Restoranlarda "eko ürün" dönemi: Menülerde yer almaya başladı

Restoranlarda "eko" yani ekonomik ürün dönemi başladı. Artan fiyatlar nedeniyle müşteri kaybetmek istemeyen esnaf, gramajları düşürerek daha uygun fiyatlı ürünleri menülerine koydu.

Restoranlarda "eko ürün" dönemi: Menülerde yer almaya başladı
Restoranlarda "eko ürün" dönemi: Menülerde yer almaya başladı
GİRİŞ 25.02.2024 10:34 GÜNCELLEME 25.02.2024 15:25
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Artan fiyatlarla müşteriler azalınca restoranlar da yeni bir yöntem uygulamaya koydu.

Gramaj düşürüldü, porsiyonlarla birlikte fiyat da azaldı. Bu ürünler menüye de "eko" ön adıyla girdi.

Bir restoranda patlıcan kebabının 1 porsiyonunda iki şiş kullanılırken, tek şiş kullanılmaya başlandı. Böylece fiyatlar yarı yarıya düştü.

Restoran işletmecisi konuyla ilgili "Ekonomik ürün dediğimiz zaman küçük fiyat küçük şiş küçük doyum. Keşke olmasa herkes doyabilse." ifadelerini kullandı.

Paket siparişi alan restoranlar ise başka bir tarife uygulamaya koydu.

Bir diğer restoran işletmecisi "Yarım porsiyon olarak uygulama verdiğimizde 3’te 2 ücret almak zorunda kalıyoruz. Bunun sebebi de yanında ikramlarımız oluyor. Paketle gönderim yaptığımızda kap maliyeletlerimiz oluyor." dedi.

ATO Kafe, Restoran ve Lokanta Komite Başkanı Abdurrahman Işıksever, restoranların beyti, ali nazik, Adana kebap, döner ve bu gibi ürünlerde gramajın düşürülerek fiyatın azaltıldığını söyledi. Işıksever, restoranların eko beyti, eko iskender gibi isimler vererek ürünlerini pazarlamaya devam ettiğini ifade etti.

Artan et fiyatlarına da değinen Işıksever, "Bizim ana temel ürünümüz et. Et artınca haliyle fiyat da artıyor. Ramazan menülerine de yansıyacak, diğer ürünlere de yansıyacak. Et fiyatlarının bir an önce kontrol altına alınması lazım." diye konuştu.

Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 10
 • ZÜLKARNEYN 1 ay önce Şikayet Et
  Enflasyonun, en büyük zararlarından biri de toplumsal ahlâkı bozmasıdır. Daha çok, daha çok, daha çok kazanma hırsı içinde olanlar için enflasyon olgusu paha biçilmez bir kılıf olur.
  Cevapla
 • RAGIP 1 ay önce Şikayet Et
  pandemi bahanesi ile lokantalar kâr rekoru kırıyorlar.Maliyet bir arttı ise onlar 3 eklediler, en son şişe şişe bir tabak etli yemek 200 lira sınırına geldi. 4 kişilik bir aile karnını doyursa 2000 liradan aşağı kalkamaz en düşük..Artık ailece dışarıda yemek yemek hayâl oldu.
  Cevapla
 • Karahan18 1 ay önce Şikayet Et
  Maalesef son yıllarda esnaf tüccar iyice azıttı. Hiç bir maliyet artışı olmasa bile aşırı zam yaparak karlarına kar katmaya alıştılar ve yine maalesef milletimiz bunları boykot etmek yerine fiyat ne olursa olsun yine bunlardan alışveriş yaparak,bunlara yol veriyor. 1-2 ay kimse gitmesin bakalım ne yapacaklar.
  Cevapla
 • ümmet 1 ay önce Şikayet Et
  Milleti kazıklamak için bir bahane daha
  Cevapla
 • yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  kısacası terazisini bozdugunuz ticaret toplumunun yıkılmasına az kaldı..inanın ki ahlaksizlikta sınıf atladigimizin resmidir..gramajlari çalan bir esnaf ve bunu haber yapan muhafazakar bir yayın organı..hemde alandira ballandıra da yazmışsınız..yazik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle