Askeri harcamalara yargı denetimi

Türkiye, iç siyasi çekişmelerin gölgesinden sıyrılarak yeniden Avrupa Birliği’ne uyum hedefine yöneliyor.

Askeri harcamalara yargı denetimi
Askeri harcamalara yargı denetimi
GİRİŞ 22.08.2008 12:12 GÜNCELLEME 22.08.2008 12:12
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Bunun ilk ciddi adımı Dışişleri Bakanlığı ve AB Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan 3. Ulusal Program Taslağı’nın tamamlanmasıyla atıldı.  Türkiye’nin AB’ye taahhütlerini içeren program, önemli düzenlemeler öngörüyor. Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm harcamaların denetime tabi tutulması için Sayıştay Kanunu’nda değişiklik yapılacak. Askerî mahkemelerin görev tanımları yeniden yapılırken, iç güvenlik hizmetlerinin tamamen sivilleştirilmesi hedefleniyor. Ulusal Program, yargı reformu konusunda da iddialı.

Öncelikle Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) objektiflik, tarafsızlık, şeffaflık ve hesap verebilirlik temelinde yeniden yapılandırılacak. Kurul kararlarına karşı etkili bir itiraz mekanizması oluşturulacak. Köşk seçimleri, 27 Nisan bildirisi ve AK Parti hakkındaki kapatma davasının yol açtığı gerginlikler, AB ile ilişkilere de zarar verdi. Kapatma davasının olumlu sonuçlanmasının ardından ülkenin rotası yeniden Avrupa’ya döndü. AB yetkilileri, yaşanan süreçte asker-sivil ilişkileri ve yargı reformuna öncelik vermesini talep etmişlerdi. Hükümetin hazırladığı 3. AB Ulusal Programı taslağında bu beklentiler de dikkate alındı. Taslakta, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm harcamalarının Sayıştay denetimine tabi tutulması için Sayıştay Kanunu’nda değişiklik yapılacağı sözü verildi. Sayıştay Kanunu, 2006 yılından beri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bekletiliyordu. Yine askerî mahkemelerin görev tanımları ve bakacağı davalar gözden geçirilecek. İç güvenlik hizmetleri ise tamamen sivilleştirilecek. Bu çerçevede idarenin iç güvenlikle ilgili görev, yetki ve sorumluluklarını etkin olarak yerine getirmesini güçleştiren mevzuat hükümleri ve uygulamaları ortadan kaldırılacak.

Ulusal Program, yargı reformu konusunda da oldukça iddialı garantiler veriyor. Buna göre Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) objektiflik, tarafsızlık, şeffaflık ve hesap verebilirlik temelinde geniş tabanlı temsil esasına göre yeniden yapılandırılacak. Kurul kararlarına karşı etkili bir itiraz mekanizması oluşturulacak. Adli yargıda istinaf mahkemeleri faaliyete geçirilecek. İdari yargıda ise istinaf mahkemeleri kurulacak. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nda yapılacak değişiklikle bilirkişilik müessesesi de gözden geçirilecek. Hukuki uyuşmazlıklarda arabuluculuk ve uyuşmazlıklarına alternatif için ’Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’ Tasarısı çıkarılacak. Savcı ve savunmanın silahların eşitliği ilkesine uygun olarak aynı seviyede bulunması hukuk sisteminin parçası haline getirilecek. Siyasi kriterler bölümünde ise mevcut Siyasi Partiler Yasası elden geçirilecek. Partilerin finansmanı şeffaf hale getirilecek. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’da da buna paralel değişikliklere gidiliyor.

Ulusal programda çevre bölümü de dikkat çekiyor. 131 yasa, 473 yönetmelikte değişiklik öngören programın Türkiye’ye maliyeti ise 21,8 milyar Euro’yu bulacak. Bütçenin 20,4 milyar Euro’su çevre için harcanacak. Çevre ve Orman Bakanlığı’na düşen faturanın yaklaşık 13 milyar Euro’sunu yerel yönetimlerin kanalizasyon, atık su, arıtma tesisi, yakma tesisi gibi AB standartlarında yapmaları gereken altyapı yatırımları oluşturuyor. İhtiyaç duyulan paranın 13,6 milyar Euro’sunun Türkiye’nin kendi kaynaklarından ve 8,2 milyar Euro’sunun da AB’den karşılanması düşünülüyor.

İŞTE ULUSAL PROGRAM’DAKİ SİVİLLEŞME VAATLERİ

Anayasa’nın 160. maddesindeki değişiklik doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harcamalarının ve devlet mallarının tam denetimi için Sayıştay Kanunu’na bir madde eklenecek.

Askerî mahkemelerin görev alanı ve baktığı davalar yeniden tanımlanacak.

İç güvenlik hizmeti, sivil iradenin belirleyeceği politikalar doğrultusunda, yine onun denetim ve gözetiminde kolluk kuvvetlerinin profesyonel ve uzmanlaşmış birimleri tarafından yerine getirilecek. Bu kapsamda iç güvenlikle ilgili görev, yetki ve sorumlulukların etkin olarak yerine getirilmesini güçleştiren mevzuat hükümleri ve uygulamaları değiştirilecek.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, objektiflik, tarafsızlık, şeffaflık ve hesap verebilirlik temelinde geniş tabanlı temsil esasına göre yeniden yapılandırılacak. Kurul kararlarına karşı etkili bir itiraz mekanizması oluşturulacak.

Siyasi Etik Yasa Taslağı, hızla Meclis’e sevk edilecek.

İdari Yargılama Usulü Yasası’nda değişiklik yapılacak. İşlevsel bir Kamu Denetçiliği Kurumu oluşturulacak.

(Zaman)

YORUMLAR 15
 • osman bereket 15 yıl önce Şikayet Et
  EN BÜYÜK İHMAL.... Denetim, yani bir görevin yolunda yürütülüp yürütülmediğini anlamak için yapılan araştırma, denetim, teftiş, takip ve konrol. ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK İHMALİ... Neden mi? Çünkü hiç kimse kendisini bir makama hiç yoktan oturttan dayıyı, hala veya yeğeni denetlemesi ayıp olurda ondan...devletin tüm denetlemelerini canıgönülden destekleyelim, sahip çıkalım.
  Cevapla
 • akifaktas 15 yıl önce Şikayet Et
  doğru karar. para konusunda kesinlikle öncelikle askeriyemizin denetlenmesi şart özellikle ihaleler israf vede o 40 yıllık eski araçlar hurdaya çıkması şart
  Cevapla
 • kalipso 15 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel. her kurum belli ölçülerde denetlenmelidir keşke uygulanabilse çok doğru ve yerinde bir uygulama olurdu bu
  Cevapla
 • Derya Deniz 15 yıl önce Şikayet Et
  ab olmasa insan gibi yasiyamicagiz kendi ulkemizde helal olsun ab ye. demeki kafir degimiz ulkelerin ne guzel ve ne rihat duzenleri var adamlar gelip bizi duzeltiyor yasam sekli ogretiyor bize zaten ab olmasaydi ne ergenecom ortaya cikardi nede oteki ceteler allaah onlardan razi olsun ab cok tsk
  Cevapla
 • ABDULLAH GEZER 15 yıl önce Şikayet Et
  askeri yargı. askeri yargı konusu çok önemli eger uygulamaya geçerse belki birşeyler degişmeye başlar düşünün bir komutanda olan yetki cumhur başkanında bile yok .cumhur başkanı kimseye seni 15 gün hapsettim diyemez ama bir komutan der sende biran önce bitsin diye bekledigin askerlik uzar 15 gün daha yasama yürütme yargı hepsi bir kişinin elinde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle