Rusya'dan petrol ihracatı kararı! Piyasaları ve fiyatları sarsacak duyuru

Rusya, 2024'ün ikinci çeyreğinde petrol üretim ve ihracat kısıntısını günlük 471 bin varil artıracağını duyurdu.

GİRİŞ 03.03.2024 23:24 GÜNCELLEME 04.03.2024 09:39
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Orta Doğu'da İsrail'in, Filistin ve Gazze Şeridi'ndeki katliam saldırıları, Kuzey'de Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tüm dünyadaki ekonomik kriz yaşanırken Rusya'dan piyasalarda deprem etkisi oluşturabilecek petrol duyurusu geldi.

Rusya'dan petrol ihracatı kararı! Piyasaları ve fiyatları sarsacak duyuru

RUSYA PETROL İHRACATINI KISITLAYACAĞINI DUYURDU

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ülkesinin gönüllü petrol üretim ve ihracat kısıntısını bu yılın ikinci çeyreğinde günlük 471 bin varil artıracağını bildirdi.

Novak, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya'nın petrol üretim ve ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya'dan petrol ihracatı kararı! Piyasaları ve fiyatları sarsacak duyuru

GÜNLÜK 471 BİN VARİL EK KISITLAMA GELİYOR

Ülkesinin petrol üretim ve ihracatında yaptığı kısıntıyı artıracağını kaydeden Novak, "Rusya, petrol üretim ve ihracatına 2024'ün ikinci çeyreğinde günlük 471 bin varil ek gönüllü kısıntı uygulayacak." ifadesini kullandı.

Novak, söz konusu kesinti kararının Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubundaki ülkelerle alındığını belirtti.

Rusya'dan petrol ihracatı kararı! Piyasaları ve fiyatları sarsacak duyuru

Rusya, geçen yıl da petrol ihracatını günlük 500 bin varil azaltırken, söz konusu kısıntının 2024 sonuna kadar devam edeceği bildirilmişti.

BENZİN KISITLAMASI DA GETİRİLMİŞTİ

Rusya, 1 Mart 2024'ten itibaren yurt dışına benzin ihracatının 6 ay süreyle yasaklandığını bildirmişti.

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 57
 • Das 1 ay önce Şikayet Et
  Asil arap ülkeleri petrol ihracat kisintisina gitmeli yüzde 10 en az kisintiya gitmeli vahsi batinin savas iştahi kursağında kalsin petrol pahalasirsa tanklar savas ucak gemileri calisamaz
  Cevapla
 • Bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya petrolünü yunanlar alıyor sonra başka tankerlere aktarıp çoğu zaman aktarmadan uydurma fatura ve konşimento ile avrupaya satıyorlar. Ayrıca hindistan cin türkiye halen petrol almaya devam ediyor. Azerbaycan in socar star rafinerisi 10 milyon ton rus petrolü işliyor. Azeriler kendi petrollerini ab ye satiyorlar
  Cevapla
 • Ömer Genç 1 ay önce Şikayet Et
  Beşyüzbin kısıtlama ile ne olur...Adam satmak istiyor yollar kapalı....Hemen manuple yapın hemen doymadınız...Yani şundan ne çıkarır cebe indirme yaparız hesabı...
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bir petrol çalışanı olarak bu oyunları iyi biliyorum. Zaten Rusya'nın en büyük kuyularında üretim azalıpdır. İran'da da üretim azalınca hemen sözde yaptırımlar başlatıldı!
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Putin abi emekliyiz seyyanen zam istiyoruz.Bi rica etsen işe yarar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle