Turkcell'den geleceğin iletişim altyapısı için kritik anlaşma

Turkcell, gelecek nesil teknolojileri ülkemize kazandırma konusundaki öncülüğünü sürdürme hedefi kapsamında, uydular üzerinden mobil servisler sunmayı amaçlayan Lynk ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Turkcell'den geleceğin iletişim altyapısı için kritik anlaşma
Turkcell'den geleceğin iletişim altyapısı için kritik anlaşma
GİRİŞ 26.02.2024 13:13 GÜNCELLEME 26.02.2024 13:32
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Dijitalleşme ve teknolojide öncülüğünü sürdüren Turkcell, yeni nesil teknolojilerin standartlarını oluşturma, yakından takip ve test etme stratejileri doğrultusunda uydular üzerinden mobil servisler sunmayı hedefleyen Lynk ile iş birliği anlaşması imzaladı. Barcelona’daki MWC24’te gerçekleşen iş birliği kapsamında Turkcell; Lynk firmasıyla uydu üzerinden doğrudan telefonlara SMS, ses ve data servislerini test etmeyi hedefliyor.


TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ DR. ALİ TAHA KOÇ: “TEKNOLOJİDEKİ ÖNCÜLÜĞÜMÜZÜ YENİ BİR BOYUTA TAŞIYORUZ”


Yapılan iş birliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, “Karasal şebekelerin kurulamadığı veya erişim imkanlarının kısıtlı olduğu kırsal bölgelerde mevcut mobil şebekelere tamamlayıcı bir rol üstlenmek üzere yola çıkan NTN (Karasal Olmayan Şebekeler) çözümleri, tüm dünyada önem kazanıyor. Sürekli gelişen uydu teknolojileri sayesinde artık mobil kapsamanın götürülemediği karasal alanlar ve açık denizlerde bulunan müşterilerimize de hizmet verebilmek amacıyla NTN firmalarıyla iş birliği imkanlarını araştırıyor ve bu sayede coğrafyanın her noktasına daha kesintisiz bir şekilde vermeyi hedeflediğimiz hizmetleri test ediyoruz. Gelecek nesil teknolojileri ülkemize kazandırma konusundaki öncülüğümüzü sürdürme hedefiyle teknolojinin birçok alanında olduğu gibi uydular üzerinden mobil servisler sunma konusunda da çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Bu kapsamda ulusal ve uluslararası iş birliklerini sürdürdüklerini belirten Dr. Ali Taha Koç, “Önümüzdeki yıllarda bireysel ve kurumsal müşterilerimize uydu üzerinden NTN hizmetleri sunabilmek amacıyla imzaladığımız bu iş birliklerine yenilerini de eklemeyi hedefliyoruz. Bu alanda sadece uluslararası iş birlikleri yapmakla kalmıyoruz. Aynı zamanda yerli firmalarla anlaşmalarımızı sürdürüyor, 5G advanced (5.5G) ve 6G odağında ar-ge çalışmalarımıza devam ediyoruz. MWC kapsamında yapacağımız diğer iş birlikleriyle de Türkiye Yüzyılı’nı Dijitalin Yüzyılı yapma hedefine yenilikçi ve güçlü adımlar ekleyeceğiz” diye konuştu.

Uydu kanalıyla cep telefonu ve modem gibi doğrudan ticari cihazlara hizmet vermeyi hedefleyen ve ‘Direct-to-Phone’, ‘Direct-to-Device’, ‘Direct-to-Cell’ veya ‘Satellite-to-Phone’ gibi farklı isimlerde anılmakta olan bu teknolojilerle, mobil kapsamanın olmadığı bölgelerdeki kullanıcılara SMS, ses, data servislerinin sunulması amaçlanıyor. Bu kapsamda halihazırda birçok şirket çalışmalarını sürdürürken, önümüzdeki dönemde söz konusu servisler için global kapsama ve ticarileşme planlarının hayata geçmesi bekleniyor.

 

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 7
 • Akıncı 1 ay önce Şikayet Et
  Hizmetin en pahalısı bunlarda, neden olmasın. Millet ödüyor.
  Cevapla
 • adem 1 ay önce Şikayet Et
  turkcell ve diğer yerli firmalar Allah rızası için bu ülkenin insanı olduğunuzu ve bizimde bu ülkenin evlatları olduğumuzu unutmadan icraat yapın, adamlar kazanmaya doymuyorlar ki, internetsiz paket niye olmasın ki, inernet kullanmak isteyen ver. ama internetsiz hatta olsun, bunu istemek bence vatandaşlık hakkıdır.
  Cevapla
 • Gökmen Kanarya 1 ay önce Şikayet Et
  Hayatta turkcelle prim yok depremde gördük ilk susan ve asla sinyal vermeyen tek hattı
  Cevapla
 • Haber7 yorumcusu 1 ay önce Şikayet Et
  Paket fiyatları uçmuş gidiyor Kim müdahale edecek acaba
  Cevapla
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Turkcell den şaşmam çünkü Togg otomobilimiz babayiğidi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle