AB'den üye ülkelere Rusya mektubu: Sevkiyatını önleyin

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerden, "yaptırımlar kapsamında Rusya'ya girişi yasaklanmış ürünlerin gönderimine engel olmalarını" istedi.

AB'den üye ülkelere Rusya mektubu: Sevkiyatını önleyin
AB'den üye ülkelere Rusya mektubu: Sevkiyatını önleyin
GİRİŞ 08.02.2024 15:57 GÜNCELLEME 08.02.2024 16:01
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Politico internet sitesinin haberine göre, AB Komisyonu, üye ülkelere yaptırımlardaki yasal boşlukların giderilmesini talep eden bir mektup gönderdi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcı Valdis Dombrovskis ve AB Komisyonu Finansal Hizmetlerden Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness imzalı mektupta, AB ülkelerinin Rusya'ya yasa dışı mal akışına acilen müdahale etmesi talep edildi.

Mektupta, AB üyesi bütün ülkelerin yasak ürün gönderimini önlemek konusunda acil, ortak ve kararlı bir şekilde harekete geçmesinin önemine dikkat çekildi.

Mal sevkiyatını önlemek üzere alınan önlemlerin nisan ayı ortasına kadar değerlendirileceği ifade edilen mektupta, şirketlerin yaptırımlardan ne şekilde kaçındıklarına ilişkin ayrıntılı bilgilerin yakın zamanda paylaşılacağı kaydedildi.

Mektupta, AB'nin yaptırıma tabi ürünlerinin önce dış ülkelere gönderildiği ardından Rusya'ya yeniden ihraç edildiği veya yasak ürün gönderiminin AB dışında faaliyet gösteren Avrupalı şirketlerin yan kuruluşları aracılığıyla yapıldığı kaydedildi.

Rusya'ya giden yasak ürünlerin silah veya mühimmat olmadığına işaret edilen mektupta, bunların askeri amaçlarla kullanılabilecek ürün ve teknolojiler olduğu belirtildi.

Öte yandan, Komisyon, yaptırımların üye ülkelerin sorumluluğundan alınması ve katı biçimde uygulanması için yeni kurum oluşturulması fikri üzerinde de çalışıyor.

AB, savaş nedeniyle şimdiye kadar Rusya'ya yönelik 12 yaptırım paketini hayata geçirdi. Bu çerçevede Rusya'ya yönelik ticaret, finans, petrol ve kömür de dahil enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünler ile altın ve elması da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uygulandı.

AB, savaşın yıl dönümü olan 24 Şubat tarihine kadar 13. yaptırım paketini hazırlamaya çalışıyor. Bu paketin de mevcut yaptırımların aşılmasını engelleyecek yeni unsurlar içermesi bekleniyor.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  iyi bir konuya deyinmiş bayım.. Amma ne yazıkki para gören her AB üyesi ülkeler hemen satışı yaparlar AB üyeliği kenara bırakırlar.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  rusyayla bizim hiçbir problrmimiz yok. bize tehdit natodsn ve ab den geliyor. bizim rusyayla ticatetimizde her konuda iyi. abd, nato ve ab dünyada burnu üzeri sürünesi topluluklar..
  Cevapla
 • Kul insan 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupa çöküyor. Avrupa artık iki üç dört beş yüzlü çıkarcı menfaat perest sapık inanç yerine tek geçerli gerçek hakikat İslam'ı seçse iyi olur. İnsan hakları savunucusu sözünde sadık ise tek çare İslam. Kara lekeler dolu geçmişi ile uçuruma itiliyor. Ailleri yok olmuş perişan vaziyette. Kibirleri bırakın, Yahudilerin kölesi olmayın. Rusya,da çökecek belli ki.
  Cevapla