Aselsan'dan Kanada'ya büyük sürpriz! KAAN, Kızılelma ve ANKA-3 onu kullanacak

Aselsan'ın inovasyonlarından biri olan elektro-optik sensör sistemi TOYGUN, KAAN, Kızılelma ve ANKA-3 gibi hem insanlı hem de insansız hava araçlarında kullanılabilecek.

GİRİŞ 27.02.2024 15:37 GÜNCELLEME 27.02.2024 15:46
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Kanada hükümeti, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta Türkiye'nin takındığı tavır nedeniyle Ankara'ya silah ambargosu uyguladı.Bir süre elektro-optik kameraların satışını engelleyen Kanada, daha sonra bu kararından vazgeçti.

Savunma sanayii alanındaki projelerine her geçen gün yenilerini ekleyen Türkiye ise bu durumu fırsata çevirerek kendi kamera sistemini geliştirdi.

TOYGUN'UN KULLANILACAĞI UÇAKLAR

Aselsan'ın geliştirdiği elektro-optik sensör sistemi TOYGUN; KAAN, Kızılelma ve ANKA-3 olmak üzere insanlı ve insansız hava araçlarında kullanılacak.

Milli Muharip Uçak KAAN

TERMAL GÖRÜNTÜLEME, OTOMATİK HEDEF TANIMA

Yüksek çözünürlüklü termal görüntüleme yapabilen TOYGUN, tekli ve çoklu hedef takibi; otomatik hedef tanıma; lazerle hedef işaretleme ve mesafe ölçme gibi faaliyetleri gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca, lazer nokta takibi ile hava-hava ve hava-yer görevlerine uygun hedefleme sistemi de TOYGUN'un özellikleri arasında yer alıyor.

ELEKTRO-OPTİK SENSÖR VE HEDEFLEME SİSTEMİ

Aselsan, TOYGUN'u şu ifadelerle tanımlıyor:

TOYGUN Elektro Optik Sensör Sistemi, muharip insanlı ve insansız uçak sistemleri için geliştirilecek, uçağa entegre elektro-optik sensör ve hedefleme sistemidir.

HEDEF ÜZERİNDE LAZER İŞARETLEME YAPMA KAPASİTESİ

Kullanım alanları, hedeflemenin yanı sıra keşif ve gözetleme olarak açıklandı.

Söz konusu sistem, lazer güdümlü mühimmatların hedefi hassas bir şekilde vurmasını sağlamak amacıyla hedef üzerinde lazer işaretleme yapabilecek.

LAZER MESAFE BULMA GÖREVİ

Hedefin mesafe bilgisinin sağlanabilmesi amacıyla lazer mesafe bulma görevi icra edebilecek. Hedef mesafesi, en az 35 kilometre mesafeye kadar hassas şekilde bulunabilecek.

Ayrıca, verilen koordinata, hız ve pozisyon isteğine göre bakış hattını yönlendirecek ve bakış hattı stabilizasyonu sağlayacak.

TOYGUN, hareketli ve durağan hedefleri görüntünün ortasında tutarak hız, yönelim ve koordinat bilgilerini hesaplayıp dış dünya ile paylaşacak.

TOYGUN

TOYGUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Sensör Çözünürlüğü: 1280x1024

Menzil: 35 km’ye kadar

NATO STANAG 3733 ile uyumlu

Sensör Ünitesi ağırlığı: 120 kg (azami)

Fasetli Cam Modül ağırlığı: 22 kg

Çalışma: -40°C ile +70°C arası

KAYNAK: ENSONHABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 53
 • Şeref ÇETİN 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm mühendislerimizin ellerine sağlık.Fakat aklıma kurcalayan şey KAAN' ın uçuş istifası olan 55000 fit(17000)metre yükseklikte TOYGUN 'nun bu mesafedeki sıcaklıkta nasıl görev yapabileceği(-40/+70 Cantigrat)çalışma aralığında olan bir cihaz için
  Cevapla
 • D. Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Çok takdir ettiğim bir çalışma. Bilenler yazabilirmi bu uçakta motor ne kullanıldı marka ve nesil olarak nedir fırlatma koltuğu yerlimi hep merak ettim. Bu arada M. S. B nin yaptığı her proje devlet e aittir diye biliyorum.
  Cevapla
 • Teoman 1 ay önce Şikayet Et
  Hedefi uzaktan görüp havadan havaya roket ile imha etmek çok önemlidir , bu başarıyı sağlayan mühendislerimizi candan kutluyorum.
  Cevapla
 • Kızıl Elma 1 ay önce Şikayet Et
  20 sene önce yerli ve milli piyade tüfeği bile ütemeyen ülkeden şimdi savunma sanayinin zirvesi olan teknolojileri üreten ülkeye, hamdolsun, vicdanı olan görüyor. Sabetay-Ermeni-Rum kriptolarının saldırması boşuna değil.
  Cevapla
 • Nihat 1 ay önce Şikayet Et
  Vatan sevdalılarna selam olsun
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Yapar akp yapar gerisi tepettirat
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle