Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni metro hattımız 31 Mart'a kadar ücretsiz

Canlı bağlantıyla katıldığı Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı metrosu seferlerinin 31 Mart'a kadar ücretsiz yapılacağını duyurdu.

GİRİŞ 19.03.2024 16:26 GÜNCELLEME 19.03.2024 16:56
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutköy- İstanbul Havalimanı Metrosu Açılış Törenine Canlı Bağlantıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'den bağlandı.

 Erdoğan "İstanbul'daki yollarda durma noktasına yakın yoğunluk olduğunu görürsünüz. Belediye yönetimin yol açtığı acı tablo İstanbul'un kaderi değildir. Sorunsuz sıkıntısız işleyen sistemi devam ettirmeyi bile beceremediler. Bu zihniyet görevde olduğu sürece trafik çilesi daha da artacak. İstanbul gerçek belediyeciliği ziyadesiyle hak etmektedir" dedi.

Erdoğan ayrıca "İBB yaptığı eserler ve hizmetlerle değil nereye gittiği belli olmayan deste deste para görüntüleriyle anılmaktadır. Sorsanız bu paralarla CHP'ye il binası alındı diyorlar. Ödenen rakamla ortadaki paralar arasındaki orantısızlığı kimse izah edemiyor" ifadesini kullandı.

Canlı bağlantıyla katıldığı Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı metrosu seferlerinin 31 Mart'a kadar ücretsiz yapılacağını duyurdu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Arnavutköy- İstanbul Havalimanı Metrosu'nun şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. 4 istasyonu bu hat sayesinde 8 dakikada yol gidilecek. Arnavutköy'ü Gayrettepe'ye de bağlıyoruz. Ulaşım bu metroyla 41 dakikaya düşüyor. Halkalı etabını da bir yıl içinde hizmete sunmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin en uzun raylı sistem ring hattını tamamlayacağız.

“ÜZERİ KAPATILAN PROJELER DE MEVCUT”

Sadece havalimanımızın açılmasından bu yana İstanbul'a 162 km'ye yakın raylı sistem kazandırdık. Toplam raylı sistem mesafesi 362 km'yi buldu. Bu raylı sistemlerin büyük bölümü UAB tarafından yapılmıştır. Mesela, son 5 yılda belediye tarafından yapılan metro uzunluğu sadece 8 km'dir. Kalan tüm projeler ya daha önceki dönemden kalmadır ya da bakanlık tarafından hayata geçirilmiştir. Üzeri toprakla kapatılan projeler de mevcuttur. İstanbul metroları dünya standartlarının en üst sınıfında yer alıyor. Her biri İstanbul'un ulaşımına nefes borusu işlemi gören raylı sistem hatları olmasaydı şehrin içine düşeceği durumu sizlere bırakıyoruz. Bakanlığın sorumluluğu gereği yoğunlaştığı projeler tek başına yeterli değildir. Büyükşehrin de kendi sorumluluklarını yerine getirmesi lazım ki sinerjiyle sorunlar çözülsün.

“İBB DESTE DESTE PARA GÖRÜNTÜLERİ İLE ANILIYOR”

İstanbul'daki yollarda durma noktasına yakın yoğunluk olduğunu görürsünüz. Belediye yönetimin yol açtığı acı tablo İstanbul'un kaderi değildir. Sorunsuz sıkıntısız işleyen sistemi devam ettirmeyi bile beceremediler. Bu zihniyet görevde olduğu sürece trafik çilesi daha da artacak. İstanbul gerçek belediyeciliği ziyadesiyle hak etmektedir. İstanbul'da sadece iş bilmez, iş yapmaz, eser ve hizmet fukarası değil 89'da olduğu gibi kirlenmiş yönetim vardır. İBB yaptığı eserler ve hizmetlerle değil nereye gittiği belli olmayan deste deste para görüntüleriyle anılmaktadır. Sorsanız bu paralarla CHP'ye il binası alındı diyorlar. Ödenen rakamla ortadaki paralar arasındaki orantısızlığı kimse izah edemiyor.

“HESAP UZMANININ SESİ ÇIKMIYOR”

Şimdiye kadar yapılan açıklamaların hepsi bir öncekini tekzip etti, şüphe bulutlarını artırdı. Hesap uzmanıyım diyerek övünenlerin sesi soluğu çıkmıyor. İstanbul'u depreme hazırlığıyla sosyal belediyeciliğiyle kirletenler ülkeye çok büyük kötülük yapmışlardır.

İSİMLER FARKLI KEPAZELİKLER AYNI

Milletimiz benzeri durumlara 1980,1990'lı yıllarda şahit oldu. Gençlerimiz belki hatırlamaz ama orta yaş üzeri kuşak iyi bilir. 89'da CHP'li belediye yönetimlerinin hesabını veremedikleri pis işler yüzünden çok büyük tartışmalar yaşandı. İSKİ skandalı diye bir rezaleti bu CHP yazdırdı. 94 seçiminde milletimiz bunların hepsini tasfiye etti, bizi iş başına getirdi. Bir dejavu yaşıyor gibiyiz. İsimler farklı kafalar aynı, kepazelikler aynı. Bu şehirlere yazık. 31 Mart'tan sonra şehirlerimiz bu tartışmaların uzağında eser ve hizmetli günlerine yeniden dönecek.

"İSTANBUL 650 BİN KONUTA KAVUŞACAK"

İstanbul depreme hazırlık için yapılacak 650 bin konuta kavuşacak. İstanbul 1000 kilometreyi bulacak raylı sistem ağırlıklı projeleri konuşacak. İstanbul belediye başkanının maceralarını kibirli hırslarını değil şehrine yaptığı eserleri, projeleri, yatırımları konuşacak. İstanbullu başı dara düştüğünde nerede olduğu kiminle ne yaptığı belli olmayan değil derdiyle dertlenen yönetimi bulacak. İşte o zaman İstanbul geleceğine umutla bakabilecek.

"31 MART'A KADAR ÜCRETSİZ OLACAK"

31 Mart'a kadar burayı bence ücretsiz yapmak isabet olur diye düşünüyorum. Şu anki belediye başkanı bunu da sahiplenir. Bunu sahiplenmemesi için iyi anlatmak lazım. Murat, malınıza sahip çıkmazsanız bu adamlar sahip çıkar.

ULAŞIM 8 DAKİKAYA DÜŞECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan Arnavutköy-İstanbul Havalimanı metro hattı açılıyor. Yeni hat, Arnavutköy, Taşoluk, İstanbul Havalimanı Kargo ve İstanbul Havalimanı Terminal olmak üzere 4 istasyondan oluşuyor. Arnavutköy-İstanbul Havalimanı arası 8 dakikaya düşüyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 17
 • Çemişgezekli 1 ay önce Şikayet Et
  Recep Tayyip Erdoğan bu ülkeye sığmayan bir liderdir tam bir halk hizmet adamıdır yaptığı hizmetlerin haddi hesabı sınırı yoktur Allah kendisinden ebedi razı olsun böyle bir lider 1000 yılda gelmez rabbim uzun sağlıklı ömürler versin
  Cevapla
 • ÇAVUŞLU...... 1 ay önce Şikayet Et
  Bu metronun girişlerine. bir şekilde yazılmalı imam oğlu bunu ben yapdım onlar yalan söğliyor derse şaşmam....
  Cevapla
 • Doğa 1 ay önce Şikayet Et
  7200 pirim gün eşitleme sözünüzün gerçekleşmesini bekliyoruz
  Cevapla
 • xxxxx 1 ay önce Şikayet Et
  adamlar iş yapıyor kardeş iş iş sabah deprem konutlarını teslim töreni vardı temel atma töteni vardı öğle vaktı ankara mamakta açılış törenleri vardı ikindi vakti istanbulda metro açılışı var akşam ve yatsıya ne açılışlar var acaba adam günde 5 vakit gibi 5 vakit açılış yapıyor adamsın be hani derlerya ölümüne iş yapıyor adam helal olsun tebrik eder tehecut vaktindede bir açılış yap
  Cevapla
 • Şahin 1 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun cok iyi proje
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle