise ulaşım süresi 2 saate inecek. Konya-Karaman hızlı tren projesinin devamı olan 135 kilometrelik Karaman-Ulukışla hızlı tren projesinin yapımı hızla devam ederken, Karaman-Ulukışla seyahat süresi 1 saat 35 dakikaya düşecek.

TÜRKSAT 6-A UZAYA GÖNDERİLECEK

Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A, 8 Temmuz'da uzaya gönderilecek ve Türkiye böylece kendi uydusunu üretebilen 10 ülkeden biri olacak. Böylece Türksat'ın haberleşme uyduları ile 121 ülkede 4.5 milyarlık nüfusa erişim imkanı sağlanacak.

ÇUKUROVA HAVALİMANI AÇILACAK

Mersin Tarsus'da yapımı süren Çukurova Havalimanı'nın kısa sürede açılması hedeflenirken, Yozgat ile Bayburt-Gümüşhane havalimanları da 2025 yılı içerisinde hizmete alınacak. Böylece havalimanı sayısı 62'ye yükselecek. Trabzon Yeni Havalimanı proje çalışmaları da hızla devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

YOL MEDENİYETTİR

Başkan Erdoğan'ın, "Yol Medeniyettir" şiarı çerçevesinde 2028 yılında bölünmüş yol ağı 31 bin 250 kilometreye, 2053 hedefi kapsamında ise 38 bin 60 kilometreye yükseltilecek. 2028 yılına kadar 1006 kilometre yeni otoyol yatırımı gerçekleştirilecek. 308 kilometre yeni otoyolun yapılmasıyla Marmara Ringi bin 255 kilometre uzunluğa ulaşacak. 2035 yılında her iki araçtan birinin elektrikli olması ve paylaşımlı seyahat oranının yüzde 14 olması beklenirken, Hasdal-İstanbul Havaalanı arasında Kooperatif Akıllı Ulaşım Sistemi ile araç-araç, araç-altyapı haberleşmesi gibi yenilikçi teknolojilerin uygulaması gerçekleştirilecek. Karayollarında inşası bitirilen 2 bin 282 kilometre fiber optik kablo uzunluğu 6 bin 631 kilometreye yükseltilecek.

ENERJİDE TAM BAĞIMSIZLIK

Enerjide tam bağımsız ülke olma hedefiyle karda ve denizde hidrokarbon aramacılığı artırılırken, bu yıl Trakya'da bir Doğalgaz Merkezi kurulacak. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde ilk reaktörün inşaatında sona gelinirken, ilk reaktör bu yılsonunda sisteme test elektriği verecek. Ayrıca bu yıl Sinop ve Trakya'da da nükleer santral yapmak için çalışmalar hızlandırılacak. Karadeniz'de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğalgazın ekonomiye kazandırılması hedefleri kapsamında yılsonuna doğru günlük 10 milyon metreküp doğalgaz üretim hedefine ulaşılacak. Gabar'da ise şuan günlük 37 bin varil petrol üretilirken, bu ay 9 yeni kuyu daha açılacak. Böylece ilk etapta üretimin günlük 50 bin varile, yıl sonunda da 100 bin varile çıkarılması amaçlanıyor.

DEPREM BÖLGESİNDE 200 BİN KONUTUN TESLİMİ YAPILACAK

Deprem bölgesinde yapımı süren ve ihale aşamasındaki konut sayısı 350 bine ulaşırken, bunların 200 bini bu yıl sonuna kadar hak sahiplerine teslim edilecek.

Yapımı süren ve ihale aşamasındaki konutların illere göre dağılımı ise şöyle:

"Adana 8 bin 138, Adıyaman 37 bin 813, Diyarbakır 8 bin 660, Elazığ 7 bin, Gaziantep 28 bin 116, Hatay 101 bin 335, Kahramanmaraş 46 bin 743, Kilis 2 bin 582, Malatya 48 bin 837, Osmaniye 8 bin 410 ve Şanlıurfa 9 bin 432."

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 268
 • Kademeli emeklilik 2 hafta önce Şikayet Et
  Kademeli emeklilik ve Bağkur tescil mağdurları unutmayın lütfen
  Cevapla
 • sinan 2 hafta önce Şikayet Et
  Oy vermeyen kesim ne diyor mecbur yapacak bir de benim vergimle paramla yapıyor diyor ya ağzının ortasına kürekle vurasım geliyor madem bundan öncekiler vergi almıyormuydu niye yapmadılar kardeşim. Sonra bir bakmışım duvara konuşuyormuşum
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Hic bir sey yapma haramdir Reis Elini öpeyim birak tatile git Namazini kil Allah askina degmez bu yavsaklara
  Cevapla
 • Asım’ın Nesli 2 hafta önce Şikayet Et
  Reis sen bu devletin başında olduğun sürece evelAllah biz e hüzün yok bu devletin sana ihtiyacı var devleti alemi islamı gariban bırakma son nefesine kadar devletin başında kalmalısın İnşaallah.
  Cevapla
 • muzcu 2 hafta önce Şikayet Et
  reise selam olsun ama bu secimde reis avantaji kullanamadi. reis memur emeklisi ni görmüyor. bu kesim elit kesimdir.savcisi var ogretmeni var polisi var.aldigi para kuafor emeklisiyle ayni.kuafor çalışır ama memur emeklisi napsin pazara düşmüş garib limon satar eski memur siyaset anlayışi sandigi sallar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle