Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) şubat ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 67 aylık yüzde 4 .53arttı.

GİRİŞ 04.03.2024 09:59 GÜNCELLEME 04.03.2024 10:17
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Türkiye'nin şubat ayı enflasyon rakamları belli oldu. Enflasyon şubat ayında aylık bazda yüzde 4,53 yükseliş kaydetti. Enflasyon yıllık bazda ise 67,57'ye yükseldi.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre TÜFE'deki değişim şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 4,53, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 11,54, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,07 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 55,91 olarak gerçekleşti.

Ekonomistler enflasyonun aylık bazda yüzde 4 yükseleceği öngörüsünde bulunurken, yıllık enflasyonun yüzde 66,30'a çıkmasını bekliyordu.

Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 64,86'ya yükselmişti. Aylık bazda ise yüzde 6,7'lik artış kaydedilmişti. Ekonomi yönetimi, ocak ayındaki enflasyon artışını geçici olarak nitelendirmişti.

EN YÜKSEK ARTIŞ LOKANTA VE OTELLERDE

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 43,44 ile giyim ve ayakkabı oldu. Yıllık bazda en yüksek artış yüzde 94,78 ile lokanta ve otellerde gerçekleşti.

ÖNCÜ GÖSTERGELER YÜKSELİŞE İŞARET ETTİ

Öncü göstergeler de enflasyonda yükselişe işaret etti. İstanbul'un enflasyonu aylık bazda yüzde 4,07 artarken, yıllık yüzde 76,58'e yükseldi.

Türk-İş verilerine göre Ankara'da gıda harcamaları şubat ayında yüzde 8 arttı. Gıda harcamalarındaki değişim son 12 ay itibarıyla yüzde 72,49 olarak hesaplandı.

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 36

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay, şubat ayındaki enflasyon raporu sunumunda, aylık enflasyondaki eğilime dikkat edeceklerini söylemişti.

TCMB, yıllık enflasyonun mayıs ayında yüzde 73 ile zirve yapacağını, yıl sonunda ise yüzde 36'ya gerileyeceğini öngörüyor.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 71
 • Yazıklar olsun 1 ay önce Şikayet Et
  Vatan hainleri bunlar kim varsa hepsi yargilanmali tepeden tırnağa vatandaşın parasini çaldılar çalmaya devam ediyorlar.
  Cevapla
 • temkin 1 ay önce Şikayet Et
  döviz ve altın sürekli artıyor sonucunda enflasyon sürekli artıyor daha dövizi altını düşürmesini bilmeyenler enflasyonu düşüremiyorlar. beceremiyorsunuz istifa edin başkaları müdahele etsin.
  Cevapla
 • Sado 1 ay önce Şikayet Et
  Gavurlar kendi bayramları öncesi indirim furyasına girer. Bizim muslumanlarda ramazan öncesi bindirim furyasına girer. Yazık lar olsun.
  Cevapla
 • Tuhaf. 1 ay önce Şikayet Et
  Onlarin başında kanun var oyle kafalarina gorede zam yapamazlar ama senin basinda kin de is yok aradaki fark bu kocum
  Cevapla
 • Çiftçi 1 ay önce Şikayet Et
  Biz duzelmedikce asla hiç bir şey duzelmeyecek reis ne yapsin
  Cevapla
 • işçi 1 ay önce Şikayet Et
  ARTIK NE yapacaksanız yapın garibanın, orta direğin taakati kalmadı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle