Kamu çalışanlarının gözü 3600 ek göstergede

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, 7. Dönem Toplu Sözleşmesinde kayıt altına alınan birinci dereceye gelen kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmesi vaadinin ivedilikle hayata geçirilmesini istedi.

GİRİŞ 04.03.2024 15:10 GÜNCELLEME 04.03.2024 17:12
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Kamu çalışanlarının gözü 3600 ek gösterge düzenlemesine çevrildi. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, 3600 ek gösterge vaadinin ivedilikle hayata geçirilmesini istedi. Tonbul, düzenlemenin hem ikramiye hem de aylığı yükselteceğini ifade etti.

''3600 EK GÖSTERGE 5,3 MİLYON KİŞİYİ ETKİLİYOR''

Tonbul, ek gösterge düzenlemesinin, Memur-Sen tarafından 6. Dönem Toplu Sözleşmesinde hüküm altına alındığını anımsatarak, bu doğrultudaki adımlarla 5,3 milyon kamu görevlisi ve emeklisinin ek göstergesinin düzenlendiğini ve emekli aylıklarında önemli artışlar yapıldığını söyledi.

Sonraki dönemde, birinci dereceye gelen kamu çalışanları için 3600 ek gösterge talebinde bulunduklarını belirten Hacı Bayram Tonbul, şunları kaydetti:

"Konfederasyonumuzun, birinci dereceye 3600 ek gösterge verilmesi yönündeki kararlılığı geçen yıl ağustos ayında imzalanan 7. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde kayıt altına alınmıştı. Yüz binlerce kamu çalışanı, aradan geçen 6 ayda bu yönde gerekli adımların atılmasını dört gözle bekledi. Artık harekete geçilmesini bekliyoruz. Birinci dereceye gelen kamu çalışanları için 3600 ek gösterge düzenlemesi ivedilikle hayata geçirilmeli. Bunun yanında, tazminat yansıtma oranları düzenlenmeli ve ilave ödeme emekli aylıklarına yansıtılmalı."

 

"HEM İKRAMİYEYİ HEM DE AYLIĞI YÜKSELTECEK"

Tonbul, birinci derecedeki kamu çalışanları ve memur emeklilerine 3600 ek gösterge verilmesinin gelir artışı sağlayacağını ifade ederek, şunları söyledi:

"Söz konusu düzenlemeden, birinci dereceye gelen kamu çalışanları ile geçmiş dönemde birinci dereceden emekli olan idari hizmetler ve teknik hizmetler sınıfındakiler faydalanacak. 3600 ek gösterge sayesinde mevcut emeklilerin emekli maaşı artacak, çalışmayı sürdüren kamu görevlilerinin ise hem emekli ikramiyesi hem de emekli aylığı yükselecek."

Çok sayıda memurun emekli olmak için birinci dereceye 3600 ek gösterge verilmesi vaadinin hayata geçirilmesini beklediğini aktaran Hacı Bayram Tonbul, "Birinci dereceye gelen kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesiyle çok sayıda kişi emekli olacaktır. Bu durum, memurların emeklilik hayaline kavuşmasını sağlayacağı gibi kamuda gençlerin istihdamının da önünü açacaktır." dedi.

 

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların aylık maaşları, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde ek gösterge önemli bir unsurdur.

Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle memurlar bulunmuş oldukları unvanlarının 1. derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istiyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 74
 • Emekli Olmazdık 4 ay önce Şikayet Et
  OLDU OLACAK : Emekliliği hak etmiş HERKESE (derecesine-kademesine-ünvanına-MESLEĞİNE-eğitim durumuna BAKILMAKSIZIN) ortalamadan 20.000TL maaş verilsin. OLSUN BİTSİN. Gidişat buraya doğru gibi... Yıllarca BOŞUNA OKUMUŞUZ.
  Cevapla
 • Onur 4 ay önce Şikayet Et
  Şu doymadı diyenler babasının parasıymış gibi haram zıkkım edenler terörist vekillere her seçim dünya para harcanan seçim yardımlarına derneklere vakıflara vekil maaşlarına 3 -5 yerden maaş alanlara lafınız yok daha doğrusu korkunuzdan ağzınızı açamıyorsunuz ama okul okumuş emek harcamış kişilere laf söylüyorsunuz oda aldığı para asgari ücretin 1,5 katı kadar esas size haram olsun size
  Cevapla
 • Sedat 4 ay önce Şikayet Et
  Memurları bilmem ama özel sektör işçileri lan ağlıyor. Reisin gelir vergisine el atması lazım
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Devleti milleti yediniz doymadınız daha ne istiyorsunuz acaba 3600 göstergeymiş haram zehir olsun haksız yere aldığınız paralar . Tabi hakaeden vasıflı memurlar hariç
  Cevapla
 • Mağdur 4 ay önce Şikayet Et
  Hakkımız olan 8077+4000=12077 tl ve3600 ek gösterge nin acilen emekli memurlara verilmesi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle