KAAN savaş uçağı müjdesi! Son durumu heyecanlandırdı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı KAAN’ın son durumuyla ilgili heyecan veren açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 27.01.2024 17:53 GÜNCELLEME 27.01.2024 17:54
Bu Habere 158 Yorum Yapılmış

Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen, Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden KAAN'ın uçuşuna yönelik hazırlıklar ve testler tüm hızıyla devam ediyor.

2023 Verimlilik Proje Ödülleri Töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla Kocael’de gerçekleştirildi.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen törende dereceye giren işletme ve kurumlara ödülleri taktim edildi.Gebze ilçesi Bilişim Vadisinde düzenlenen programda, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Süreç İyileştirme Kategorisinde birincilik ödülü aldı. Öte yandan Kotil, TUSAŞ tarafından geliştirilen ve Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı olacak Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN ile ilgili açıklamalarda bulundu.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın, “Herkes KAAN’ın kanatlanacağı tarihi duymak istiyor, ne durumdayız hocam ?” sorusu üzerine Kotil, “Yer testleri yapıyoruz. Yakın” dedi.

Bakan Kacır'ın "Yakın mı çok mu yakın" şeklindeki sorusuna ise Kotil, "Çok yakın" diye karşılık verdi.

KAAN'IN DİKKAT  ÇEKEN ÖZELLİKLERİ

Ses hızının 1,8 kat üzerine çıkabilecek

Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik.

Maksimum 55 bin fite kadar çıkabilecek olan KAAN, 40 bin fitte sesten 1,8 kat hızlı uçabilecek. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN'ın dikkat çeken özelliklerinden.

ÜSTÜN KABİLEYETLERİYLE ÖNE ÇIKACAK

Türkiye KAAN ile 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini alacak. Milli savaş uçağı her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 158
 • Ozan can 4 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan 40 adet F35 alıyor. Her biri 15 F16 gücünde. Siz ne dersiniz.1974 de Yunanistan cuntasının yaşadığı askeri yokluğu şimdi Turkiyeye yaşatmak istiyorlar.
  Cevapla
 • hamit Çiçek 4 ay önce Şikayet Et
  fışkırtan bomba lazım bize.yunanlıların sıfatına fışkırtmak için. bukkake show yapam yunanlılara.
  Cevapla
 • Erdal Ç. 4 ay önce Şikayet Et
  Yaşamayacağız işte gözüm Kaan geliyor... Türkiye'nin şimdi bir kaanlara ve de uzun menzilli nükle er füzelere ihtiyacı var onlar da 10 yıl içinde inşallah Türk ordusunda olacak... Bir ve beraber olacağız toplu vurdukça yürekler onu top sindiremeyecek....
  Cevapla
 • Necati 4 ay önce Şikayet Et
  Gurur duyuyorum ama bundan bile hala birşeyler peşinde olanlara yazık seçime yakın diyen arkadaş sana gelsin en ufak hatayı kaldırmaz bu iş onun için tam not alana kadar bekler kazasız belasız uçsun yoksa aceleye gerek yok
  Cevapla
 • Osman Yılmaz 3 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar her CHP li demlenmez bende o demlenmeyeler arasındayım onun için bende kaanla kurur duyuyorum maşallah maşallah maşallah alllahım esirgesin
  Cevapla
 • Haşim Dogan 4 ay önce Şikayet Et
  TC'ne hayırlı uğurlu olsun. ABD'ye korku salsın MMUcağımız.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Bu aldığımız uçak ve parçaları hepsinin yekün parası siyonist küresel şeytanlara gidiyor fakat elşnlz mecbur başka çare kalmamış görünüyor F 35 den baya yüklü blr para kaldı inşallah bunu ona sayarlar bu kafirler
  Cevapla
 • başka bir ercişli 4 ay önce Şikayet Et
  başkanım artık sadece havada görmek bizi heyecanlandırır. hayırlısıyla uçsun artık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle