Enerji haritası yeniden şekilleniyor! Türkiye kilit rolde

Enerjide harita yeniden şekilleniyor. Azerbaycan, "Avrasya'nın enerji haritasını yeniden şekillendiren" ülke olarak ön plana çıkarken bölgede Türkiye de kilit rolde. İşte detaylar...

Enerji haritası yeniden şekilleniyor! Türkiye kilit rolde
Enerji haritası yeniden şekilleniyor! Türkiye kilit rolde
GİRİŞ 21.02.2024 18:03 GÜNCELLEME 21.02.2024 18:05
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Petrol ve doğal gaz ülkesi Azerbaycan, son yıllarda doğal gaz ihracatını Avrupa'ya doğru genişleterek hem "Avrupa'nın enerji güvenliğine önemli katkılar sunan" hem de "Avrasya'nın enerji haritasını yeniden şekillendiren" ülke olarak ön plana çıktı.

Ukrayna'daki savaş nedeniyle doğal gaz krizi yaşayan Avrupa, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için yeni arayışlara girdi.

Bu arayışlar, Bakü'den Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya uzanan 3 bin 500 kilometrelik Güney Gaz Koridoru'nun paydaşları arasındaki Azerbaycan'a ilgiyi artırırken bu ülkeyle enerji alanındaki ilişkileri derinleştirdi.

Avrupa Birliği (AB) ile Azerbaycan arasında 18 Temmuz 2022'de "Enerji Alanında Stratejik Ortaklığa İlişkin Mutabakat Zaptı" imzalandı. İlk dönemde sadece Gürcistan ve Türkiye'ye doğal gaz sevk eden Azerbaycan, 5 Avrupa ülkesinin eklenmesiyle 7 ülkeye doğal gaz ihraç eden ülke haline geldi. Bugün Azerbaycan'ın doğal gaz ihracatının yüzde 50'si Avrupa ülkelerine yapılıyor. AB liderleri Azerbaycan'ı "güvenilir ortak" ve "Pan Avrupa gaz tedarikçisi" şeklinde nitelendiriyor.

AZERBAYCAN'DAN AVRUPA'YA DOĞAL GAZ HACMİNİN 20 MİLYAR METREKÜPE ÇIKARILMASI BEKLENİYOR

Azerbaycan, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'a doğal gaz ihraç ediyor. Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Slovakya, Kuzey Makedonya gibi ülkelerin de ilerleyen dönemde Azerbaycan'dan doğal gaz alacağı öngörülüyor.

Avrupa'ya 2021'de 8 milyar metreküpten fazla doğal gaz ihraç eden Azerbaycan, 2023'te bu rakamı 11,8 milyar metreküpe çıkardı. AB ile imzalanan mutabakat zaptı gereği 2027'ye kadar Azerbaycan'dan Avrupa'ya gönderilen doğal gaz hacminin 20 milyar metreküpe çıkarılması bekleniyor.

Azerbaycan, 2021'de 19 milyar metreküp, 2022'de 22,6 milyar metreküp, 2023'te ise 23,8 milyar metreküp doğal gaz ihracatı gerçekleştirdi.

BORU HATLARININ KAPASİTESİNİN ARTIRILMASI GEREKİYOR

Azerbaycan'ın kanıtlanmış 2,6 trilyon metreküp doğal gaz rezervi bulunuyor ve Abşeron, Ümid, Babek ve Karabağ yataklarında yapılan keşif işlemlerinin ardından rezervin artması bekleniyor.

Azerbaycan'dan Avrupa'ya gönderilen gazın artırılması için ek yatırımlara ihtiyaç duyuluyor.

Güney Gaz Koridoru'nun Avrupa ayağı olan TAP'ın yıllık kapasitesi 10 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Bu boru hattının kapasitesinin iki kat artırılması planlanıyor.

Koridorun Türkiye ayağı TANAP'ın kapasitesinin de 16 milyar metreküpten önce 24 milyar metreküpe, daha sonra 31 milyar metreküpe çıkartılması, yatırımlarla gerçekleştirilebilecek hedef olarak değerlendiriliyor.

Rusya'dan yılda yaklaşık 155 milyar metreküp doğal gaz satın alan Avrupa'nın Azerbaycan'dan daha fazla doğal gaz satın alması durumunda yapılacak yatırımların daha da artması bekleniyor.

"AZERBAYCAN'IN KENDİSİNE VE ORTAKLARINA EN AZ 100 YIL YETECEK DOĞAL GAZI VAR"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bir konuşmasında, Avrupa'ya doğal gaz sevkini, "Avrasya'nın enerji haritasını yeniden şekillendirdikleri" ve "Avrupa'nın enerji güvenliğine önemli katkılar sundukları" şeklinde değerlendirerek, "Bize ve ortaklarımıza en az 100 yıl yetecek kadar doğal gaz rezervimiz var." bilgisini paylaşmıştı.

Azerbaycan'la "Enerji Alanında Stratejik Ortaklığa İlişkin Mutabakat Zaptı"na imza atan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise "AB, güvenilir enerji tedarikçilerine yöneliyor. Azerbaycan da bunlardan biri." şeklinde açıklamada bulunmuştu.

 

"AZERBAYCAN, İSTİKRARLI VE GÜVENİLİR DOĞAL GAZ SAĞLAYICISI"

Caspian Barrel Petrol Araştırmaları Merkezi Başkanı İlham Şaban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın 31 Aralık 2020'den beri Avrupa'ya doğal gaz ihraç ettiğini bildirdi.

Şaban, "Azerbaycan, geçen 3 yılda istikrarlı ve güvenilir doğal gaz sağlayıcısı olduğunu Avrupa pazarında kanıtladı. Bu sayede Avrupa'da Azerbaycan'a olan güven giderek artıyor." dedi.

Azerbaycan'ın Abşeron yatağını da işletmeye başladığını, Ümid yatağında üretimi artırdığını bildiren Şaban, Babek ve Karabağ yataklarının da işletilmeye başlanılmasıyla ülkenin doğal gaz ihracatının artacağını belirtti.

Şaban, "Azerbaycan'ın yeteri kadar doğal gaz rezervi var. Üretimde ve ihracatta petrolden doğal gaza geçiş yapıyoruz. 21. yüzyıl Azerbaycan için doğal gaz yüzyılı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'ın zamanında yatırımlar yaparak petrol ve doğal gaz hatları inşa ettiğini hatırlatan Şaban, şu değerlendirmede bulundu:

"Bunun sonucu olarak Hazar'ın diğer ülkelerinin petrol ve doğal gazı Azerbaycan üzerinden transit olarak taşınıyor. Petrol üretimindeki azalmayı transit gelirleriyle kapatıyoruz. Kazakistan ve Türkmenistan petrolü Azerbaycan üzerinden taşınıyor. Türkmenistan'ın zengin doğal gaz kaynakları var. Buralardan çıkarılacak doğal gaz gelecekte Azerbaycan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya iletilecek. Sadece bunun için biraz zaman lazım."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • DURSUN 2 ay önce Şikayet Et
  Bizde herşey fazlasıyla var eksik olan ahlak, vicdan, merhamet, aç gözlülük, bunlar tam olduğunda enflasyon çabuk düşer
  Cevapla
 • İrfan 2 ay önce Şikayet Et
  Bu durumda Avrupa ülkeleri yukarıda sayılan tüm özelliklere sahip olmuş oluyor.
  Cevapla
 • Cem 2 ay önce Şikayet Et
  Biz neden alamiyoruz bu gazi
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Gaz buluyoruz. Petrol buluyoruz. Rezerv buluyoruz. Çalışanlarımız emeklilikte adalet arıyor.
  Cevapla
 • Omer dadas 2 ay önce Şikayet Et
  Bizim bulduğumuz bizim yıllık yüzde önünü karşılıyor gazında yeni kuyularla çoğaltılması gerekiyor bütün bunlarda paraya dayanıyor birde savunma sanayi önceliğimiz var bunuda yüzde yüz yerli yaptığımızda Akdeniz deki gazı çıkara bileceğiz bir yandan seller yangınlar sonrasında deprem harcamaları da cabası zengin bir ülkede değiliz her yatırımda parayla halkta şükrederek refah yakın
  Cevapla