Ucuz zeytinyağı uyarısı: 'Bu fiyata satmak mümkün değil'

Bu yıl bir litre kaliteli sızma zeytinyağının üretim maliyeti 250-360 TL arasında değişiyor. Buna ambalaj, etiket, nakliye masrafları ve kâr payı da eklendiğinde tüketiciye 400 liradan ulaşıyor.

GİRİŞ 31.03.2024 12:54 GÜNCELLEME 31.03.2024 18:43
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

TMMOB Gıda Mühendisler Odası, vatandaşı ‘ucuz zeytinyağı’ konusunda uyaran yazılı bir açıklama yayımladı. Yazıda, bu sene bir litre zeytinyağının üretim maliyeti en 250-360 TL aralığında değişirken ve Tariş de zeytinyağı alım fiyatı 295 TL olarak belirlemişken sanal satış yerlerinde 5 litre zeytinyağının 450 liradan satıldığına dikkat çekildi ve bu ürünlerin en çok Facebook, Instagram, Tiktok’ta etiketsiz pet şişelerle satıldığı vurgulandı.

Vatandaşa “Etiketsiz ürünler almayın, uzaktan satış yöntemlerinde tarafınıza fatura gönderilmeyen ürünleri tüketmeyin!” uyarısında bulunan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, şu tavsiyede bulundu:

“Aldığınız ürünler üzerinde yer alan gıda işletmecisi, işletme kayıt numarası gibi bilgileri www.ggbs.tarim.gov.tr adresinde yer alan ‘Kayıtlı/Onaylı Gıda İşletmeleri Listesi’nden kontrol etmeyi unutmayın.”

1300 TL’LİK ÜRÜN 450 TL

Yazıda, söz konusu sahte ürünlerin uzaktan satışının yalnızca sosyal medya aracılığıyla değil, satıcıların kendi kurdukları internet siteleri aracılığıyla da yapıldığı bilgisi verildi. “Bir gıda pazar yeri gibi görünen sanal satış yerlerinde 5 litresi 450 TL civarında ürünler ile sosyal medya hesaplarında etiketsiz pet şişelerde zeytinyağlarının satışa sunuluyor” denildi.

Bu yıl zeytinde ‘yok yılı’ olduğuna vurgu yapan sektör temsilcileri, yeni sezonda zeytin toplama maliyetinin geçen seneye kıyasla yüzde 100 artışla 35 TL’ye kadar çıktığını; bir litre kaliteli sızma zeytinyağının üretim maliyeti ise bu yıl en az 400 liradan satıldığını aktarmıştı. Buna ambalaj, etiket, nakliye masrafları ve kâr payı da eklendiğinde, bu yıl beş litrelik teneke zeytinyağının en az 1.300 TL’den başladığı belirtiliyor.

‘GÖREV ALMAK İSTERİZ’ ÇAĞRISI

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerin sıkılaşması çağrısında da bulunulan yazıda, “Bizler gıda denetimlerinde sorumlu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıda güvenliği ve tüketici menfaatleri amacını görev edinerek zeytinyağı konusunda da denetimlerin sıklaştırılması, yer türlü mecradan numuneler alınması ve yukarıda belirttiğimiz analizlerin yaptırılarak kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini, yol kenarlarında satılan etiketsiz pet şişelerdeki ürünlerin satışlarının belli bir mevzuata uygun hale getirilmesinin sağlanmasını talep etmekteyiz. Ve bu konuda tüm işlerde görev almak isteriz” çağrısında bulunuldu.

ÜRETİCİLER DENETİM İSTEMİŞTİ

Yalnızca sosyal medya ya da çeşitli internet sitelerinde değil, e-ticaret platformlarında da 5 litresi 300-400 liraya satılan zeytinyağları şüphe uyandırmıştı. Bu yağların farklı ‘birlik’ ve ‘vakıf’ isimleri ile satıldığını Hürriyet 2023 Eylül’de yazmış; Emre Eser imzalı haberde şu bilgilere yer verilmişti:

“Oldukça ‘ucuz’ olan fiyat etiketi ile dikkat çeken bu yağlar için Ege Bölgesi’ndeki üreticiler acil denetim isteyip dolandırıcılık uyarısı yaptı. Onlara göre bu fiyata ürün satmak mümkün değil ve şu an bir litre zeytinyağının maliyeti en az 160 lira. e-ticaret platformu yetkilileri de önlem alıp ürünleri kaldırmaya başladıklarını ve detaylı analiz yapacaklarını söylüyor.”

KAYNAK: HÜRRİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 28
 • Ayasu 1 ay önce Şikayet Et
  Milleti uyarmaya geç kalmadınız mı? Bütün bir sezon insanlar insanlar ucuz diye zeytinyağı hariç herşeye benzeyen yağlardan aldılar
  Cevapla
 • Ussein 1 ay önce Şikayet Et
  Valla pazardan 450'e (5lt)alıyorum iyi.Rafine de yağ oranlamasını iyi tutturmuşlar, yiyoruz, memnunuz.5 ltreyi 1800,2000'e satan alarak kapitalizme meze olmuyoruz.O da zaten zihin sagligimizi bozuyor, )) vücuda zarar vermedikçe yeriz bakam..
  Cevapla
 • Gerçekler 1 ay önce Şikayet Et
  BOŞ MUHABBET YAPMIŞLAR 295 tl ye aldığı yağlardaki şartları biliyormusunuz TARİŞ in 5 yıldır üye olmak tarişe yağını tarişin fabrikasında sıktırmış olmak ve 5 yıldr tarişe yağ satmış olmak bu şartları sağlayan kaç kişi var sizce şuan 235 240 liraya en iyi yağı faturalı alıyor büyük firmalar 1- 1,5 asit yağlar 200 210 tl bandında bunu aln norml bi vatandş 250 280 400 civarı sattımı yeter
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  vatandaş bunları bilmek zorunda mı. benim adıma devletin kontrol mekanızmasını işletmesi gerekir
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Bilmen gerekiyor tabiki
  Cevapla
 • Durmuş ali 1 ay önce Şikayet Et
  1 kilo sivi aycicek yagi litresi 50 tl iken zeytinyağının 295 tl olmasi caizmi hadi diger yaginin 2 kati olsun 3 kati olsun bu fiyat cok değilmi milleti duygularla soyuyorsunuz yag yağdır faka bu kadar fark soygunculuktur bizde cikariyoruz bu yagi buna dur diyelim
  Cevapla
 • Gariban ciftci 1 ay önce Şikayet Et
  Yasar ağa güzel kılıf bulmuşlar aromalı yaglara
  Cevapla
 • Yaşar 1 ay önce Şikayet Et
  İnternette geçen yıldan kalma 400 bin ton zeytinyağı stok varmış devlet ihracat kısıtlaması yapmış ucuz zeytin yağı internetten satılıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle