Borsa İstanbul'a Merkez Bankası desteği

Borsada yükseliş trendi devam ediyor. BIST 100 endeksi güne 9 bin 217 puandan başlayarak rekor serisini yineledi. A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, borsada kısa vadede hedefi Haber7'ye açıkladı.

GİRİŞ 13.02.2024 13:31 GÜNCELLEME 13.02.2024 13:32
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne yüzde 0,47 yükselerek 9 bin 217 puandan başladı.

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Borsadaki son durumu ve piyasalardaki önemli gelişmeleri Haber7'ye değerlendirdi.

Borsada kısa vadede hedefin 10 bin puan olduğunu belirten Doğan, ara ara düzeltmeler olsa da borsada yükseliş trendinin devam edeceğini belirtti.

BORSA İÇİN YENİ HEDEFİ AÇIKLADI

Borsadaki yükseliş serisinin arkasındaki temel unsurları açıklayan Doğan, Türkiye ekonomisinde değişen politikaların uygulanmakta kararlı olunduğuna dair mesajların en önemli etkenlerin başında geldiğini belirtti.

Doğan, "Özellikle yeni Merkez Bankası Başkanı'nın enflasyon raporu sunumunda yaptığı açıklamalarda, mevcut para politikasına sıkı sıkıya bağlı kalınacağına dair verdiği mesaj oldukça önemliydi" dedi.

BIST 100 endeksinin yakın zamanda 310 dolar ile dolar bazında rekor kırdığını hatırlatan Doğan, bu seviyenin TL olarak karşılığı ise 9 bin 500 puan olduğunu belirtti. 10 bin puan seviyesinin psikolojik direnç olduğuna dikkat çeken Doğan, "Bu seviyeyi piyasa gündemine almış durumda" dedi.

Borsada ara ara oluşacak düzeltmelerin alım fırsatı olacağını vurgulayan Doğan, endeksin çok güçlü bir yükseliş trendi yakalayacağının altını çizdi.

Borsada yatırımcı sayısında bir düşüş yaşandığını belirten Doğan, "Borsadan çıkan yatırımcının nitelik olarak borsaya kan kaybı yaşatacak bir kitle değil" diye konuştu. Halka arzların başlamasıyla beraber yatırımcı sayısında yine artış olabileceğini ifade eden Doğan, "Genel itibariyle sermaye piyasalarının toplam tasarruflar içerisinden aldığı payda önemli artışlar var. Bu da yatırımcı ilgisinin yüksek olduğunu gösteriyor" dedi.

ALTIN İÇİN TARİH VERDİ

ABD enflasyonunu tahmin etmenin çok zor olduğunu belirten Doğan, "Enflasyonun yüzde 3'ün altına düşeceğine dair beklentisi iyimser. Eğer beklenti karşılık bulmaz ise bu durum altın fiyatlarının yükselmesine sebep olur" dedi.

Enflasyonun beklenti ile doğru oranda gerçekleşmesi durumunda da altın fiyatlarında sert satış yaşanabileceğini ifade eden doğan, yatırımcıları uyardı. "Ons altın tarafında kısa vadede temkinli olunmalı" diye konuştu.

Orta ve uzun vadeli altın yatırımcılarının ise al-sat yapmak yerine, pozisyonlarını koruması gerektiğine vurgu yapan Doğan, geri çekilmelerin alım fırsatı olacağının altını çizdi. Doğan, altında asıl yükselişin yılın ikinci yarısı itibariyle başlayacağına dikkat çekti.

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 5
 • Halil001 2 ay önce Şikayet Et
  Borsadan çıkan yatırımcı nitelikli değilmiş bak, düne kadar nitelikliydi noldu şimdi
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Borsada 1 milyon tl ve üzeri parası olana nitelikli deniyor :)
  Cevapla
 • RACİ 2 ay önce Şikayet Et
  A1 Kapital piyasanın kan emici aracı kurumlarından biri.Onların girdiği hissede ot bitmez.Borsacılar iyi bilir bunu.
  Cevapla
 • Fehmi 2 ay önce Şikayet Et
  Bugün yapılacak en iyi yatırım digital paralar altı ay sonra ne demek istediğimiz anlaşılacaktır. Borsaya gelince bu saatten sonra alınacak kağıt enflasyon altında kazanç sağlar onun için giren zarar eder bu tür yükselme ise spikülatif yükselmelerdir
  Cevapla
 • Nesrin 2 ay önce Şikayet Et
  300 dolar civarı enflasyona yenik ine çıka gidiyor işte kısa vadede al satlar işe yarıyor uzun vadede umutsuz
  Cevapla