13,6 trilyon metreküp doğal gaz rezervi var! Türkiye ilk hamleyi yaptı

Türkiye'nin doğalgaz sektöründe merkez olma hedefi doğrultusunda, yeni bir önemli işbirliği gelişiyor. 13,6 trilyon metreküp doğal gaz rezervine sahip Türkmenistan ile ilk görüşme gerçekleşti.

13,6 trilyon metreküp doğal gaz rezervi var! Türkiye ilk hamleyi yaptı
13,6 trilyon metreküp doğal gaz rezervi var! Türkiye ilk hamleyi yaptı
GİRİŞ 01.02.2024 08:41 GÜNCELLEME 01.02.2024 08:47
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Türkmenistan gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye'ye taşınması konusunda kritik bir görüşme Ankara'da gerçekleşti.

Görüşme, Türkmen gazının Türkiye ve dünya pazarlarına açılması amacıyla iki devlet şirketi arasında sürekli iletişimin önemini vurguladı. Bu işbirliği, 14 Aralık 2022'de imzalanan "Enerji Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine Dair Mutabakat Zaptı" çerçevesinde gerçekleşti ve geçtiğimiz günlerde Ankara'da kritik görüşmelerle desteklendi. 29 Ocak'ta BOTAŞ binasında, Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Mekan İşanguliyev'in katılımıyla Türkmengaz ve Türkmenpetrol yetkililerinin BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mithat Aydın başkanlığında bulunduğu bir heyetle gerçekleşen toplantıda, Türkmenistan gazının Türkiye'ye ulaştırılması ve taraflar arasındaki kısa ve uzun vadeli iş birliği fırsatları ele alındı. BOTAŞ, Türkmen gazının Türkiye ve dünya pazarlarına açılmasını desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye taşınması ve buradan Avrupa'ya ihraç edilmesi planda

HEDEF TÜRKİYE ÜZERİNDEN SATIŞ

Dünya pazarında, ilk aşamada Türkmenistan gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye'ye taşınması hedeflenirken, uzun vadede bu gazın Avrupa'ya da Türkiye üzerinden satılması planlanıyor.

13,6 TRİLYON METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ

Bu durum, Türkmenistan gazının Türkiye için daha ekonomik bir seçenek olacağı şeklinde hesaplandığı gibi, Türkiye'nin doğalgaz altyapısını çeşitlendirmesi ve stratejik pozisyonunu güçlendirmesi açısından da önemli bir adım olacaktır. Türkiye, Rusya dışında Azerbaycan ve Türkmenistan gazlarını alarak LNG ithalatı yaparak bu kaynakları Avrupa'ya ihraç ederek büyük bir doğalgaz ihracatçısı haline gelecektir. Türkmenistan'ın sahip olduğu yaklaşık 13.6 trilyon metreküplük doğalgaz rezervi, Rusya, İran ve Katar'ın ardından dünya doğalgaz rezervi sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık 2022'deki "Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları 1. Zirvesi"nde doğalgaz işbirliği konusunda, "Türkmen doğalgazının batı pazarlarına taşınması için çalışmalara artık başlamamız gerekiyor. Hazar Denizi'nde dostluk sahasında, Türkmen ve Azerbaycanlı kardeşlerimizle işbirliğine hazırız" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 58
 • Zamane 4 ay önce Şikayet Et
  Ebe aga bunlar Karadeniz de orada burda doğalgaz buldular ya öyle diyorlar o zaman yurt dışında neden doğalgaz arıyorlar
  Cevapla
 • Türkoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  Teşekkürler türk birliyi için çalışan..kardeşlerime.
  Cevapla
 • Türkoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  Teşekkürler türk birliyi için çalışan..kardeşlerime.
  Cevapla
 • Çetin 4 ay önce Şikayet Et
  Taksi sahibi aracı kiralıyor bilmem kaç bin, kira beyanı vermiyor basit usul vergi veriyor ayakkabı tamircisi gibi ne güzel
  Cevapla
 • Türk erkeği 4 ay önce Şikayet Et
  Memura verilen seyyanen ödeneğin yarısı kadar emkliyde verilmeli,bylr adaltsxlk olmz,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle