Devlet dengelerini bozdu! 3-5 firma fiyatları artırdı

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tunç, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişte bazı büyük işletmelerin tutumlarının etkili olduğunu belirterek "Bu firmalar fiyatı yüksek göstererek insanları beklentiye sokuyor" dedi.

Devlet dengelerini bozdu! 3-5 firma fiyatları artırdı
Devlet dengelerini bozdu! 3-5 firma fiyatları artırdı
GİRİŞ 01.03.2024 12:07 GÜNCELLEME 01.03.2024 12:08
Bu Habere 186 Yorum Yapılmış

Tunç, AA muhabirine, kırmızı et piyasasındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Et ve Süt Kurumunun (ESK) ithalat noktasında başarılı bir politika uyguladığını ifade eden Tunç, kurumun şeffaf bir şekilde piyasayı yönettiğini söyledi.

Tunç, geçmişte küçük işletmelerin ESK'nin hayvan ithalatından pay alamadığına dikkati çekerek, "ESK tarafından ithal edilen hayvanların 150 bin tanesinin küçük işletmelere verilmesi kararı var. Bu, küçük aile işletmeleri açısından çok mutlu edici ve ileriye dönük bu işin yapılabilmesi için de heyecan verici bir durum oluşturdu. Bunlar belli bir kesimin işine gelmiyor ve durumu bozmak için ellerinden geleni yapıyorlar." diye konuştu.

"3-5 FİRMA ET FİYATLARINI TIRMANDIRIYOR"

Büyük işletmelerin kırmızı et fiyatlarını etkilediğini savunan Tunç, "kartelleşme" uyarısında bulundu. Tunç, şunları ifade etti:

"Belli başlı illerdeki büyük işletmeler kırmızı et fiyatını tırmandırıyorlar. Bu işin öncülüğünü yapan 3-5 firma var. Bu firmalar, fiyatı yüksek göstererek insanları beklentiye sokuyor. Bu, gerçek üreticinin zararına yapılan bir olay. Bu insanlar hayvan ithalatında ciddi paralar kazandı. Devlet bunun önüne geçmeye başladığı anda bütün dengeler bozuldu. Bu yüzden bir sürü yol deniyorlar. Şu an suni bir piyasa var ve kırmızı et fiyatlarında bir artış beklenmiyor. Artışın aksine ramazan ayının ortalarında kırmızı et fiyatlarının düşüşe geçmesini bekliyoruz. Fiyatlar bu şekilde sürdürülebilir değil."

"ÜRETİCİ YOL HARİTASINA GÖRE PLAN YAPABİLECEK"

Tunç, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından açıklanan, 2024-2028 yıllarında uygulanacak "Hayvancılık Yol Haritası"na ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Daha önce sektör için bir yol haritası olmadığına işaret eden Tunç, "Günübirlik kararlar bizim yön belirlememize engel teşkil ediyordu. Verilen yol haritası üreticimizin yönünü belirlemesinde etkili olacak. Üretici yol haritasına göre plan yapacak." dedi.

"AİLE İŞLETMELERİ YOK OLMAZ ÜZERE"

Tunç, yol haritasında sektör açısından eksik bir tarafın kalmadığını belirterek, aile işletmelerinin ön plana çıkarılmasının dikkati çeken bir unsur olduğunu dile getirdi.

Yol haritasına göre küçük aile işletmelerine Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından üretilen damızlık hayvanların verileceğini söyleyen Tunç, "Gerçekten bu işi yapan insanlara bu hayvanların bedelsiz verilmesi çok daha iyi olur. Çünkü aile işletmelerimiz yok olmak üzere. 3 yetiştiricinin elindeki hayvan sayısı, 20 ildeki besi hayvan sayısına bedel. Bu insanlar da piyasaya yön vermeye meyilli." diye konuştu.

Tunç, dünyada ABD dışında büyük besi işletmeciliğinin olmadığını, Türkiye'de 50-60 bin hayvanı olan işletmeler bulunduğunu bildirdi.

Büyük işletmelerin hayvanları ithalat yoluyla sağladığına dikkati çeken Tunç, ülkede hayvan ırklarının ıslah edilmesiyle verim artışı sağlanması gerektiğini ve bu şekilde sektörün daha sürdürülebilir olacağını kaydetti.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 186
 • Alper Göktürk 1 ay önce Şikayet Et
  et verimi yüksek yabancı koyun-sığır ırkların yerli ırklarla çaprazlanmasına önem verilmeli. tüm yerli ırklar ıslah edilmeli.
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  zaten herzaman ramazanın ortalarına et fiatları düsüyor önemli olan ramazana 20 gün kala yükselwn fiatları durdurmak her sene aynı senaryo denetim yo ilgilenen yok herkes istedigi fiatı koyuyor
  Cevapla
 • Sakin 1 ay önce Şikayet Et
  Yok kardeş teşhis yanlış tedavi doğrumu olur? Et birçok ürüne göre son zamlarla ancak bir seviye buldu. On tel dere otu yirmi lira. İlacı ver hortlasın
  Cevapla
 • Sivaslı 1 ay önce Şikayet Et
  Ham madde ve yakıt ucuz olmadan, üretim artmadan, hiç birşey ucuz olamaz.
  Cevapla
 • Emre yilmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Ben de hayvan bakıyorum yorum yapanların çoğu sallamış bir çuval yem 600 TL olursa üreticiye ne kalır
  Cevapla
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  Sanki hayvana hep yem veriyorsunuz salın dağa bayıra zaten otluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle