Nükleer enerji ile çalışan gemi suya indirildi

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki Baltık Tersanesi'nde inşa edilen ve nükleer enerjiyle çalışan Leningrad buzkıranı suya indirildi.

Nükleer enerji ile çalışan gemi suya indirildi
Nükleer enerji ile çalışan gemi suya indirildi
GİRİŞ 27.01.2024 14:01 GÜNCELLEME 27.01.2024 15:14
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'dan yapılan açıklamaya göre, Rusya'nın Proje 22220 kapsamında ürettiği beşinci seri evrensel nükleer buzkıranı Leningrad, Kuzey Deniz Rotası'ndaki deniz taşımacılığının geliştirilmesinde önemli rol oynayacak.

Buzkıranın kızağa yerleştirilmesi dolayısıyla düzenlenen törenin açılışını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Kuzey Deniz Rotası'nın daha da gelişmesinin, Kuzey Kutbu'nda gemi inşasının genişletilmesini zorunlu hale getirdiğini belirterek şunları kaydetti:

"Yakın gelecekte çok sayıda yüksek buz sınıfı kargo gemisine ihtiyaç duyulacak. Kuzey Kutbu'nda gemi inşası Rusya için stratejik açıdan önemli bir alana dönüşüyor ve Rosatom sadece bir müşteri değil, aynı zamanda bu çalışmaların katılımcısı. Leningrad buzkıranının bölgenin gelişimine katkıda bulunacağına inanıyorum."

Proje 22220'nin faaliyette 3 nükleer buzkıranı bulunuyor. Lider evrensel nükleer buzkıran Arktika 2020 yılında, birinci seri evrensel nükleer buzkıran Sibir 2021 yılında ve ikinci seri evrensel nükleer buzkıran Ural 2022 yılında hizmete alındı.

Açıklamaya göre, üçüncü seri evrensel nükleer buzkıran Yakutia'nın Aralık 2024'te hizmete alınması planlanıyor. Yapım aşamasında olan dördüncü seri evrensel nükleer buzkıran Çukotka'nın ise Aralık 2026'da hizmete alınacağı öngörülüyor.

Proje 22220 kapsamında üretilen buzkıranlar, yenilikçi çözümlere dayalı olarak inşa ediliyor. Nükleer enerjiyle çalışan Leningrad buzkıranı, yeni nesil reaktör tesisi RITM-200 ile donatıldı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 17
 • Cüneyt 44 3 ay önce Şikayet Et
  Bugünki Rusya alman ordularını yenebildi yoksa İngiltere ABD ispanya Belçika Yunanistan Fransa diye bir devletleri olmayacaktı en büyük işi Rus orduları stalin kazanmıştır ingilizler ABD ile yenemedi alman ordularını nokta ruslara dua etsinler.
  Cevapla
 • Cüneyt 44 3 ay önce Şikayet Et
  Ve aslında hitlerin doğudaki tüm mekanize tümenlerini rüyanın üzerine salan ing ve ABD hitlerin yerine koydukları dublörüne akıl dışı işler yaptırıyorlardı 3 ay öncesine kadar Fransa ispanya İngiltere ABD nin ordularını dağıtan führerin ordularını rusyaya saldırtarak yok edebilirlerdi çünki alman orduları her tank deniz savaşında emperyalist lere büyük darbeler vuruyordu tel çare rusyay
  Cevapla
 • Cüneyt 44 3 ay önce Şikayet Et
  Sonra Rusya üzerine kurgulanan ve saldırtılan alman orduları führerin suikastte öldüğünden habersiz Rusya ile Polonya çek rom Baltık ülkelerini stalinle paylaşan hitlerin neden durduk yere rusyaya savaş açtığını hitlerin bu hatayı nasıl yaptığını anlamaya çalışıyorlardı
  Cevapla
 • Cüneyt 44 3 ay önce Şikayet Et
  Alman orduları führere yapılan suikastten sonra (İsviçre Alpleri karargah)ölen hitlerin yerine MI 9 un yaptığı saldırıdan sonra hitlerin dublörü olan alexsandır isimli şahsı yerine geçirip almanyanın doğudaki tüm mekanize tümenlerini başta ukraynayı işgal ettiren abd ve İngiltere daha sonra stalingrad kapılarına dayandırmış ve hiç bir husumeti ve kini Rusya ya karşı olmayan alman ordula
  Cevapla
 • Ardiles 61 3 ay önce Şikayet Et
  Uzun yıllar Rusya’da çalıştım eşimde Belarus uyruklu çok büyük bir Sovyet sosyalistlik döneminden gelen vizyon bilimsellik inşaa ve mühendislik çözümleri hala bu dönemde de devam etmekte günümüz Rusya’sında ülkeyi gezerken her defasında şahit oluyorum adamlar metro sistemlerini 1960 larda bitirmişler bizim memleket o yıllarda siyah beyaz televizyona daha yeni yeni ulaşmaya başlamıştı )
  Cevapla
 • Pandora 3 ay önce Şikayet Et
  @Ardiles 61 Osmanlı saltanat yerine ilim irfana yatırım yapsaydı hem yıkılmazdı hem kurtuluş savaşına gerek kalmazdı. Tüm kabahat padişahlarda.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle