Sucukta tepki çeken fiyat farkı! Marketlerde bin liraya dayandı

Ramazan ayına sayılı günler kala Adana’da zincir marketlerde kasap sucuğunun fiyatı markasına göre bin liraya ulaşırken, kasaplarda ise 400-450 liraya satılıyor.

GİRİŞ 24.02.2024 14:07 GÜNCELLEME 24.02.2024 14:27
Bu Habere 172 Yorum Yapılmış

Sucukta fiyat makası her geçen gün açılıyor. Isıl işlem görmüş hazır sucuklara nazaran daha çok ilgi gösterilen kasap sucuğunun fiyatı kasaplarda 400-450 lirayken, marketlerde markasına göre bin liraya ulaştı.

Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur, kasaplarda kemiksiz dana etinin 350-400 liraya satıldığını belirterek, iyi kalitede, güvenilir kasap sucuğun fiyatının ise maksimum 450 TL olduğunu söyledi. Bu rakamın altındaki sucuklarda tavuk eti, boya, taşlık gibi hileli malzemeler bulunabileceğine dikkat çeken Yağmur, serbest piyasa ekonomisi nedeniyle de fiyatlarda üst sınır bulunmadığını söyledi.

Murat Saruhan Yağmur

'EN GÜVENİLİR ADRES KASAPLAR'

Markalı ürünler ile bu ürünlerin satıldığı marketlerin işletme maliyeti, nakliye, işçilik gibi fiyatı yükselten unsurların olduğunu göz önünde bulundurduklarını belirten Yağmur, bunlara rağmen yine de makasın bu kadar yüksek olmaması gerektiğini savundu. Kasap sucuğunun en güvenilir şekilde kasaplardan alınabileceğine dikkat eken Yağmur, “Tüketicilerimiz etini, yağ ve baharat oranını belirleyip kasaplarda kendi gözleri önünde hazırlatıp, sucuğunu afiyetle tüketebilir. Kasabın en büyük denetçisi halktır. Kasap sucuğunun ortalama fiyatı 400-450 lira. Daha ucuza satanlar da var ki bunlar hileye çok açık ürünler. Baharat ağırlıklı olduğu zaman tüketen bunun ne olduğunu bile kolayca anlayamaz. Bu nedenle 100 liraya bile satan olsa zarar etmez. Yüksek fiyatlarda satışlar olduğunu da görüyoruz. Adana’da bin liraya kasap sucuğu yoktur ama bizim 400 liraya sattığımız kemiksiz etin marketlerde 700 liraya satıldığını göz önünde bulundurursak, sucuğun yüksek fiyatlara satılmasına da şaşırmıyoruz” dedi.

Kasap Seyfettin Yılmaz ise en doğal ve güvenilir sucuk fiyatının 400-450 lirayı geçmemesi gerektiğini savundu.

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 172
 • vadi 1 ay önce Şikayet Et
  Denetim yok marketler azdı kıymada yapılıyor Yüzde 80 kıyma diğeri belli değil marketlerde almayın kasapta alın
  Cevapla
 • yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Sucuk katkılı olduğu için etten daha ucuz olması gerekir üç harfli marketler fiyat terörü yapıyor
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Sucukta fiyat abarşisini apikoğlu yapıyor mgrosta bunu gördüm takip eden görür ve fakat benim gördüğümü devletimizin kıymetli görevlileri görmüyor fiyatlar 300 lira iken apik birden 800 yaptı tabii diğerleri de sonra takip ediyor apik int bir araştırma yaptım eleman ermeni
  Cevapla
 • Fikirsiz fikri 1 ay önce Şikayet Et
  Elin gavuru yortusunda noelinde indirime gider. Sözde % 98 müslüman olan bizde ise Ramazan dört gözle beklenir zam üstüne zam yaparak oruç tutanlara kazık atmak için.
  Cevapla
 • Serkan 1 ay önce Şikayet Et
  450 500 normal fiyat. 250 300 e de kelle eti var. O daha lezzetli olur. Kimi 1000 lira olduğu için alır. İyisini yediğini sanır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle