Tarihi zirvesine yaklaştı! İşte beklenen yeni seviyeler

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne yüzde 0.48 artışla 8 bin 512 puandan başlayarak 3 Ekim'deki tarihi zirvesine yaklaştı. Ahlatcı Yatırım GMY Tonguç Erbaş, borsada kısa vadede beklenen tarihi zirveleri açıkladı.

GİRİŞ 30.01.2024 13:40 GÜNCELLEME 30.01.2024 13:41
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününe yüzde 0.48 oranında yükselişle 8512 puan seviyesinden başladı. 

Borsa böylece 3 Ekim'deki tarihi zirvesi olan 8 bin 567 puan seviyesine yaklaştı. 

Bankacılık endeksi yüzde 0.83 oranında yükselişle 9569 puan, sanayi endeksi yüzde 0.52 oranında artışla 12845 puan seviyesinde hareket ediyor.

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, borsada beklenen tarihi seviyeleri açıkladı ve yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

BORSA GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

"Borsanın yeniden tarihi zirve seviyelerine gelmesinin iki önemli sebebi var" diyen Erbaş, birincisinin geçen hafta kritik olan 8 bin 150 puan seviyesinin yukarı yönlü kırılması,  ikincisinin ise Türkiye ile ABD ilişkilerinin güven tazelemesi olduğunu belirtti. Erbaş aynı zaman da yabancı girişinin devam etmesinin borsadaki yükselişi tetiklediğinin altını çizdi.

8 bin 150 ve 8 bin 350 puanın ana destek seviyesi olduğuna işaret eden Erbaş, 8 bin 500 puanın geçilmesi halinde ise 8 bin 600 ve 8 bin 700 puan seviyelerinin direnç olacağına dikkat çekti. Erbaş, "8 bin 500 puanın geçilmesi önemli bir eşik, bu seviye yukarı yönlü kırılırsa 9 bin - 9 bin 500 puan seviyesi gündeme gelir" diye konuştu.

Borsa yatırımcısına tavsiyelerde de bulunan Erbaş, yabancı yatırımcıların bankacılık sektörüne, holding hisselerine ve ulaştırma sektörüne ilgi gösterebileceğini belirtti. Yatırımcıların mutlaka zarar ve kar hedefleri olması gerektiğini vurgulayan Erbaş, temettü sezonunun yaklaştığını, dolayısıyla yatırımcıların yüksek temettü getirisi olan ve bilançoları güçlü olan şirketleri tercih etmesi gerektiğini belirtti.

ALTININ GÖZÜ FED'DE

Piyasaların gözü yılın ilk toplantısını yapacak Fed'e çevrildi. 

ABD Merkez Bankası TSİ 21.00'da faiz kararını açıklayacak. Piyasa beklentisi Fed'in faizleri sabit bırakacağı yönünde.

Merkez bankalarının faiz kararlarının doğrudan etkilediği altın fiyatları için de kritik bir gün olacak.

Fed'in faizi sabit bırakacağı beklentisinin güçlü olduğunu belirten Erbaş, Fed Başkanı Powell'ın mevcut faiz oranlarının korunacağı yönünde mesaj verebileceğini ifade etti. "Powell, enflasyonda istenen seviyeye gelindiğinde faiz indirimlerine gidilebileceğini de vurgulayacaktır" dedi.

Powell'in mesajlarının şahin algılanabileceğini, bu durumun da doları güçlendirebileceğini ancak güçlü dolar etkisinin kısa süreceğini vurgulayan Erbaş, Fed'in mesajlarının altın fiyatlarına yansımasını da değerlendirdi.

Powell'ın şahin tutumuna devam etmesi durumunda ons altında aşağı doğru bir baskı olabileceğine işaret eden Erbaş, ons altında yeniden 2 bin 20 dolar seviyelerinin görülebileceğini belirtti. Altında geri çekilmelerin yatırımcı için alım fırsatı olabileceğine dikkat çeken Erbaş, ons altında 2 bin doların aşağısının düşük bir ihtimal olduğunun altını çizdi. 

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 2
  • Bnas292 2 ay önce Şikayet Et
    Azmış köpekler ve dış düşmanlar yine bir kaos çevirir. Ic ve dış düşmanların tespit edilip çok büyük pişmanlık verecek cezalar yürürlüğe konulmalıdır.
    Cevapla
  • Veli 2 ay önce Şikayet Et
    Heeee... hep onlar yapıyor zaten.
    Cevapla