Bakan Şimşek: TAM sistemi ile 500 milyon dolarlık tasarruf hedefleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ATM Merkezi (TAM) Projesi ile orta vadede 500 milyon dolar tasarruf hedeflediklerini açıkladı. Şimşek, proje tamamlandığında toplam ATM sayısının 19 bine ulaşacağını belirtti.

GİRİŞ 21.02.2024 13:07 GÜNCELLEME 21.02.2024 14:04
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Kamu bankaları ve kamu katılım bankalarının dahil olduğu, verimlilik ve tasarrufun sağlanması amacıyla 2023 yılında uygulamaya alınan Türkiye'nin ATM Merkezi (TAM) Projesi meyvelerini vermeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ATM Merkezi Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek, Bakanlık olarak, Türkiye'de her alanda olduğu gibi bankacılık alanında da özellikle dışa bağımlı donanım ve yazılım ihtiyaçlarını optimize ederek verimliliği artırma doğrultusunda birçok yeniliğe imza attıklarını söyledi.

Bakan Şimşek, platforma dahil her bankanın ATM yönetimi için ayrı olan yazılım geliştirme, lisanslama, saha hizmetleri, ATM operasyonları gibi maliyet kalemlerini ortaklaştırılarak tek merkezden yönetilmesini sağladıklarını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"2023 yılında uygulamaya aldığımız TAM Projesi, bugün itibarıyla 5 bin 200 ATM ile Türkiye'nin 81 ilinde hizmet verilen, aylık 35 milyar lirayı bulan 20 milyon adet finansal işlemin gerçekleştirildiği bir sistem haline gelmiştir. Böylelikle, uygulanan ölçek ekonomisiyle altyapı ve işletim maliyetlerinde tasarruf ve verimlilik artışının yanı sıra finansal hizmetlere erişimde de büyük kolaylık sağlanmıştır."

 

NAKİT OPTİMİZASYONU SAYESİNDE MALİYETLER DÜŞÜYOR

Bakan Şimşek, söz konusu projeyle, ATM'lere konulan nakit paranın optimizasyonunun da yönetilebildiğini, fon gereksinimi ve bunun maliyetlerinin de azaltıldığını vurguladı.

Projeye dair ileriye dönük hedeflerini de paylaşan Şimşek, "Proje tamamlandığında TAM'a üye tüm bankaların optimize edilmiş ATM sayısı 19 bine ulaşacak. Bankaların ATM ithalatı kaynaklı giderlerinde önemli ölçüde azalma yaşanacak. Diğer operasyon ve saha maliyetlerindeki azalış ve nakit optimizasyonu sayesindeki tasarruf ile birlikte, Proje ile orta vadede 500 milyon doları bulan tasarruf sağlanmış olacak." dedi.

 

TAM'DA İŞLEM ADEDİ ÇOK FAZLA

Şimşek, dünyadaki benzer örneklerde kullanıcıların sadece, para çekme ve bakiye görüntüleme gibi kısıtlı işlem seti (3-6 işlem) ile ortak ATM'leri kullanabilirken TAM projesinde, bankaların tüm işlem setine erişim sağlanabildiğini bildirdi.

Mevcut müşteri deneyimi korunarak 1000'i aşkın işlem gerçekleştirilebildiğine dikkati çeken Şimşek, TAM Projesi'ni benzerlerinden ayıran diğer uygulama farklılıklarını şu sözlerle anlattı:

"Örneğin, ortak ATM projelerinde işlemler her bankanın kendi sistemi üzerinde gerçekleştirilirken, TAM'da tek platform üzerinde yönetilen bir sistem kullanılıyor. TAM'ın tüm yazılımları tekilleştirilmiş ve standart hale getirilmiş, teknolojisi ve mimarisi itibarıyla genişleme ve büyümeye açık bir platform olarak tasarlanmış olması da teknoloji çağında önemli bir avantajı beraberinde getiriyor. TAM Platformu'nda, TAM üyesi banka müşterileri için temel bazı ücret ve komisyon uygulamalarının ortadan kalkması da hem kullanıcı maliyetlerini hem de üye bankaların maliyetlerini azaltıyor."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Babba 4 ay önce Şikayet Et
  Tüm kamu kurumları tasarruf yapsın Tüm kiralanan araçlar birdaha kiralanmasın milletvekilleri israfı bıraksın cari fazla vermesse bende adam değilim
  Cevapla
 • ekrem 4 ay önce Şikayet Et
  sayın bakan 2024 yılı merkezi bütçesi 11,7 trilyon liradır. Bu bütçeden %1 tasarruf etseniz , bugünkü kurla 4 milyar dolar para yapar .Faizle kurla uğraşmadan 5 senede sadece tasasrrufla bile cari açığı %50 kapatabilisiniz, İhracatla turzimle elde edeceğimiz gelirlerle de Cari FAZLA bile gerçekleşir. Böylelikle Cari AÇığı Finanse etmek için döviz aramak ve faizle uğraşmayız.
  Cevapla
 • Merkezi atm 4 ay önce Şikayet Et
  Bence atm leri sadece merkez bankası yonetmeli diğer bankalar da dahil tek atm olmalı
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Bu atm ler süper. Keşke bütün atmler bunlar gibi olsa
  Cevapla
 • Karaoğlan 4 ay önce Şikayet Et
  gaziantepte banka atm leri içler acısı halde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle