Bakan Yumaklı açıkladı: Şap hastalığına karşı aşı dozu 3'e yükseltildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, şap hastalığıyla mücadelede önemli bir adım atıyor. Bakan İbrahim Yumaklı, hayvanlardaki şap hastalığına karşı her yıl rutin olarak 2 doz uygulanan aşı sayısını bu yıl ilk kez 3'e çıkardıklarını açıkladı.

GİRİŞ 28.01.2024 13:14 GÜNCELLEME 28.01.2024 13:27
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Hayvanlardaki şap hastalığına karşı her yıl rutin olarak 2 doz uygulanan aşı sayısını bu yıl ilk kez 3'e çıkarıldı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yazılı açıklamasında, sığır, manda, koyun, keçi ve geyik gibi çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan bulaşıcı hastalık şapın, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz etkilerken büyük ekonomik kayıplara da neden olduğunu bildirdi.

Hastalıkla mücadelede, büyükbaş hayvanların iller arasında sevklerinde şap aşılama şartı arandığını, aşısız hayvanların sevklerine de izin verilmediğini vurgulayan Yumaklı, hayvansal üretimin desteklenmesi kapsamında verilen buzağı desteklemeleri için de aynı şekilde şap aşılama şartının arandığını kaydetti.

Yumaklı, şap hastalığına karşı rutin aşılamanın ilkbahar ve sonbahar döneminde yılda 2 kez yapıldığını hatırlatarak, geçen yıl tespit edilen daha önce ülkede görülmeyen SAT-2 virüsüne karşı bütün tedbirlerin alındığını ve Şap Enstitüsü tarafından bu virüse karşı üretilen aşıların büyükbaş hayvan varlığının tamamına uygulandığını ifade etti.

"BASKIN AŞILAMA PROGRAMI" KAPSAMINDAKİ AŞILAR ÜCRETSİZ OLACAK

Şap hastalığına karşı yürütülen mücadele kapsamında, önemli bir adım daha attıklarını belirten Yumaklı, "Yeni bir aşılama programı başlatıyoruz. Önceki yıllarda rutin olarak 2 doz uyguladığımız aşı sayısını bu yıl 3'e çıkardık. Şap hastalığına karşı ilk aşı dozunu Baskın Aşılama Programı kapsamında 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihlerinde uygulayacağız. Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitümüz tarafından üretilecek 250 milyon lira maliyetli aşıların kullanılacağı bu aşılama programımız kapsamında üreticilerimizden aşı bedeli alınmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Yumaklı, şap hastalığına karşı mücadelenin tüm ülkede yıl boyu hız kesmeden devam edeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bu mücadele kapsamında, 15 Nisan-15 Haziran 2024 tarihlerini kapsayan Kurban Bayramı öncesi ilkbahar döneminde tüm ülkedeki büyükbaş hayvanlar ile Trakya'daki küçükbaş hayvanları tekrar aşılayarak Kurban Bayramı'nı hayvan hastalıkları yönünden sıkıntısız bir şekilde atlatmayı planlıyoruz. 16 Eylül-17 Kasım 2024 tarihlerini kapsayan sonbahar aşılama döneminde yine tüm ülkedeki büyükbaş hayvanların aşılanması yönünde bir planlamaya gittik. Bu çalışmalarla şap hastalığına karşı ülkemizde etkin bir mücadele yürüterek hayvan varlığımızın büyük ekonomik kayıplara yol açan bu hastalıktan tamamen korunmasını hedefliyoruz"

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 4
 • Nadir 2 ay önce Şikayet Et
  Vedat ışıkhan bu konuda bir açıklama yapsın. Ne oluyor bilgi sahibi olalım.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Yılda üç kez aşılanan hayvandan kurban olur mu, eti yenir mi? Bu konuda diyanetten fetva istiyorum. Bu aşıların içinde ne var nerede üretiliyor çok merak ediyorum.
  Cevapla
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  Yumaklı bakan çok güzel konuşmuş. Ama 3 yetmez. 5 kere anca kurtarır.
  Cevapla
 • Hayvanci 2 ay önce Şikayet Et
  Yumaklı, şap hastalığına karşı mücadelenin tüm ülkede yıl boyu hız kesmeden devam edeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti: vatandaşımızı koruyacağız.
  Cevapla