AB'den Apple'a 63 milyar TL ceza

Avrupa Birliği, uygulama mağazasında Apple Music'i ön planda tutup diğer müzik hizmetlerini geri planda tutması nedeniyle Apple'a 2 milyar dolar (63 milyar TL) ceza kesti.

GİRİŞ 04.03.2024 18:46 GÜNCELLEME 05.03.2024 14:51
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği, ABD'li teknoloji devi Apple'a, rekabet yasalarını ihlal ettiği için yaklaşık 2 milyar dolar (63 milyar TL) para cezası verdi. AP'nin haberine göre Avrupa Komisyonu, Apple'ın iOS kullanıcılarını Apple Müzik harici alternatif ve daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında tam olarak bilgilendirmediğine hükmetti. Bu durumda Apple'ın, uygulama mağazasında Apple Music harici müzik hizmetlerini geri planda tutarak rekabet kanunlarını ihlal ettiği sonucuna varıldı.

SPOTIFY ŞİKAYET ETMİŞTİ

Komisyon, Apple'ın neredeyse on yıl boyunca bu şekilde davrandığını, bunun da birçok kullanıcının müzik akışı abonelikleri için önemli ölçüde daha yüksek fiyatlar ödediği anlamına geldiğini söyledi. 1,8 milyar avroluk para cezası, İsveçli yayın hizmeti Spotify'ın beş yıl önce yaptığı şikayet üzerine başlatılan uzun süredir devam eden bir soruşturma sonucu kesildi. AB Komisyonu ayrıca Apple ödeme sistemlerine de rekabet soruşturması açtı.

GOOGLE'A 2022 YILINDA 4 MİLYAR EURO CEZA 

Apple'ın onaylanan cezası AB'nin ABD'li şirketlerine kestiği cezalardan sadece biri. Daha önce AB, Amerika merkezli birçok teknoloji şirketine ceza kesti. AB Komisyonu, Android işletim sisteminin piyasayı domine ederek rekabet kanunlarını ihlat ettiği nedeniyle Google'a 2022 yılında 4 milyar 350 milyon euroluk bir ceza vermişti. Daha sonra cezada indirime gidilmiş ve 4 milyar 150 milyon euroluk ceza miktarı onanmıştı.

META'YA DA SORUŞTURMA 

Geçtiğimiz yıl ise AB, Meta'yı para cezasına çarptırmıştı. Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın çatı şirketi Meta'nın, Avrupa Birliği'nin (AB) kişisel verileri koruma kanununu ihlal ederek kullanıcı bilgilerini ABD'ye gönderdiğinin tespit edilmişti. Bunun sonucu Meta 1,3 milyar dolarlık para cezasına çarptırılmıştı.

Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 4
 • türkiye 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye ye gelsinler burada ceza meza yok yol geçen hanı burası
  Cevapla
 • Das 4 ay önce Şikayet Et
  Vay sahtekar ab vay Apple kurus bile ödememeli Amerika avrupa araba markalarina cezalar kesmeli hepsi sahtekar manupule edilmis egsozlar Software ler audi mercedes bmw vw önde gidenler ab ticari savas baslatti karsilik tez gelmeli az kaldi hele su sayin biden secimle gitsin bizim cocuklar yapacak sayin Trump gelsin ab nin anladigi dilden konusuyor
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  bir model daha cıkarır cezayı vatandaş öder
  Cevapla
 • hakan 4 ay önce Şikayet Et
  Apple'ın bu cezayı çıkarmadı içün 1.5 milyon telefon datmadı lazım
  Cevapla