Gözler Merkez Bankası'nda! Piyasa beklentisini açıkladı

Merkez Bankası Perşembe günü yılın ilk faiz kararını açıklayacak. Peki Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olur?, Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, piyasa beklentisinin 250 baz puan artış olduğunu belirtti.

GİRİŞ 23.01.2024 13:55 GÜNCELLEME 23.01.2024 13:55
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında 25 Ocak Perşembe günü toplanacak.

Banka, aynı gün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 250 baz puan artırılarak yüzde 42,5'e yükseltilmişti. 

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, piyasa beklentisinin 250 baz puan artış olduğunu belirtti.

MERKEZ BANKASI PERŞEMBE GÜNÜ NE YAPAR?

"Kasım ayından bu yana piyasalarda Merkez Bankası faiz artırımını ne zaman sonlandıracak beklentisi oldu" diyen Karadağ, Merkez Bankası'nın Kasım ayında para politikasında sıkılaşma döngüsünün sona erdiğine dair mesajını hatırlattı. Piyasa beklentisinin politika faizini yüzde 45'e yükseltilmesi olduğunu belirten Karadağ, Merkez Bankası'nın Perşembe günü faizi 250 baz puan daha artırmasını öngördüklerini belirtti. "Beklentiler doğrultusun bir karar piyasalar tarafından sürpriz olarak yorumlanmayacaktır ama asıl önemli olan son faiz artışımı bu takip edilecek" dedi. Karadağ, Karar metnin sıkı para politikası döngüsünün sona ereceği mesajının gelmemesi durumunda ise piyasaların kafasının karışacağına işaret etti.

BORSADA YÖN YUKARI MI?

Borsanın bugün yüzde 1 alıcılı seyrettiğini belirten Karadağ, ilk etapta kritik direnç seviyesinin 8 bin 150 puan olduğunu ifade etti. "Borsada 8 bin 150 üzerinde kapanışlar gerçekleşir ise bu kez de 8 bin 270 puan seviyesini takip ederiz" dedi. Kısa vadede psikolojik destek seviyesinin 8 bin puan olacağına işaret eden Karadağ, "7 bin 900 puana kadar ki kısa vadede satışlar yerini tepki alımlarına bırakabilir" diye konuştu. Borsada yabancı girişinin şuan için istenen düzeyde olmadığını belirten Karadağ, yılın ikinci yarısında yabancı sayısında artışın yaşanacağını vurguladı.

ALTINDA ZİRVE NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının 2024'ün ikinci yarısında faiz indireceğine dair beklentilerin yüksek olduğuna işaret eden Karadağ, "Bu hafta Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ve başkan Lagarde'nin vereceği mesajlar altın için kritik olacak" dedi. Gelecek hafta da Fed'in faiz kararının ve Powell'in açıklamalarının takip edileceğini belirten Karadağ, merkez bankalarının faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair vereceği mesajların altının yönünü belirleyeceğini vurguladı.

Faiz indirimlerinin ikinci yarı başlanacağı ihtimalinin kuvvetlenmesi durumunda altında kar satışlarının yaşanabileceğini belirten Karadağ, ons altında 2 bin doların altına kadar gerilemelerin olabileceğini ifade etti. Altın yatırımcısına tavsiyelerde de bulunan Karadağ, geri çekilmelerin alım için fırsat olabileceğinin altını çizdi.

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 10
 • Bir garip Adem 2 ay önce Şikayet Et
  Keşke şöyle olsaydı. Düşük faiz yüksek kur. Enflasyonda yüksek olacaktı. Devlet diyecekti partilerin yıllık parasını 2 yıl vermeyeceğim. Belediyeler 2 yıl boyunca etkinlik yapmayacak. Devlet 2 yıl boyunca araç alımı yapmayacak. Buradan doğan geliri ezilen halka vereceğim. Deseydi dişimizi sıksaydık şimdi rahatdık. Faiz yüksek olup işsiz kalmaktansa yüksek kur olup çalışmak daha iyidir.
  Cevapla
 • Bir garip Adem 2 ay önce Şikayet Et
  Kim de zengin iyice zengin oldu. Şimdide aynı zengin faizden zengin oldu. Olan ortaya gelirli ve fakire oldu. İstihdamın zorunlu olduğu bir memlekette bu faiz çok fazla. Bu oranlarla kimse yatırom yapmaz ve işçi çalıştırmaz. 5 milyonun bankada olsa 200bin tl alırsın ama yatırım yap böyle temiz para kazamazsın. İnsanlarla ugraşması da cabası. İnanç olarak karşıyım faize. Ama gerçeklik var
  Cevapla
 • Vural 2 ay önce Şikayet Et
  Faizden zengin olunmaz sonlarına bak
  Cevapla
 • Adem 2 ay önce Şikayet Et
  Emekliler bunun da altından kalkar nede olsa emeklilere verilmeyen zamlarla dönüyor ekonomi
  Cevapla
 • Hamza 2 ay önce Şikayet Et
  şimdiden faiz kararını artacağı yönünde baskı oluşturuyorlar
  Cevapla
 • mustafa dağ 2 ay önce Şikayet Et
  Yeter artık nereye kadar artacak bu faiz sabit bırakın bari...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle