Kırmızı etteki fiyat artışlarından kasaplar da rahatsız

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, bazı firmaların ramazan öncesi kırmızı ette fiyat artışına giderek fırsatçılık yaptığını belirterek, fiyat artışlarından kasap esnafının da rahatsız olduğunu söyledi.

Kırmızı etteki fiyat artışlarından kasaplar da rahatsız
Kırmızı etteki fiyat artışlarından kasaplar da rahatsız
GİRİŞ 29.02.2024 13:44 GÜNCELLEME 29.02.2024 13:44
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, her ramazandan bir hafta önce kırmızı ete zam geldiğini ancak bu sene ramazandan 25 gün önce spekülatörlerin, aracıların ve bazı büyük et tedarikçilerinin anormal fiyat artışına neden olduğunu bildirdi.

Her ramazan öncesi fırsatçılık yapmak isteyenlerin çıktığını aktaran Yardımcı, "Bu fiyat artışlarından kasap esnafı da rahatsız, et satışlarını neredeyse yarıya düşürdü. Bu alanda Rekabet Kurumunun kırmızı et sektörüne yönelik yürüttüğü çalışmalar çok önemli." diye konuştu.

Fırsatçılık yapılmasının önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Yardımcı, şunları kaydetti:

"Et fiyatlarını büyük firmalar, et tedarikçileri yükseltiyor. Bu firmalara daha önce para cezası da verilmişti. Bakanlığımız, daha önce olduğu gibi Et ve Süt Kurumu bulunan illerde esnafa et desteği verirse piyasayı çok rahatlatır. Biz önceki ramazanlarda kırmızı ete zam yapmamıştık ama fırsatçılık yapmak isteyenlerin fiyat artışı nedeniyle bu sene çok anormal yükseliş oldu. Federasyon olarak, Tarım ve Orman Bakanımız ve Rekabet Kurumu Başkanımızla da görüştük. Biz Federasyon olarak hem Bakanlığımızın hem de Et ve Süt Kurumunun yanındayız."

Federasyon Başkanı Yardımcı, Türkiye'de yeteri kadar hayvan varlığı ve kırmızı et olduğunu belirtti.

Üreticinin, kasabın ve vatandaşın korunmasının önemine işaret eden Yardımcı, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ramazan dolayısıyla fırsatçılık yaparak fiyat yükseltenlere yönelik müdahale önemli. Eğer müdahale edilmezse büyük firmalar bunu sürekli fırsata çeviriyor. Kırmızı etin besin değeri çok yüksek, kalsiyum, fosfor, A, B, D vitaminleri ve kan hücrelerini yenileyen tek mineral kırmızı ettir. Federasyon olarak fiyatları yükselten spekülatörlere biz de fırsat vermeyeceğiz. Bizim derdimiz ramazanda vatandaşımızın kırmızı ete rahat ulaşabilmesidir. Onun için bize ulaşan tüm şikayetleri ilgili birimlere iletiyoruz."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ramazan ile alakası yok, sürekli artıyor et fiyatları, Almanya'da düşüyor, Türkiye'de artıyor, kilosu 6 Euro'ya dana kıyma satılıyor Almanya'da şu anda
  Cevapla
 • Arif¹ 1 ay önce Şikayet Et
  Ne rahatsızı. 300 e al 600 e sat. Boş boş konusuyorlar. Cebimizdekileri de verelim rahatsız olmayın. Et almaya gerek yok.
  Cevapla
 • Mahmuttr 1 ay önce Şikayet Et
  Kasaplar rahatsizmis. Her zamda kendileride kar marjina artış yapiyor. Tuketenin zararı var üretici de öyle. Aracı herzaman kazanıyor
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  herşey söyleniyor. hiçbir şey yapılmıyor.
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  tüm kasap esnafı aracıları boykot edin örneğin 1 hafta etlerini satmayın. olmaz ise hiç satmayın yada fahiş zam yapıyorsa alışverişi kesin. ifşa edin elinde kalsın. ama yapamazsınız tabi. sizde onlardansınız çünkü. timsah gözyaşı döküyorsunuz.
  Cevapla