Borsa İstanbul'a Fitch desteği! İşte kazandıran sektörler

Rekor üstüne rekor kıran Borsa İstanbul güne yüzde 0,46 yükselişle 9 bin 113 puandan başladı. Piyasalardaki son durumu Haber7'ye değerlendiren ekonomist Tonguç Erbaş, borsada öne çıkan sektörleri açıkladı.

GİRİŞ 15.02.2024 13:46 GÜNCELLEME 15.02.2024 17:44
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,46 yükselişle 9 bin 113 puandan başladı.

Bir süredir yükseliş serisini sürdüren borsada kısa vadede beklenen seviye 9 bin 500 puan.

Piyasalardaki son durumu Haber7'ye değerlendiren Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, borsada öne çıkan sektörleri açıkladı.

BORSADA YÜKSELİŞ SERİSİ SÜRÜYOR

Borsada son üç haftadır 100 milyon doların üzerinde bir yabancı girişi olduğunu belirten Erbaş, BIST 100 endeksinde işlem hacminin de bir haftadır 100 milyar TL'nin üzerinde gerçekleştiğini ifade etti.

Borsada trendin yukarı doğru hareket ettiğine dikkat çeken Erbaş, düzeltmeler sonrası borsanın kısa vadede 9 bin 500 puana kadar yükseleceğini belirtti.

8 Mart'ta Fitch'in Türkiye'nin not kararını açıklayacağını hatırlatan Erbaş, "Piyasa beklentisi Fitch'in Türkiye'nin notunu artıracağı yönünde, bu durum da borsadaki pozitif havayı destekliyor" dedi.

8 bin 950 puanın kritik bir seviye olduğuna işaret eden Erbaş, "Bu seviyenin altında bir kalıcılık olursa, 8 bin 700 ve 8 bin 750 puana kadar bir marj olabileceğini ifade etti. 

Borsada öne çıkan sektörleri de paylaşan Erbaş, finans, bankacılık, ulaştırma ve gıda perakende sektörlerinin değer kazandığını belirtti. "Petro kimya içerisinde yer alan şirketler, enerji, yazılım gibi sektörlere de ilgi var" diye konuştu.

ALTIN YATIRIMCISINA ÖNEMLİ TAVSİYE

ABD'de enflasyonun beklentiler üzerinde kaldığına işaret eden Erbaş, "Bu durum piyasalara olumsuz yansıdı. Tahvil faizleri yukarı çıktı, ons altın geriledi" dedi.

2 bin doların altına gerileyen ons altında bin 975 doların kritik bir seviye olduğu ifade eden Erbaş, yılın ortasından itibaren ons altında yeni zirvelerin görülebileceğinin altını çizdi.

Gram altında ise bin 950 lira ve altındaki fiyatlamaların alım için fırsat olacağına dikkat çeken Erbaş, orta ve uzun vadeli yatırımcının pozisyonlarını koruması ve alım yapmaları yönünde tavsiyede bulundu. 

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 3
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  borsa nın adı bizim yöneten ficht i kazanıyor not veriyor.
  Cevapla
 • vatan sever 5 ay önce Şikayet Et
  Tamam yastık altlarına 7 bin tondan fazla altın yığdık ama, Üretim olmalı yoksa temel gıdaları bile altın fiyatına tüketeceğiz
  Cevapla
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  bedavacılarla üretim olmaz. oy uğruna bedavacılık özendiriliyor. ama bir felaket olursa o zaman o bedavacıları göreceğiz
  Cevapla