Terörden arındırılan bölgelerden yer altı kaynakları fışkırıyor!

Şırnak'ın Uludere ilçesindeki sınır köylerinde terörden arındırılan bölgelerde yer altı kaynaklarından kömür çıkartılarak bölge ekonomisine katkı sağlanıyor.

GİRİŞ 25.02.2024 17:29 GÜNCELLEME 25.02.2024 17:30
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Kuzey ırak sırının sıfır noktasında bulunan Uludere ilçesindeki yüksek rakımlı dağlarda kömür ve çinko çıkıyor. Yöre halkı çıkarılan kömürlerin satılması için Hakkari-Şırnak kara yolu kenarında kömür yığını oluşturuyor.

Ülkenin dört bir yanına gönderilen 1,2 ve 3 kalitede kömür, hem bölge halkına hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

İşletme sahipleri çıkardıkları kömürleri değerinde satamadıkları için yetkililere seslenerek işletme fabrikalarının açılmasını istedi. Gülyazı köyü muhtarı Mesut Güney, pazarlama ve paketleme fabrikaları açılması halinde binlerce gencin memleketinde iş imkanına kavuşacağını söyledi.

Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde her yerde kömür çıkartıldığını belirten Güney, "Bazı iş adamı arkadaşımız maden yataklarını çıkarıyor ancak çok yetersiz kalıyor. Kendi ruhsatlarında kömür çıkarıp pazarlamaya çalışıyor. Pazarlama ve paketleme olursa çok iyi olacaktır. Ekonomik olarak dışarıdaki gençlerimiz memleketlerinde çalışmış olacak. Ülkemizde yer altından çıkarılan kömürler burada kepçelerle çıkarılıyor" dedi.

Sondaj çalışmasında gaz çıktı, alevler dikkat çekti
GALERİYE GİT
KAYNAK: İHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 16
 • Asım 1 ay önce Şikayet Et
  Yıllardır boşuna nöbet tutmamışlar oralarda
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  milete ne faydası var Yahudi lobisi ve faize gidiyor paralar
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Vay be. Ne zeka ama! Siz ne içiyorsunuz kardeş. Söyleyin biz de içelim.
  Cevapla
 • Hak sever 1 ay önce Şikayet Et
  Kömür bu ülkenin kurtuluşu. Yerel, ucuz enerji kaynağı. Yeter ki gerçek anlamda filtreleme yapılsın. Alman sanayisi kömür sayesinde yükseldi.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Koşun Kanadalı firmayı çağırın hemen(!)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle