Ramazan Bayramı seyahat verileri açıklandı: En fazla o il aratıldı!

Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının ardından uçak bileti, araç kiralama ve otel aramalarında artış gözlemlendi. En çok araması yapılan iller de açıklandı.

Ramazan Bayramı seyahat verileri açıklandı: En fazla o il aratıldı!
Ramazan Bayramı seyahat verileri açıklandı: En fazla o il aratıldı!
GİRİŞ 29.03.2024 12:04 GÜNCELLEME 29.03.2024 12:04

Ramazan Bayramı seyahat verilerini açıkladı.

Ramazan Bayramı tatilinin uzatılması seyahat sektörünü olumlu etkiledi.

Verilere göre, bayramın uzatıldığının açıklanmasından sonraki hafta uçak bileti aramaları bir önceki haftaya göre yüzde 67, araç kiralama işlemleri yüzde 76 ve otel rezervasyonları yüzde 70 arttı.

En çok arama yapılan şehir Adana oldu. Adana'yı Diyarbakır, Gaziantep, Van ve Trabzon aramaları takip etti.

Arama yapılan rotalar, bu tatil özelinde seyahatseverlerin memleketlerine gitmeyi tercih ettiklerini ya da kültür-gastronomi gezisi yapmayı seçtiklerini gösteriyor.

Verilere göre, en çok uçak bileti aranan yurt dışı rotalar ise Belgrad, Atina, Bakü, Bali ve Cidde oldu. Bu durum vizesiz rotalara bir seyahat planı yapmanın daha uygun fiyatlı ve pratik olmasının etkili olduğunu ortaya koyuyor.

BAYRAMDA EN ÇOK OTEL REZERVASYONU YAPILAN YER İSTANBUL

ENUYGUN'un otel rezervasyonlarına dair verileri bayram için en çok otel rezervasyonu yapılan şehrin İstanbul olduğunu gösterdi. İstanbul'u Antalya, Adana, İzmir ve Diyarbakır şehirleri takip etti.

ENUYGUN'un araç kiralama verileri ise bayram için araç kiralama işlemlerinin bir önceki haftaya göre yüzde 76 arttığını ortaya koydu.

Verilere göre bayramda da araçların büyük çoğunluğu havaalanlarından kiralandı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, İstanbul Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Trabzon Havalimanı bayram döneminde en çok araç kiralanan noktalar oldu.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.