Hükümetten emekliye zam ve asgari ücret açıklaması: 'Bunu kırmamız lazım'

Emeklilerin zam taleplerine değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Emeklilerimizin sıkıntılarının farkındayız. Temmuzda yeni bir değerlendirme olacaktır” dedi. Yılmaz, asgari ücret konusunda da değerlendirmede bulundu.

GİRİŞ 30.03.2024 11:28 GÜNCELLEME 30.03.2024 11:55
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, NTV'de Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Pazar günü yapılacak yerel seçimlerle ilgili sandık endişesi olmadığını söyleyen Cevdet Yılmaz, İstanbul, Ankara ve İzmir'de güçlü adaylarının olduğunun altını çizdi.

Ekonomik şartların sandığı etkileyebileceğini söyleyen Yılmaz, vatandaşın yönetimden kaynaklanan ve kaynaklanmayan şartları ayırt ederek oy kullanacağına inandığını ifade etti.

Emeklilerin zam taleplerine de değinen Cevdet Yılmaz, "Temmuzda yeni bir değerlendirme olacak." dedi.

Yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda belirgin düşüş olacağını belirten Yılmaz, "3 Temmuz'dan itibaren yıllık bazda düşüş trendini göreceğiz. 2026'da ise tek haneli enflasyonu görmüş olacağız." dedi.

Cevdet Yılmaz

Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER SANDIK SONUÇLARINI ETKİLER Mİ?

Mutlaka ekonomik şartlar sandıkları etkiler. Vatandaşımız şu analizi yapacaktır. Dünyanın şartlarıyla Türkiye'nin şartları arasında mukayese yapacaktır. Yönetimden kaynaklanan ve kaynaklanmayan şartları ayırt edeceklerdir. Zorlu bir dönemdeyiz. Pandemi sonrası hala etkiler devam ediyor. Birçok gelişmiş ülke enflasyonla mücadele ediyor. Bunun üstüne bir de kuzeyimizde güneyimizde jeopolitik gerilimler yaşıyoruz. Bunun da ötesinde bizim ülkemize özgü bir şey yaşadık. Geçen yıl tarihimizin en büyük depremini yaşadık. Tüm bunlar çerçevesinden ekonomik şartlara bakılacaktır diye düşünüyorum.

ASGARİ ÜCRET HAKKINDA: BUNU KIRMAMIZ LAZIM

Asgari ücrette yüzde 100'ün üzerinde artış yaptık. Asgari ücreti vergiden muaf hala getirdik. Yüz milyarlarca kamuya maliyeti var. Asgari ücretle ilgili prim desteği veriyoruz. Asgari ücrette ciddi düzenlemeler yapmış durumdayız. Sanki herkes bu ücreti vermeliymiş gibi hava oluştu, bunu da kırmamız lazım.

EMEKLİLERİN ZAM TALEPLERİ

Emekli sayımız 16 milyonu aştı. Çok ciddi bir rakama geldi. Emeklilerimizle ilgili her zaman yanlarında olduk. Geçenlerde yaptığımız düzenlemelerle kanuni artış oranlarına ilave yaptığımız düzenlemeler 300 milyar lira civarında bir tutar oluşturdu. Sayı fazla olunca etkisi de fazla oluyor. Birçok sıkıntıyı yaşadığımız bir döneme rağmen emeklilerimizin yanında olmaya çalıştık. Emeklilerimizin sıkıntılarının farkındayız. Temmuzda yeni bir değerlendirme olacaktır. Önümüzdeki dönemlerde emeklilerimizin sıkıntıları önceliğimiz olacaktır.

"GEÇEN MAYISLA İLGİLİ YANLIŞ BİR MUKAYESE YAPILIYOR"

1 Nisan'dan sonra bizi sürpriz beklemiyor. Tam aksine OVP'deki yol haritamız neyse adım adım hayata geçireceğiz. Seçim sonrası spekülasyonları yapanlar oluyor. Bu bir genel seçim değil. Genel seçimlerde milli politikaların değişmesini tartışabilirsiniz. Hükümetin değişme ihtimali vardır, Meclis'in değişme ihtimali vardır. Bugün yerel seçim yapıyoruz. Siyasi olarak baktığınızda milli ve makro politikaların değişmesi için bir zemin yok. Geçen mayısla ilgili yanlış bir mukayese yapılıyor.

ENFLASYON KONUSU

Yılın ikinci yarısında enflasyonda belirgin düşüşleri göreceğiz. 3 Temmuz'dan itibaren yıllık bazda düşüş trendini göreceğiz. Önümüzdeki aylarda aylık bazda ivme kaybını görmeye de devam edeceğiz. 2025'te OVP yüzde 15 enflasyon, 2026'da ise tek haneli enflasyon diyoruz. Bütün planımızı buna göre yaptık.

KAYNAK: NTV
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 134
 • user 2 ay önce Şikayet Et
  Boşuna kendimizi yoruyoruz. Vatandaşın mesajını yanlış anlayan bir sonraki seçimde cevabını yeniden alır. Emekliler gözardı edilemez. Emekli hakettiği maaşını almalı. Tasarrufu dar gelirlli emekliden beklemek çok yanlış. Ne demişler yanlış hesap sandıktan döner. Emekli unutmaz zamanı gelince cevabını sandıkta verir.
  Cevapla
 • Recep 3 ay önce Şikayet Et
  Temmuzu beklemeye gerek yok. Vatandaş buenundan soluyor hala bunu görmek istemiyorsunuz. Böyle devlet yönetilmez.
  Cevapla
 • kütüphaneci 3 ay önce Şikayet Et
  Burda ağlayacak bir kesim oda emekliler aşağıda emekli olmadığına göre yoksa hepinizin tuzu kuru olduğuna eminim emanet oylar sahibine gelir geri sıkıntı yok
  Cevapla
 • DURSUN 3 ay önce Şikayet Et
  Siz sözünüzü söylediniz sıra bizde
  Cevapla
 • Seyit’e 3 ay önce Şikayet Et
  Son 1 yılda buğdaya ve mısıra sadece %10 zam geldi ancak et süt %100 arttı!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle