Ramazan öncesi yüzde 20 zam şoku

Fırsatçılar bu yıl da boş durmuyor. Gıda fiyatlarındaki artışlara bir de ramazan ayarı geldi. Toptancılarda bakliyat ve kahvaltılık ürünlere bu hafta başında ortalama yüzde 15 zam yapıldı. Bu zam marketlere yüzde 20-25 olarak yansıdı.

GİRİŞ 22.02.2024 06:51 GÜNCELLEME 22.02.2024 09:30
Bu Habere 308 Yorum Yapılmış

Her yıl ramazan ayında ortaya çıkan ve gıda fiyat zamlarında fırsatçılık yapanlar, bu yıl da boş durmuyor. Ocak ayında asgari ücret ve emekli maaş artışlarının ardından gıda etiketlerine zam gelmişti. Ramazan ayı öncesi gıda ürünlerinde ikinci bir zam furyası yaşanıyor. Bu hafta başı itibarıyla toptancılarda bakliyat ve kahvaltılık ürünlerine yüzde 10 zam yapıldı. Toptancıların fiyat artışına perakendeciler de ayak uydurdu.

Marketlerde bu ay başı itibarıyla bakliyat, kahvaltılık, süt ve süt ürünleri grubuna yüzde 15 ilave zam yapıldı. Böylece fiyat artışları yüzde 25'leri buldu.

Fiyat araştırması için Bayrampaşa Kuru Gıda haline giden Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli, toptancıların bazılarının yapılan zamları normal karşıladığını, bazıları ise ramazan fırsatçılığını doğruladığını söyledi.

AKARYAKIT ETKİLEDİ İDDİASI

Toptan bakliyat satışı yapan Ahmet Çeliköz, yılbaşından bu yana tüm bakliyat ürünlerine yüzde 20 zam geldiğini belirterek, "Bakliyat rekoltesinde ciddi düşüşler olmadı, ancak çok yüksek mahsul de alınamadı. Fiyat artışlarında en büyük sebep akaryakıt fi yatları oldu. Anadolu'dan İstanbul'a bir kamyonun gelmesinin maliyeti yükleme ve boşaltma dâhil 70-80 bin lirayı buluyor. Bu da fiyatlara zam olarak yansıyor." dedi

TOPLU ALIM YAPILDI

Yine halde toptancılık yapan Şehmuz Güneş, zamların olması gerektiğinden fazla yapıldığını ifade etti. Güneş, "Bu ekonomik şartlarda her ürüne her ay zam zaten geliyor. Ancak ramazan ayı biraz da 'stokçulukların fırsat ayı' oluyor. Toptancı ürünü ocak ayı başında yüklü alıp stokluyor. Şubat ayı başı itibarıyla ufak ufak zam yapmaya başladı. Bu hafta başı bakliyat grubuna yüzde 10 zam geldi. Ramazana kadar da yüzde 10 zam daha yapılır." dedi.

DEPOLARI KONTROL ETSİNLER 

"Bunun basit bir çözümü var." diyen Güneş, "Zabıta ya da ticaret bakanlığı yetkilileri gelip toptancı depolarını kontrol etsin. Hangi ürün, ne zaman ve ne kadar girmiş; şu an kaç liraya satılıyor baksın." diye konuştu.

Yapılan zamların toptancı halinde olduğunu, perakendecinin de ayrıca zam yapacağını söyleyen Güneş, "Halden çıkan ürüne toplu yüzde 10 zam dışında, markete girene kadar yüzde 10 daha biniyor. Toptancıların yaptıkları zamlar devede kulak kalıyor. Asıl yükseliş marketlerde. Ramazan ayı öncesi raflarda etiketler sürekli değişiyor." ifadelerini kullandı.

ZAM ŞAMPİYONU ZEYTİN

Marketlerdeki ramazan mesaisi de başladı. Birçok zincir market etiketlerini her hafta değiştiriyor. Özellikle temel gıda fiyatlarındaki yükselişler dikkat çekiyor. Kahvaltılık grubunda fiyatı en çok yükselen ürün zeytin. Zeytinin kilosu 190 liradan 300-330 liraya kadar çıktı. Ürün kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Sektör temsilcileri zeytin mahsulünde bir sorun olmadığını, birkaç büyük grubun fiyatlarla oynadığını iddia ediyor. Öte yandan ramazan sofralarının vazgeçilmezi hurma fiyatlarında da ciddi yükselişler var. Ürün kalitesine göre fiyatları değişen hurmanın kilosu geçen yıl 250 lira iken, bu yıl ortalama 550 liraya kadar yükseldi.

MENÜ FİYATLARI İKİYE KATLADI

Kırmızı et fiyatlarında da zam yağmuru devam ediyor. Kuşbaşı etin kilosu bu yıl başında 370 lira iken, bugün marketlerde 520 lira, kasaplarda ise 600-650 liraya kadar çıktı. Et fi yatlarındaki artış iftar sofralarına da yansıdı. Orucunu dışarıda açmak isteyenleri yüksek fiyatlar bekliyor. Geçen yıl kişi başı 400 lira civarında olan ramazan menüleri, bu yıl 800 liradan başlıyor.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 308
 • Tolga 1 ay önce Şikayet Et
  Sermaye+stok güçlü ve indirimli alimlar ile pazari elinde tutup yüksek kar marji ve ramazan firsatlari neticesiyle fiyatlari zamli görmekteyiz.
  Cevapla
 • Ugur 1 ay önce Şikayet Et
  Herşey market müdürünün ilgilj etiketleri değişimine bağli maalesef
  Cevapla
 • HakKAN 1 ay önce Şikayet Et
  madem bu hain stokçularla başedemiyoruz o zaman devlet stok yapsın tarım kredi marketlerde ucuza versin, hem vatandaş keyfi zamlardan korunur hemde bu hainlere iyi bir ders olur batar giderler.
  Cevapla
 • Fatih Özen 1 ay önce Şikayet Et
  Fahiş fiyat yapıp kendi halkına zulüm eden kansız hainler sizin dağdaki teröristten farkınız yok vatan hainisiniz Topunuz batın inşAllah
  Cevapla
 • Ahmet marin 1 ay önce Şikayet Et
  Şimdi ne oldu da bunlar zam yapiyorlar?? Denetim siklasmasi gerek...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle