Gelir İdaresi'nden 'kira bildirimi' çağrısı

Gelir İdaresi Başkanlığı, kayıt dışı ekonomiyle mücadele için, vatandaşların Dijital Vergi Dairesi üzerinden Kira Bildirim Formu'nu doldurması çağrısında bulundu. Açıklamada, "Kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye destek olabilirsiniz" denildi.

GİRİŞ 20.02.2024 13:43 GÜNCELLEME 20.02.2024 16:00
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Gelir İdaresi Başkanlığı, kayıt dışı ekonomiyle mücadele için, vatandaşların Dijital Vergi Dairesi üzerinden Kira Bildirim Formu'nu doldurması çağrısında bulundu.

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan duyuru şöyle:

"Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında kira gelirlerinin tespiti ve doğru beyan edilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verileri ve TÜİK istatistiklerinden de faydalanılarak potansiyel kiracılara ait adresler tespit edilmektedir. Buna göre mükelleflerimizi gönüllü uyuma davet etmek üzere bilgilendirme mektupları gönderilmekte ve/veya kiracı yoklama yapılmaktadır.

Yapılan yoklama sonucunda ulaşılamayan kiracılara belirtilen gün ve saatte, belirtilen adrese gelmeleri için ödenen kiralara ilişkin görüşme mektubu bırakılmaktadır. Bugünden itibaren görüşme mektubu bırakılan kiracı vatandaşlarımız kira ödemelerine ilişkin bildirimlerini vergi dairesine gitmeden Dijital Vergi Dairesi Uygulamasında yer alan Kira Bildirim Formu’nu doldurarak da yapabileceklerdir. Bu doğrultuda kira ödeyen tüm vatandaşlarımızı Kira Bildirim Formu’nu doldurmaya davet ediyoruz.

Kira Bildirim Formu; Dijital Vergi Dairesine (https://dijital.gib.gov.tr) kullanıcı bilgileri (kullanıcı kodu / T.C. kimlik numarası / vergi kimlik numarası) ve şifre veya e-Devlet şifresi ile giriş yapıldığında sol menüde en alt bölümde yer almaktadır.

“Kira Bildirim Formu” alanında kullanıcılardan istenen;

- Kiracıya İlişkin Bilgiler,

- Mülk Sahibine İlişkin Bilgiler,

- Taşınmaza İlişkin Bilgiler,

- Kira Ücretinin Yatırıldığı Hesap Bilgileri,

- Bildirime İlişkin Açıklamalar

bölümlerinin doldurularak kaydedilmesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 6
 • nevizade 2 ay önce Şikayet Et
  Futbolcular ve sanatçılar içinde yasal düzenlemeleriniz bekleniyor.
  Cevapla
 • insanlık 2 ay önce Şikayet Et
  Onca sanayici, tüccar ve işletmelerden gelir vergisi kaybı varken, Emekli dul ve yetimin gelir kaynağı olan bir evinin kira gelirinin peşine düşmek nedir yahu. Zaten emekli aylıklarıyla geçinmeleri mümkün mü?
  Cevapla
 • bay kemal 2 ay önce Şikayet Et
  vergi oranları yüksek olunca kayıp kaçak artıyor
  Cevapla
 • meazza 2 ay önce Şikayet Et
  Maliye Bakanlığı'nın önceliğinin bu değil,enflasyonla mücadele ve fiyat artışlarıyla ilgili önlemler olması gerekir.
  Cevapla
 • meazza 2 ay önce Şikayet Et
  Maliye Bakanlığı'nın önceliğinin bu değil,enflasyonla mücadele ve fiyat artışlarıyla ilgili önlemler olması gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle