Bakanlık kolları sıvadı! 'Tadında ceza' geliyor

Gıda satışı yapan yerlerdeki yanıltıcı etiketlere karşı harekete geçildi. Alınan tedbirlere göre, 'tadında, lezzeti, keyfi ve aromalı' gibi ifadeler ambalajlar üzerinde yer almayacak. Karara uymayan markalara cezai işlem uygulanacak.

GİRİŞ 14.02.2024 11:35 GÜNCELLEME 14.02.2024 11:42
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

Gıdalarda "tadında, lezzeti, keyfi, aromalı" gibi ifadeler kullanılamayacak. Tüketiciler doğru bilgilendirilecek. Yanıltıcı etiket kullanan markalar mercek altına alınacak.

Örneğin marketten tereyağı almak istediniz. Seçtiğiniz ürünün üzerinde "tereyağ lezzetinde" yazıyor. Ancak dikkatli baktığınızda aldığınız ürünün tereyağ değil margarin olduğunu fark ettiniz. İşte, bu tür yanıltıcı etiketlemelere yeni tedbirler geliyor.

MARGARİNİN ÜZERİNDE 'TEREYAĞ LEZZETİNDE' İFADESİ YER ALAMAYACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı yanıltıcı etiketler için harekete geçti. Artık standart gelecek. Tüketiciyi yanıltan etiketler yasaklanacak. Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Başkanı Mücahit Taha Özkaya, "Aslında koruyucu bir unsurdur. Satılan ürünler evet tereyağı diye aldığı margarin veya salça diye aldığı domates sosu gibi ürünler aslında gıda güvenliği açısından bir sakıncası olan ürünler değil ama tüketiciyi yanıltıcı olaylar vardır. Tenekenin üzerine zeytin resmini koyup ayçiçek yağı satanlar gibi. Bitkisel karışımlı yağ satanlar gibi. Böylelikle tüketicinin daha bilinçli hale gelmesi sağlayacak" dedi.

GIDA ETİKETİNE STANDART GELECEK

Gıda etiğine uygun olmayan unsurların da etiketlerde yer alamayacağını belirten Özkaya, "Gıda etiği açısından ön plana çıkarılan bazı unsurlar, fotoğraflar olabiliyor. Bazı harflerin ön plana çıkarılması gibi punto olarak büyük konması veya fotoğrafların konması gıda etiği açısından uygun değildir. Bunlar da dikkate alınacaktır." dedi.

KARARA UYMAYAN MARKALARA CEZA GELİYOR

Gıda ürünlerindeki etiketlerle ilgili çalışma tamamlandı. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Uygulamaya geçiş takvime bağlanacak. Karara uymayan markalara cezai işlem uygulanacak.

KAYNAK: TRT HABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 104
 • Bozkurt 3 ay önce Şikayet Et
  Halkın marketlerde kazıklanmasının önüne geçilmeli YETER KAZIK YEDİĞİMİZ ÇALIŞANA ZAM YATMADAN ADAMLAR BÜTÜN GECE ETİKET DEĞİŞTİRİYOR
  Cevapla
 • Ulubatlì 3 ay önce Şikayet Et
  Bayram ikramiyesi en az 10bin olmalı.
  Cevapla
 • Ulubatlì 3 ay önce Şikayet Et
  Bu et fiyatlarının bir çare bulun yeter artık millet bayram dan bayrama et yiyemez oldu
  Cevapla
 • Pelin 3 ay önce Şikayet Et
  ilk önce fiyatları düzeltin bizim için önemli bu birde tarihi geçmiş ürünleri indirim altında ucuzlattık diye satıyorlar herbir markete gıda mühendisleri yönelttin busayede taze ve uygun fiyatlı ürünnalmış oluruz
  Cevapla
 • Doğan 3 ay önce Şikayet Et
  Ramazan gelmeden zam yapmaya başladılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle