Başkan Erdoğan: 85 milyon şahit! 10 bin 698 konut teslim edildi

Başkan Erdoğan, "Bugün 10 bin 698 konutumuzun kurasını çekiyoruz. Yeni evlerinin hayırlı, huzurlu olmasını diliyorum. 14 bin konutumuzun yapımı da hızla sürüyor. En son vatandaşımız da evine kavuşana kadar bize dinlenmek yok" dedi.

GİRİŞ 04.02.2024 16:45 GÜNCELLEME 04.02.2024 16:47
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni'ne videokonferans yöntemiyle katıldı.

Gaziantep Şehir Hastanesi'nin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Depremin hemen ardından 21 Şubatta İslahiye'ye gelmiştik. İlçemizde yol açtığı yıkımı bizzat yerinde görmüştük. Kolları sıvadık, hemen çalışmalara başladık. Afet bölgesini hep gündemimizde tuttuk. Seçim gündeminin deprem gündeminin önüne geçmesine asla izin vermedik. Bu samimi çalışmamızı deprem bölgesindeki vatandaşlarımız da yakinen gördüler.

"GAZİANTEP'E TOPLAMDA 4,8 MİLYAR LİRALIK KAYNAK AKTARDIK"

Deprem bölgesinin imarı ve ihyası için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Şu ana kadar acil yıkılacak 6114 binanın tamamını kaldırdık, 11 bin 554'ünün enkaz kaldırma işlemleri bitti. Gaziantep'e toplamda 4,8 milyar liralık kaynak aktardık. Çadır sayısı 54 bin 554'tür, 20 yerde kurulan 8660 konteynerde 26 bin kişi kalıyor. 

"BU AFETİN ALTINDAN KALKMAK HER BABAYİĞİDİN HARCI DEĞİLDİR"

Gaziantep'te 17 bin 425 konut, 839 ahır olmak 19 bin 927 hak sahibi bulunuyor. Bugün 10 bin 698 konutumuzun kurasını çekiyoruz. Yeni evlerinin hayırlı, huzurlu olmasını diliyorum. 14 bin konutumuzun yapımı da hızla sürüyor. En son vatandaşımız da evine kavuşana kadar bize dinlenmek yok. Türkiye asrın birlikteliğini sergileyerek asrın felaketini sarıyor. Toplam 11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen bir afetin altından kalkmak her babayiğidinin harcı değildir. 

"85 MİLYON ŞAHİT"

Hasarın ve faturanın büyüklüğü karşısında asla yılgınlığa kapılmadık. Yatırımlarımızın aksamasına müsaade etmedik. Eksiklerimiz olmuştur, gecikmeler yaşanmış olabilir. Deprem bölgesinde ne kadar samimi çalıştığımıza 85 milyon şahittir. Farklı proje ve çalışmalarla bu çalışmaları hızlandırmanın gayretindeyiz. Yerinde dönüşüm için başvurular 255 bini aştı, Gaziantep'te bu sayı 1068'dir.

"DEPREM BÖLGEMİZİ EN KISA SÜREDE AYAĞA KALDIRACAĞIZ"

Depremden etkilenen şehirlerimizin meydanlarını, ana caddelerini de biz yapıyoruz. Alt yapı projeleri için İlbank aracılığıyla 56 milyon liralık hibe desteği sağlıyoruz. Yazın altyapı çalışmalarına başlayacağız. Büyük bir gayret ve özveriyle çalışarak deprem bölgemizi en kısa sürede ayağa kaldıracağız. Türkiye kerim vasfıyla çok güçlü bir devlettir. 

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 35
 • Maraşlı 3 ay önce Şikayet Et
  Ben iddia ediyorum benim diyen ülkeler bile zor yapar bir yıl içinde 11 il yüzde 60 yıkılsın 50 bin can gitsin milyonlarca insan mağdur evsiz kalsın hem enkazı kaldır hem milletine sahip çık destek ver maddi manevi birde bir yılda ev tamamla yaparsa inananan sırtını Allaha dayayan iradeli pes etmeyen Recep Tayyip Erdoğan ve kadrosu yapar .Hiç kolay değil .
  Cevapla
 • mahmut dereli. 3 ay önce Şikayet Et
  Peki arkadaşlar devlet bunları yaptı yapıyor yapabildiği kadar gayretini gördük şimdide bitenler teslim ediliyor. Peki oranın belediyesi chp li bekçi kulubesi tavuk kümesi gibide olsa bir hizmeti oldumu ? Gören bilen duyan var mı ? Sanki sadece devletin yükü bu konu o başkan orada yirmi yıldır görevde engelemeler dışında ne yapmıştır depreme haxırlık için.
  Cevapla
 • MEYVE VEREN AĞAÇ 3 ay önce Şikayet Et
  Cumhur İttifakı Her alanda TARİH Yazdı DEVRİMLER yenilikler Bürokrasi engeller kalktı Modern yaşam kalitesi Geldi GÜÇLENEREK DAHA İYİLERİ yapılacaktır . Bu kadar musibetle RESMEN SAVAŞ yapıldı ,,Devletin menfaati için YAPILMAYAN tadilatlar yapıldı ALLAHIM RAZI OLSUN Emeği geçen herkesten
  Cevapla
 • Doğan Uysal 3 ay önce Şikayet Et
  Depremzede vatandaş "Allah devletimize zeval vermesin. Bizlere böyle bir imkan sundu. Bir hayaldi bizim için ev sahibi olmak. Gelirken kapalı otoparkı gördüm, açık otoparkı var, çocuklar için oynama alanı var. Çok büyük bir lütuf. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan Allah razı olsun" değerlendirmesinde bulundu.
  Cevapla
 • Doğan Uysal 3 ay önce Şikayet Et
  Dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'ye nasip eden Rabbime sonsuz şükürler olsun, iyi ki varsın Cumhurbaşkanım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle