Tersine göç fiyatları uçurdu! İstanbullu taşınıyor

Artan kiralar ve deprem endişesi İstanbul'dan tersine göçü hızlandırdı. Megakentten kaçanların yeni adresi ise Trakya olurken, bölgedeki arsa fiyatlarına talih kuşu kondu. Çanakkale'de 10 dönüm araziler bile 20 milyon TL'ye alıcı buluyor.

GİRİŞ 17.02.2024 13:15 GÜNCELLEME 17.02.2024 13:30
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Deprem endişesi ve artan kira fiyatları İstanbul'dan tersine göçü hızlandırmış durumda. TÜİK'in  son verilerine göre bir yılda 418 binden fazla kişi İstanbul'dan ayrılırken, son 5 yıllık süreçte ise  İstanbul'dan gidenlerin sayısının 2 milyonu 200 bini geçtiği tahmin ediliyor. Kahramanmaraş depremlerinin ardından megakent genelinde hızlanan kentsel dönüş sürecinin de çevre illere göçü arttırdığı belirtilirken, en çok tercih edilen şehirler ise Tekirdağ, Edirne, Çanakkale olarak öne çıkıyor. İstanbul'dan Trakya'ya göç, bölge genelindeki emlak fiyatlarının yükselmesine neden olurken, son zamanlarda bölgede kiralık daire sorunu başladığı gündeme getirildi.

SÜLEYMANPAŞA İLGİSİ

İstanbul'daki artan kira fiyatları ve kalabalıktan kaçmak isteyenlerin hem tatil amaçlı, hem de kalıcı olarak Tekirdağ'a geldiklerini anlatan emlakçı Barış Şahin, "İstanbul'dan gelenler genelde Süleymanpaşa, Şarköy, Altınova, Marmaraereğlisi bölgelerini tercih ediyor" dedi.

FİYATLARA ŞAŞIRIYORLAR

Edirneli emlakçılar ise son bir yıldır İstanbul'dan arayanların arttığını ve genelde satılık daire sordukları bilgisini paylaşıyor. Edirneli emlakçı Ali Yılmazsoy ise, kente gelen memurların şaşırdığını ve fiyatları yüksek bulduklarını söylüyor.  

10 DÖNÜM 20 MİLYON TL 

İstanbul'a yakınlığı nedeniyle tercih edilen Çanakkale de, megakentten yoğun göç alan kentlerden. Arazi Geliştirme Yatırım Danışmanlığı'ndan  Avukat Mert Van, “Doğru yerden ve doğru fiyatla alınan bir arsa her zaman altın ve konuta göre daha fazla getiri sağlıyor. Pandemi sonrasında artan talep, Çanakkale'nin merkez köylerinde bulunan arazi fiyatlarını zirveye taşıdı. Lapseki, Suluca, Kemiklialan bölgesinde 10 dönümlük bir arsa, arazi, tarla 20 milyon, 25 milyon TL, merkeze bağlı Batak Ovası bölgesinde ise 10 dönüm arsa, arazi, tarla ise 4, 5 milyon TL gibi fiyatlardan satılıyor" diye konuştu. 

YÜZDE 530 ARTIŞ

Konut fiyatlarındaki fahiş artış, insanların enflasyon karşısında paralarını koruma çabası, kredibilite ve deprem gibi nedenler ile yatay mimariye oluşan ilginin  arsa yatırımına olan ilgiyi katladığını sözlerine ekleyen Avukat Van, "Devletin altyapı yatırımı yapmayı planladığı, gelişmekte olan bölgelerden doğru fiyatlı arsa yatırımları yapmak için doğru bir zamandayız. Özellikle Çanakkale’de bu anlamda fırsat veren şehirlerin başında geliyor. Köprü projesi ve Malkara Otobanı ile kent adeta yeni çekim merkezi olma yolunda. Son 4 yılda Türkiye genelinde arsa fiyatlarının yüzde 530 arttığı biliniyor. Çanakkale özelinde imarlı arsaların metrekaresi bin TL’den başlayıp 60 bin TL’ye kadar çıkabiliyor." ifadelerini kullandı. 

ARSAYA BÜYÜK İLGİ  

1/1000 uygulama imar planı olan arazilere de dikkat çeken Avukat Van, şunları söyledi: "1/1000 uygulama imar planı olan yerler, üzerinde konut, otel, hastane gibi yapılabilen arsalardır. Son 1 yılda konut satışları yüzde 17,5 azalırken, 1 milyon 225 bin satış gerçekleşti. Konut dışı satış ise yüzde 3 artışla 1 milyon 723 bin olarak gerçekleşti."

KAYNAK: HABER GLOBAL/SİBEL GÜLERSÖYLER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 60
 • Gariban ciftci 1 ay önce Şikayet Et
  Suluca kemikli alan Kocaveli çiftliği için istenen paralar az bile.muhtesem manzaraları var deniz yeşillik köprü hepsi bir arada.
  Cevapla
 • Çatalca il olsun 1 ay önce Şikayet Et
  Çatalca il olması gerekir
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet bu işe el atmalı bence ,mega kentleride uçuran emlakçılar oldu.
  Cevapla
 • Ladre 1 ay önce Şikayet Et
  Trakya'da bende de tarla var gelsin bedavaya verim
  Cevapla
 • Gurbetci 1 ay önce Şikayet Et
  Benim arazim trakyada var gelsinsinler 10 dönümü 20 milyona degil 10 milyona verem emlakcilar şişir yalan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle