BDDK'dan konut kredisi kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulamasında değişikliğe gitti.

GİRİŞ 29.02.2024 13:21 GÜNCELLEME 29.02.2024 13:36
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutların krediye erişimi konusunda önemli bir adım atıldı.

Azami kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulaması ile yüksek risk ağırlığı uygulanması tekrar gözden geçirildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirdi.

Yani evi kentsel dönüşüme gidecek bir hanenin başka bir evi yoksa kullanacağı azami kredi tutarındaki sınırlama uygulaması esnetilecek.

BDDK, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulamasında değişikliğe gitti.

Karara göre azami kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulaması, tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun riskli yapı tespit edilmesi nedeniyle yıkılmış olması veya hakkında yıkım kararı alınması halinde uygulanmamasına karar verdi.

BDDK'dan yapılan açıklama şu şekilde: "24.08.2023 tarihli ve 10656 sayılı Kurul Kararı kapsamında belirlenen azami kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulaması ile 24.08.2023 tarihli ve 10655 sayılı Kurul Kararı kapsamında belirlenen yüksek risk ağırlığı uygulanmasında yapılacak konut malikliği durumu değerlendirmesinde; tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapı tespit edilmesi nedeniyle yıkılmış olması veya hakkında yıkım kararı alınması halinde, söz konusu konutun konut malikliği durumu değerlendirmesinde dikkate alınmamasına karar verdi."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 21
 • Pandora 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ortamda kredi çekecekler aklından zoru var demek.
  Cevapla
 • bir 1 ay önce Şikayet Et
  daha beter olun
  Cevapla
 • Yılmaz Dinçer 1 ay önce Şikayet Et
  Kredi verilse dahi ödeyebilecek babayiğit sayısı çok az olur
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  Kredi verildiği an fiyatlar uçar
  Cevapla
 • H Sabri KARADENİZ 1 ay önce Şikayet Et
  Bddk nın başındaki eski Merkez Bankası başkanı ekonomiyi bu duruma düşürenlerin başında gelen bu kişi elinde gelse kredi musluklarını açmaz kapatır. Kredi kartlarınında bu hale gelmesinde bu kişi sorumludur. Taksitleri açarak sadece kötü kullananları kontrol etmesi gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle