Bakan Yumaklı'dan et fiyatlarıyla ilgili açıklama: Bunun adı fırsatçılıktır

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kırşehir TİGEM Malya İşletmesi’nde et fiyatlarındaki artışta fırsatçıları işaret etti. Yumaklı, ''Bunların herhangi bir maliyet artışıyla ilgisi yok bunun adı Ramazan öncesi fırsatçılığıdır'' dedi.

GİRİŞ 29.02.2024 18:23 GÜNCELLEME 29.02.2024 18:36
Bu Habere 161 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tohum dağıtım programının ardından Kırşehir Malya Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nde düzenlenen koyun- kuzu buluşmasına katıldı. Bakan Yumaklı burada yaptığı açıklamada, "Aslında burada gördüklerimiz, pazartesi günü açıklamış olduğumuz hayvancılık yol haritasında söylemiş olduğumuz hususların birer tezahürü. Biz orada, 'Biz büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta verimi artıracağız. Özellikle hayvan hastalıklarıyla alakalı hususta çok ciddi bir mücadele planımız ve programımız var.

İLK DEFA AİLE İŞLETMELERİNE İLAVE DESTEK

 

Burada küçükbaş hayvanlar için yapılacak olan hem çiçek aşısı hem de koyun, oğlak vebası ile alakalı aşıları, bakanlık olarak bizler karşılayacağız. Yine aile işletmelerimizi destekleyeceğiz. Onlara ilk defa verilecek birçok destek programı belirledik. Çok kısa bir süre içerisinde de detaylarını arkadaşlarımız açıklayacaklar. Özellikle gençlerimizin ve kadın girişimcilerimizin tarımsal üretimin içerisinde hem bitkisel üretim hem de hayvansal üretim yönüyle olmalarını istiyoruz. Onlara da yine bu üretimi yapmaları ve Türkiye'nin üretimine katkıda bulunmaları sebebiyle desteklerimiz olacak' demiştik" dedi.

ET FİYATLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Et fiyatlarıyla ilgili tartışma neden çıkıyor? sorusunu yönelten ve açıklamada bulunan Yumaklı, bu tartışmayla ilgili olarak Rekabet Kurumunun dünkü açıklamaları ile sektör paydaşlarının ifadelerini işaret etti.

''TİCARET BAKANLIĞIMIZLA BİRLİKTE BU FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ''

Son dönemde özellikle et üzerinden devam eden bir tartışma olduğunu söyleyen Bakan Yumaklı,"Bizim ülkemizin tarımsal üretim açısından gıda arz güvenliğini etkileyecek herhangi bir problemi yoktur. Ben bunu söylemekten imtina etmeyeceğim. Hep söyleyeceğim. Hem bitkisel üretimde hem hayvansal üretimde bizim gerekli üretimimiz mevcut. Peki bu tartışma neden çıkıyor? Bu tartışmayı rekabet kurulu bugün açıkladı. Sektör paydaşları açıkladı. Bunların herhangi bir maliyet artışıyla ya da üretimin azlığı ya da çokluğuyla açıklanabilir bir yönü yok. Bunun adı fırsatçılıktır. Ramazan öncesi fırsatçılığıdır. Açıkçası bunu da anlamakta güçlük çekiyoruz. Biz Ticaret Bakanlığımızla birlikte bu fırsatçılara göz açtırmayacağız. Bir daha tekrar ediyorum. Türkiye'nin hem hayvansal üretimi hem de bitkisel üretimi ihtiyaçlarını karşılar niteliktedir. Sanki 'Türkiye'de tüketilen etin hepsi yurt dışından geliyor' diye bir algı var. Bizim hayvan sayılarımıza baktığınız zaman şu anda piyasa regülasyonu için yapılan ithalatın çok küçük bir oran olduğunu görürüz" ifadelerini kullandı.

''2023 YILI İHRACATIMIZ 31 MİLYAR DOLARDI''

Fırsatçılarla mücadelelerine devam edeceklerini aktaran Bakan Yumaklı, şöyle konuştu: "Biz mücadelemize devam edeceğiz. Biz daha fazla üreteceğiz. Bugün bu içinde bulunduğumuz işletme gibi işletmeler, bizim üreticilerimizin sürülerinin ya da bizim üreticilerimizin üretim yaptıkları alanların verimli üretim kapasitesini arttırmaya devam edecek. Hem kendi vatandaşlarımızın hem ülkemize gelen turistlerin ihtiyacını karşılayacağız. 2023 yılı ihracatımız 31 milyar dolardı. Bunu 35-40 milyar dolarlara çıkaracak gerekli üretim artışını üreticilerimizle birlikte yapacağız inşallah."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 161
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Karkas et ithal edin şu fırsatçılara diz çöktürüp bir dibi gösterin, köylü zaten birsey kazanamıyor.Bu tekelci fırsatçılar köylünün elindeki hayvanida bedavaya alıyorlar.Yem fabrikası onlarda tekellesmis adamlar, tek çare köylüye destek hayvanını alım garantisi verin devlet alsın.
  Cevapla
 • Müslüman 1 ay önce Şikayet Et
  İthalat da yapılabilir hatta artırılsın yerli ! Adı verilen üreticilerin haddini bilmesi gerek artık kendi vatandaşına teröre varan yaklaşımlarla mesnetsiz fiyat artışına giden üreticiler bunun hesabını veremez açıklama dahi yapamazlar. Nasil dağdaki sinirdisindaki teröristlere mudahale ediyorsanız sebepsiz yere fiyat artışı yapanlara da yapilan mudahaleyi artırın
  Cevapla
 • K.baş üreticisi 1 ay önce Şikayet Et
  Kârı aracılar yapıyor. Üretici madur.Maliyeti karşılayamıyor. Emeğinin karşılığını da alamıyor. İtalatı değil , üreticiyi teşvik edin.
  Cevapla
 • Mahmut m. 1 ay önce Şikayet Et
  Teşvikte ayrım vatana ihanettir. Üreten herkes desteklesin. Ne demek kadın girişimci yok genç. Dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmayın
  Cevapla
 • Hasan doğru 1 ay önce Şikayet Et
  Piyasayı yükseltmeye başladıklarında et ihracatı yasaklansın. Canlı hayvan ithatı yapılsın belli bir müddet. Fiyat anarşistlerine ağır hapis cezası getirilsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle