Pentagon'dan Türkiye açıklaması: 'Türk firmaların kurduğu tesiste üreteceğiz'

Pentagon, Türkiye savunma sektöründen taşeron firmalarla işbirliğiyle ABD'de kurulan ve 2025'in sonuna kadar üretime başlaması planlanan mühimmat tesislerinde, 155 milimetrelik mermiler için metal parçalar üretileceğini açıkladı.

GİRİŞ 22.02.2024 13:42 GÜNCELLEME 22.02.2024 14:44
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jeff Jurgensen, ABD'nin Texas eyaletinde inşa edilen mühimmat tesislerinde Türkiye ve ABD arasındaki işbirliğinin kapsamına ilişkin AA muhabirinin basın toplantısında yönelttiği soruyu yazılı cevapladı.

KRİTİK MÜHİMMATLARIN PARÇALARI ÜRETİLECEK

Jurgensen, Pentagon'un savunma sektörüne yaptığı yatırımlarla 155 milimetrelik mermilerin metal parçalarının üretilmesi için Texas'ta 3 mühimmat tesisi inşa edeceğini bildirdi.

Projenin inşaat, kurulum ve üretim sürecini üstlenen General Dynamics Mühimmat ve Taktik Sistemler firmasının Türk savunma sektöründen taşeron şirketlerle anlaşmalı olduğunu kaydeden Jurgensen, bu tür yatırımlarla Pentagon'un kritik mühimmat üretimini artırmayı hedeflediğini belirtti.

İnşaatın 2025'in sonuna kadar bitmesinin planlandığı bilgisini paylaşan Jurgensen, mühimmat tesisinin ayda 30 bin mermi kovanı üretim kapasitesine sahip olacağını aktardı.

Jeff Flake

"TÜRK SAVUNMA SANAYİSİYLE ORTAKLIK" VURGUSU YAPILMIŞTI

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Deseret News'te 14 Şubat'ta yayımlanan "Türkiye ile güçlü ilişki Amerika'nın menfaatinedir" başlıklı yazısında, Türk savunma sektörü dönüşümünün, ABD savunma tedarik zincirinin ve NATO'nun gücünün ayrılmaz parçası olduğunu kaydetmişti.

TÜRK SAVUNMA FİRMASINDAN SATIN ALINDI

ABD'nin, kritik Amerikan mühimmat stoklarının yenilenmesi için Türk savunma sanayisiyle ortaklık yaptığını belirten Flake, "Savunma Bakanlığı, Texas'ta bir Türk savunma firmasından satın alınan üç bantlı mühimmat tesisi inşa ediyor." ifadelerini kullanmıştı.

Flake, ABD-Türkiye savunma ortaklığı sayesinde gelecek yıl itibarıyla ABD'de üretilen 155 milimetrelik mermilerin yüzde 30'unun Texas'taki fabrikalardan sağlanacağının tahmin edildiğini söylemişti.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 78
 • Koli 1 ay önce Şikayet Et
  Misafir bey Diriliş bey haklı!!! Bu üretilen mermiler zulüm yaşatmak için!!! Bu zulmün parçası olmaya ne gerek var! Yap kendin en korkunç mermileri kimseye borçlu minnet etme! Omurgalı olun biraz!!!
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Diriliş bey biz olmassakta o bombalaro yapıyorlar bizimle yapmaları bizim için bir avantaj en azımdan söz sahibi olacaz çaktınmı
  Cevapla
 • Diriliş 1 ay önce Şikayet Et
  Bu bombalar Filistin'e atılacak.İstemiyoruz böyle ortaklığı derhal bitirin.Bastakiler iyice şasirdiniz siz.
  Cevapla
 • Uyarıcı 1 ay önce Şikayet Et
  dünyada ki en büyük terörist, pentagon..
  Cevapla
 • Ercan 71 1 ay önce Şikayet Et
  Bu abd ye güvenmeyin aynı F-35 de olduğu gibi yarı yolda bırakır baksanıza satın aldığımız uçağı bile vermediler ilerde yine aynısını yaparlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle