Sağlıkta düzenlemelerle ilgili kanun teklifi komisyonda

Sağlık alanında düzenlemeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerine başlandı.

Sağlıkta düzenlemelerle ilgili kanun teklifi komisyonda
Sağlıkta düzenlemelerle ilgili kanun teklifi komisyonda
GİRİŞ 08.02.2024 11:58 GÜNCELLEME 08.02.2024 12:53
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, AK Parti Ankara Milletvekili Vedat Bilgin başkanlığında toplandı.

Teklifin ilk imza sahiplerinden AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, yaptığı sunumda, sosyal ve ekonomik dönüşüm, hızla gelişen teknoloji ve değişen, artan ihtiyaçlar dolayısıyla her sistemin sürekli revizyona tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Kanun teklifinin, ebelerin görev tanımlarının güncellenmesinden hastaların ilaç temininin kolaylaştırılmasına, sağlık personelinin motivasyonunu artırmak amacıyla yapılan ödemelerden hastane hizmetlerinin düzenli, etkin ve verimli yürütülmesine kadar pek çok konu başlığını içerdiğini anlatan Usta, "Kanun teklifimiz, hem vatandaşlarımızın daha etkin sağlık hizmeti almasını sağlamak hem sağlık personelinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi hem de sağlık sistemimizin daha iyi, etkin ve verimli işlemesi için hazırlanmıştır." diye konuştu.

Usta, teklifle diş tabiplerinin ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş tabibi çalıştırabilmelerine, ebelerin normal doğuma daha aktif katılmalarının teminine, acil tıp ana dal uzmanlarının yoğun bakım yan dal uzmanlığı yapabilmesine, beşeri tıbbi ürün imaline ve bu amaçla laboratuvar ve fabrika açmaya yetkili tüzel kişilerin taşıması gereken nitelik ve koşulların şartlarının Sağlık Bakanlığınca belirlenmesine olanak sağlandığını kaydetti.

İlaç analizlerinin piyasaya arzı sonrasında yapılmasına, ruhsatlandırma sürecinin hızlandırılarak hastaların ilaca daha hızlı erişimine dair mevzuatın, uyumlaştırılmak istendiğini belirten Usta, yerli ve milli ilaç üretimlerinin hızlandırılmasına kadar birçok konuyla ilgili düzenleme yapıldığını aktardı.

İnsanlar üzerinde gerçekleştirilen bilimsel araştırmaların, çağdaş uygulamalar doğrultusunda tadil edilmesinin de amaçlandığını dile getiren Usta, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması amacıyla ruhsatsız veya yetkisiz olarak sağlık hizmeti veren veya verdirenler ile sağlık hizmetlerini Bakanlıkça belirlenen esaslara göre sunmayanlara yönelik yaptırımların güncellenerek, caydırıcılığının artırılması için düzenleme yapıldığını vurguladı.

Leyla Şahin Usta, "Umarız bu teklifimizle birlikte yasalaşan kanunumuz, hem sağlık çalışanlarımıza hem de vatandaşlarımıza sunmaya çalıştığımız hizmetlerimizin daha iyi ve kaliteli hale gelmesine vesile olur." dedi.

Komisyonda, teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelere geçildi.

 

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • ali 5 ay önce Şikayet Et
  Kuyrukları eve taşımak en büyük başarınız. Artık evde beklerken ölecez.
  Cevapla
 • mahmuthan 5 ay önce Şikayet Et
  randevu alamıyoruz.bir doktor günlük en fazla 30 hastayla kalıyor.Emer ultrason 5 aya gün veriliyor.Ilac katkı payları çok fazla
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  3600 ek gösterge ne oldu
  Cevapla
 • koyulhisarlı 5 ay önce Şikayet Et
  Bağkur tescilli bekliyoruz 04 10 2000
  Cevapla
 • Emekli işçi 5 ay önce Şikayet Et
  Eşimin Parkinson hastalığı için ilaçlarını bulamıyoruz MADAPOR hbs 125 mg kapsül bulunmuyor aynı ilacın ismini değiştirmiş domirpa diye aynı ilaç aynı firma tarafından üretiliyor domirpa geri ödeme listesine eklememis parasıyla alıyoruz sağlık bakanlığı nin çözüm bulması lazım Parkinson hastaları mağdur sesimizi duyurmak için cimer e yazdım onlarda firma yi bize şikayet ediyor cimer uyu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle