Daud Aweis Jama: Uzun süredir bekliyorduk, Türkiye ile anlaştık

Türkiye ile yapılan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nı 'tarihi' olarak nitelendiren Somali Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanı Daud Aweis Jama, anlaşmanın imzalanması için uzun süredir beklediklerini ifade etti.

GİRİŞ 27.02.2024 13:23 GÜNCELLEME 27.02.2024 13:35
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının ev sahipliğinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı'na katılmak için İstanbul'a gelen Somali Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanı Jama, AA muhabirinin sorularını cevapladı.

İSRAİL'E KATLİAMI DURDURMA ÇAĞRISI

Somalili Bakan Jama, "Filistin halkına karşı yapılanların insanlık dışı olduğunu düşünüyorum." dedi.

Somali'nin, her zaman İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladığı vahşeti kınayan İİT üyesi ülkelerin yanında yer aldığını kaydeden Jama, "ateşkes ve Filistin halkına yönelik katliamın durdurulması" çağrısı yaptı.

Jama, "Ekim ayından bu yana bu katliam herhangi bir müdahale olmaksızın devam ediyor. Bugün bizi buraya getiren ana tema da medyanın Filistin halkına yapılanları haberleştirirken dezenformasyon yapmasını kınamaktır." ifadelerini kullandı.

Tüm uluslararası toplumu insanlığa saygı göstermeye ve Filistin halkının haklarını korumaya davet eden Jama, şunları kaydetti:

"Filistin halkının özgürce yaşamasını istiyoruz. 1967 sınırları temelinde bir Filistin devletinin kurulması çağrısında bulunuyoruz. Böylece uzun zamandır dile getirdiğimiz iki devletli çözüme sahip olabiliriz. Filistin halkının sorunlarının tek çözümünün kendi devletlerinin kurulması olduğunu düşünüyorum."

Jama, uluslararası toplumun Gazze'de olup bitenlerin farkına varması gerektiğini ve "artık yeter" denilebileceğini ifade etti.

"Ekim ayından bu yana insanlar acı çekiyor. İnsanların evleri tamamen yıkılmış durumda. Binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Binlerce aile öldürüldü. Bu yüzden bu insanlık dışı durumun sona ermesini istiyoruz." diyen Jama, uluslararası kamuoyunun tepkisizliğinin birçok ülkenin Filistin halkına neler olduğunu görmezden geldiğini gösterdiğine işaret etti.

"SOMALİ VE TÜRKİYE ARASINDAKİ ANLAŞMA, TARİHİ BİR ANLAŞMA"

Türkiye-Somali ilişkilerine ve iki ülke arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'na da değinen Jama, "Somali ve Türkiye arasındaki anlaşma, tarihi bir anlaşma. İki ülke iyi ilişkilere sahip, bu çok uzun yıllara dayanıyor." dedi.

Jama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de başbakan olduğu dönemde Somali'ye gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir kapı açtığını hatırlattı.

Söz konusu anlaşmanın da ilişkileri farklı bir seviyeye çıkaracağını aktaran Jama, bu anlaşmanın uzun süredir imzalanmasını beklediklerini ve her iki ülkeye de çok faydalı olacağını söyledi.

Jama sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

"Son otuz yıldır pek çok ülke, uluslararası toplum ve hatta bölge, Somali'nin bir şiddet kaynağı haline geldiğini söylüyordu. Şimdi biz bölgenin istikrarına katkıda bulunmak istiyoruz. Somali rotasını değiştirerek bölgenin istikrar faktörü haline gelmeye çalışıyor. Dolayısıyla bu, herkesin övgüsünü hak eden bir zamandır. Bölgenin istikrarlı olmasını sağlamak ve dünya barışına katkıda bulunmak için olumlu adımlar atmak istiyoruz."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 19
 • Adolf 1 ay önce Şikayet Et
  Kurye yirtik dondan duser gibi adamin onune atlasin olacagi budur.
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu tarafından katledilen kurye kardeşimizin ruhu şad mekanı cennet olsun
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah.
  Cevapla
 • Hans 1 ay önce Şikayet Et
  Tek kurtuluş Allah'ın ve Resulünun gölgesi, oda Reisin sayesinde kolay olacak inşallah...
  Cevapla
 • Orhan24 1 ay önce Şikayet Et
  Afrika'da ne işimiz var, diyen kifayetsizlere bu ülkeyi teslim etmeyelim, lütfen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle