Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gemilerimizle donanma gücümüz artıyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Yalova'da Sefine Tersanesi'nde düzenlenen Mavi Vatana Güç: Yeni Deniz Platformları Teslimat Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 19.01.2024 15:51 GÜNCELLEME 19.01.2024 16:35
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Başkan Erdoğan, Yalova'da Sefine Tersanesi'nde düzenlenen Mavi Vatana Güç: Yeni Deniz Platformları Teslimat Töreni'nde konuştu. Savunma sanayinde hedefin tam bağımsızlık olduğuna dikkat çeken Başkan Erdoğan, "Bunu da büyük güçlerin destekleriyle değil, gizli ambargolara rağmen başardık. Kendi göbeğimizi kendimiz kestik." dedi.

Yalova’nın Altınova ilçesindeki tersaneler bölgesinde inşa edilen ve testleri tamamlanan TCG DERYA, TCG İSTANBUL, TCG ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ VE MARLİN S-İDA düzenlenen törenle TSK’ya teslim edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"DOSTA GÜVEN DÜŞMANA KORKU VERECEK"

Denizde ikmal muharebe destek gemimiz TGC Derya, TGC Anadolu'dan sonra en büyük gemi olma özelliğine sahiptir. Bilindiği gibi MİLGEN Projesi'nin 5. gemisi olan TCG İstanbul, yerli imkanlarla üretilen ilk fırkateyndir.

Teslimatı yapılan gemilerimizin donanmamıza ve TSK'ya hayırlı olmasını diliyorum. Bugün sadece gemilerimizin teslimatıyla yetinmiyoruz, aynı zamanda dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız su üstü deniz aracını da donanmamıza teslim ediyoruz. Marlin SİDA, elektronik taarruz görevlerini tam otonom olarak icra edecektir. Denizlerdeki hakimiyetimizi destekleyecek, dosta güven düşmana korku verecektir.

Marlin SİDA'nın da donanmamıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu başarılı projelerin sırrı, kurumlarımız arasındaki yakın işbirliği ve koordinasyondur.

Kurumlar arasında anlayış güçlendikçe de oyun değiştirici projeler ortaya çıkıyor. Önümüzdeki dönemde bu koordinasyonu çok daha ileriye taşıyarak yeni başarılara imza atacağımıza inanıyorum.

Mavi Vatan'ın güvenliğini temin için birçok projeyi hayata geçirdik. Yüzde 80'e varan yerlilik oranına ulaştık. Gemilerin sadece kaba işçiliğini yapmakla kalmıyoruz, sensör, silah ve mühimmatları da yerli ve milli olarak üretebiliyoruz.

Bu projeler savunma sanayi hedeflerimizin de tek tek gerçekleştiği anlamına geliyor. Günümüzde savunma alanında bağımsız olamayan milletlerin istikballerine güvenilir bir biçimde bakabilmeleri mümkün değildir.

Rusya-Ukrayna savaşından Gazze'deki katliamlara, Suriye'deki ölümler ve Libya'daki krize kadar insanlığın gündemini meşgul eden her haber hemen yanı başımızda vuku buluyor.

Türkiye ayaklarına yıllardır takılan çelmelere rağmen istikrar abidesi olarak adından söz ettiriyor. Bundan yaklaşık iki yıl önce Rusya- Ukrayna arasında başlattığımız İstanbul sürecinin önemi şu an daha çok anlaşılıyor.

BATI'YA TEPKİ: FAŞİST YÜZLERİ ORTAYA ÇIKTI

Ülkemizdeki kimi çevreler o gün bizi acımasızca eleştirenlerin bugün bize hak verdiklerini görüyoruz. Benzer bir pişmanlık Gazze'deki trajedi için de yaşanacaktır. İsrail'e sınırsız destek verenleri hepimiz ibretle takip ediyoruz. Katliamlara göz yumanlar yarın keşke demekten kurtulamayacak.

Açık konuşmak gerekirse en son kötü sınavlarını Gazze meselesinde veren Batılı ülkelerin artık hiçbir inandırıcılığı kalmadı. Lafa gelince demokrasi diyenlerin faşist yüzleri ortaya çıktı. Öldürülen kadınları ve bebekleri görmediler. Günümüzün Führer'i Netanyahu'nun Filistin halkına soykırıma varan barbarlıklarını izlemekle yetindiler.

İsrail'e en güçlü tepkiyi biz veriyoruz.

"İHA VE SİHA ÜRETİMİNDE DÜNYANIN İLK 3-4 ÜLKESİNDEN BİRİYİZ"

185 ülkeye 230 çeşit ürün satarak toplamda 5.5 milyar dolarlık ihracat tutarı yakaladık. Bu dönemde 10 milyar 240 milyon dolarlık yeni sözleşme imzalandı. Ülkemiz kendi savaş gemisini tasarlayan 10 ülke arasında yer alıyor. Elektronik harp alanında öncü olan ülkemiz İHA ve SİHA üretiminde ise dünyanın ilk 3-4 ülkesinden biri. Bunu da büyük güçlerin desteğiyle değil tedarikçilerin zorluklarına rağmen başardık. Kendi göbeğimizi kendimiz kestik.

Teröre karşı yürüttüğümüz mücadelede sürekli engellerle karşılaşırdık. Sınırlarımız içinde ve dışında terörle mücadele operasyonlarını rahatça yapabiliyoruz. Suriye ve Irak'taki terör bataklıkları kurutuluncaya kadar teröre karşı mücadeleyi kararlılıkla devam ettireceğiz. Elbette tüm bu adımları atarken şu gerçeği unutmuyoruz. Savunma sanayi duraklamayı kabul etmeyen, tempolu çalışmayı gerektiren dinamik bir alandır. Hedefimiz savunma sanayinde tam bağımsız Türkiye'dir. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 30
 • Dadaloğlu 3 ay önce Şikayet Et
  Maşallah Allah sebep olan herkesten razı olsun.Reise söz enflasyon ,ekonomi,maaş umurumda değil bu gemileri,bu uçakları,tank,obüs,iha,siha,helikopter,gemi,denizaltı maşallah bunları gördükçe ben gerisi hikaye.Bu coğrafyadaysan bunlar önce gelir.Gücün kadar konuşursun yeni dünya düzeninde.Türkiye yüzyılı diye boşa denmiyor.Tam destek bizden Reise.
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  yaparsa ak parti yapar yaparsa reis yapar allah seni başımızdan eksik etmesin türkiyenin fatihi dünya lideri sayın erdogan rabbim senden iki cihandada razı olsun bizler razıyız sendeki kök osmanlının çınarı gibi başkanım yetmez ama dalları şimdilik azerbaycan kosava libya suriye ırak pakistan katar da küdüsde waşintonda lontrada olması dilegiyle reisim tabi bide uzayda
  Cevapla
 • Kızıl Elma 3 ay önce Şikayet Et
  20 sene önce yerli ve milli tüfek bile yoktu be tüfek !!!
  Cevapla
 • İlerici 3 ay önce Şikayet Et
  En büyük sorun mevcut anayasa değişmeli
  Cevapla
 • Mert kartal 3 ay önce Şikayet Et
  Reis, Denizlerimiz ve TCG anadolumuz hatta ana karamız için olmazsa olmazımız TF 2000 hava savunma fırkateynlerimiz ne oldu, kızağa koyduk müjdesini ne zaman duyacağız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle