Rusya kıskaçta: En büyük müşterileri kaçtı!

ABD'nin ve G7 ülkelerinin Rus petrolü üzerinde başlattığı yaptırım kıskacı büyümeye devam ediyor. Rusya'nın büyük müşterileri yaptırım tehditlerini gerekçe göstererek petrol alımını kesiyor.

GİRİŞ 24.03.2024 18:27 GÜNCELLEME 24.03.2024 18:52
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

2022 yılında başlayan Ukrayna savaşından bu yana Moskova'nın Çin'den sonra en büyük ikinci müşterisi olan Hintli petrol rafinerileri, yaptırımların yarattığı risk nedeniyle artık devlet tarafından işletilen Sovcomflot'a ait tankerleri kabul etmeyecek.

Ekim ayının başından bu yana ABD, Rus ham petrolünü taşıyan daha geniş tanker filosuna yönelik yaptırımları artırmıştı. Bu hamle ABD ve müttefiklerinin temel politika hedeflerinden biri olan Rusya'nın petrol gelirlerini kademeli olarak daraltma potansiyeline sahip.

40 TANKER YAPTIRIM LİSTESİNDE

Öte yandan 2023 yılının ekim ayından bu yana ABD 40 ayrı Rus petrol tankerine yaptırım uyguladı. 

Energy Aspects isimli danışmanlık şirketinde uzman olan Richard Bronze, "Rusya'nın özellikle Hindistan'a yönelik ihracatında üzerinde giderek artan bir baskı söz konusu. Yaptırımlarla ilgili sürtüşmenin çok belirgin hale geldiği bir aşamadayız" dedi.

New York'taki Eurasia Group analistlerinden Greg Brew, "ABD'nin hem Rus ham petrolü hem de ihracatı üzerindeki yaptırım baskısının arttığını kesinlikle görüyoruz. ABD'nin Ukrayna'ya daha fazla yardım göndermekte zorlandığı, Ukrayna'nın savaş alanındaki şansının azalmaya başladığı ve Rusya'nın üstünlüğü ele geçirdiği bir zamanda geliyor" dedi.

ABD MEMNUN

Bir ABD Hazine Sözcüsü "Küresel petrol alıcılarının Sovcomflot ile geçmişe kıyasla çok daha az iş yapmaya istekli olmasını bekliyor ve memnuniyetle karşılıyoruz" yorumunda bulundu.

Öte yandan Moskova için bir başka gerileme de rafine yakıt satışında ortaya çıktı. Kpler'in verilerine göre 17 Mart'a kadarki 10 gün içinde ortalama 6,2 milyon varil Rus dizeli piyasaya sürüldü. Bu rakam en azından 2017'den bu yana görülen en yüksek seviye olarak kayda geçti.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 67
 • Öktem 1 ay önce Şikayet Et
  Nükleer için düğmeye basma aklına gelebilir putinin
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  Secim yaklasti Devletler arasi atismalarda basladi tabi bunlar suyun yüzü ama suyun altindan neler gidiyor oda ayri bir muamma ne diyelim kolay gelsin.
  Cevapla
 • hsyn 1 ay önce Şikayet Et
  Belediye seçimi....
  Cevapla
 • DURSUN 1 ay önce Şikayet Et
  Biz Rusya dan ucuz petrol alıyoruz satarken abd borsasına göre satıyoruz birde üstüne vergi alsana 43₺ mozot oluyor gelde oy ver şimdi
  Cevapla
 • Netitrebet 1 ay önce Şikayet Et
  Dedelerinden utan. Çarıklarla ve aç karınlarla bu Siyonistlerle savaştılar. Senin yeter ki rahatın bozulmasın. Devlet onca masrafı uzaylılardan alacak nasılsa değil mi? Babamızın yapmadığını Reis yapıyor şu an. Deprem evlerini hiç canlı olarak gördün mü ? Yapılan masrafları aklın hayalin alıyor mu ?
  Cevapla
 • Murat Sahin 1 ay önce Şikayet Et
  tabi ki verecegim, devletime giden her kurus helal olsun
  Cevapla
 • Avukat 1 ay önce Şikayet Et
  Rusyanın durumu bizden daha iyi enflasyonda bizden 5 kat düşüşük. Kıskaçta olan Türk halkı.
  Cevapla
 • Aaaıe 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde HAİN dolu ortalık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle