Borsa rekor tazeledi! Yatırımcılar nelere dikkat etmeli?

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,77 yükselerek 9 bin 322 puandan başladı. ALB Yatırım Başekonomisti Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, teknik seviyeleri ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken hususları açıkladı.

GİRİŞ 19.02.2024 14:23 GÜNCELLEME 19.02.2024 14:48
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,77 yükselerek 9 bin 322 puanla rekor seviyeden başladı.

ALB Yatırım Başekonomisti Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, Haber7'ye yaptığı değerlendirmede teknik seviyeleri ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı.

BORSADA REKOR SERİSİ SÜRÜYOR

"Borsa 8 bin 562 puan seviyesini geçtikten sonra soluksuz bir şekilde yükselişini sürdürüyor" diyen Eryılmaz, borsada düzeltmelerin olabileceğine dikkat çekti. Bu hafta 9 bin 300 ve 9 bin 350 puanın kritik direnç seviyeleri olacağını belirten Eryılmaz, bu seviyelerin geçilmesi durumunda 9 bin 500 puana doğru yükselişin başlayacağına işaret etti. "Yatırımcıların artık daha temkinli ve dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

310-312 doların çok güçlü direnç seviyeleri olacağına dikkat çeken Eryılmaz, bu seviye aralıklarının 9 bin 600 puana tekabül ettiğini ifade etti. "9 bin 500 ve 9 bin 600 puan aralığında bir kar satışı gelebilir. Kar satışlarının gelmesi halinde 8 bin 900 puanı kritik. Borsa bu seviyenin üzerinde kalır ise yön yukarı olur" dedi.

"Hem teknik olarak hem de iştah olarak bakıldığında borsaya ilgi yüksek. Dolayısıyla da seçime kadar süreçte yükselişin devam edeceği kaanaatindeyim" diyen Eryılmaz, seçim sonrası yani yılın ikinci yarısında endekste patinajlar olmasını beklediğini belirtti. 

Patinajlar sonrası ise güçlü bir yabancı girişiyle borsada pozitif havanın devam edeceğini vurgulayan Eryılmaz, çift hanelerin mümkün olduğunu ifade etti.

ALTINDA YÖN NE OLUR?

ABD enflasyonun beklentiler üzerinde gelmesi nedeniyle ons altının bin 984 dolara kadar düştüğünü hatırlatan Eryılmaz, "Geçtiğimiz hafta ons altın tarafında bir darbe yaşandı" dedi.

İkinci çeyreğin ortasına kadar ons altının 2 bin ve 2 bin 72 dolar aralığında hareket edeceğine işaret eden Eryılmaz, faiz indirimlerinin satın alınmasıyla beraber altında kademeli yükselişin başlayacağının altını çizdi.

Gram altındaki yükselişi ons altındaki hareketin etkileyeceğini belirten Eryılmaz, yatırımcılara tavsiyede bulundu. Orta ve uzun vadeli yatırımcıların geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendirmesi gerektiği yönünde tavsiye veren Eryılmaz, "Bu yılın ikinci yarısında ons ve gram altında tarihi seviyele görülecek" dedi.

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 4
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  yalan atmayın hergün çakılıyor
  Cevapla
 • vatansever 5 ay önce Şikayet Et
  endekse rağmen hala yerinde sayan hatta büyük zarar ettiren şirketler var izenr örneği 79 tl den dönmesine rağmen hala 34 tlde direniyor aylardır hemde çok büyük teşvik almasına rağmen olan teşviklere oluyor devletide sömürüyor bu tip şirketler
  Cevapla
 • hasa 5 ay önce Şikayet Et
  nasıl rekor anlamdım endexs 8200 deyken alınan hisselerin fiyatına halen ulaşılamadı
  Cevapla
 • Mizah 5 ay önce Şikayet Et
  Kazlar yeterince çoğalıp yolunacak hale geldiği zaman. Havuz medyası da soyguna yardımcı oluyor.
  Cevapla